שתף קטע נבחר

התאורה בחדר השינה מגבירה הסיכון לסרטן שד

כדאי להחשיך את חדר השינה: מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה מצא שכיחות גבוהה יותר של סרטן שד בקרב נשים שבחדר השינה שלהן דלקו מנורות או חדר מקור אור אחר בשעות הלילה

ככל שעוצמת התאורה בחדר השינה גוברת, כך גובר גם הסיכוי לסרטן השד אצל נשים: כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ומפורסם בכתב העת Chronobiology International. מחקר זה מצטרף לשורה של מחקרים נוספים שמצאו קשר בין חשיפה לתאורה מלאכותית בלילה לבין שכיחות גבוהה של סרטן.

 

 • הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של ynet
 •  

  בעבר הזהירה כבר הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן כי עבודה במשמרות היא גורם סיכון לסרטן שד בגלל החשיפה של עובדות לתאורה מלאכותית בלילה. מחקרים נוספים הצביעו גם כן על קשר בין חשיפה לאור מלאכותי בלילה לבין סרטן שד אצל נשים.

   

  במחקר הנוכחי אותו ערכו פרופ' אברהם חיים עם פרופ' בוריס פורטנוב מאוניברסיטת חיפה, פרופ' הדי רנרט מהטכניון וד"ר איתי קלוג מאוניברסיטת הארוורד ביקשו החוקרים לבדוק האם קשר זה קיים גם בחשיפה לתאורה מלאכותית בתוך הבית, ובצורה ספציפית יותר, בחדר השינה.

   

  במחקר השתתפו 1,679 נשים: 794 נשים שהיו חולות בסרטן שד ו-885 נשים בריאות כקבוצת ביקורת. הקבוצות היו דומות מבחינת הגיל, זמינות למתקנים רפואיים, וביטוח בריאות. הן נשאלו לגבי רמת התאורה בחדר השינה שלהם ממקורות שונים: מנורות בחדר השינה, תאורת רחוב מחלון החדר, תאורה מחלקים אחרים בבית, שחודרת לחדר השינה ושינה עם טלוויזיה דלוקה.

   

  בנוסף נתבקשו הנשים לדרג האם חדר השינה שלהן בלילה הוא לא מואר כלל, מואר מעט, מואר מאוד או מואר לחלוטין. כמו כן, נבדקו משתנים נוספים שיכולים להשפיע על היווצרות סרטן השד כמו היסטוריה רפואית, צריכת אלכוהול, מצב סוציו-אקונומי, ומספר לידות.

   

  הסיכון הגדול - במנורות ה"ירוקות"

  הממצאים הראו כי ככל שהאור בחדר השינה היה חזק יותר, כך הסבירות לחלות בסרטן השד עלה. נשים שהיו חשופות לכמות התאורה הגבוהה ביותר במשך הלילה, בין אם הגיעה ממנורת לילה או תאורת רחוב בשל תריס פתוח, היו בסיכון

  גבוה ב-40% ללקות בסרטן שד, בהשוואה לנשים שישנו בחושך מוחלט. כדי לחזק את הממצאים ביצעו החוקרים את אותן בדיקות רק על הנשים היהודיות שהשתתפו במחקר, ומצאו שוב את הקשר החזק והמובהק בין רמת התאורה בחדר השינה לבין סרטן השד.

   

  "תאורה מלאכותית היא ללא ספק חלק בלתי נפרד מהעולם המערבי ועוצמתה רק תלך ותגבר עם השנים" אומר פרופ' אברהם חיים, "לשמחתנו, מדובר במזהם סביבתי שניתן לשלוט עליו בקלות יתרה וכבר היום קיימים מגוון דרכים להחליש את הזיהום הסביבתי שיוצרת תאורה מלאכותית. אולם למרות התוצאות החוזרות ונשנות של המחקרים, בישראל עדיין לא קיימת מודעות לסכנה זו ולכן, אין כמובן הערכות ראויה".

   

  "ישנם מחקרים בעולם שמראים שאור באורך גל קצר כמו מנורות הפלורסצנט וה-PL של 460 ננומטר, גורם להפסקה של ייצור מלטונין", אומר ל-ynet פרופ' אברהם חיים, " משרד התשתיות הלאומיות ממשיך להמליץ על שימוש בתאורה חסכונית, אולם המחקרים מראים כי קיימת שכיחות גבוהה יותר של סרטן השד וסרטן בלוטת הערמונית כתוצאה מהפסקת הפרשת המלטונין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  נא לכבות את האור!
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים