שתף קטע נבחר

הפיראטים על הגל: הסומלים שברו שיאים ב-2010

יותר חטופים מאי פעם, פחות חשש להשתמש באלימות, שודדים שאורבים ממוזמביק עד עומאן. פעם שמענו על הפיראטים בעיקר באגדות, אבל ב-2010 הפכו שודדי הים הסומלים למלכי הגלים האמיתיים עם לא פחות מ-49 ספינות חטופות ו-1,016 איש בשבי

אם לאחרונה יצא לכם לשמוע על מעללי הפיראטים פחות מבעבר, זה רק בגלל שהתרגלנו. אדרבא - מעשי השוד הימיים נמשכים כל העת, ולפי דו"ח שפרסם הלילה (יום ד') ארגון בינלאומי העוקב אחרי מעללי הפיראטים בעולם, בשנת 2010 הם קבעו שיא חדש, כשלקחו בשבי 1,181 בני ערובה. 

 

מהדו"ח של המרכז לדיווח על פעולות פיראטים ב"לשכה הימית הבינלאומית", עולה כי כמעט כל בני הערובה נחטפו מול

חופי סומליה, וכי השנה התקפות הפיראטים הפכו אלימות יותר. בסך הכול נחטפו ברחבי העולם 53 כלי שיט בשנת 2010, ולמעט ארבעה - כולם נחטפו בידי פיראטים סומלים. "יותר אנשים נחטפו בים בשנת 2010 מאשר בכל שנה אחרת מאז שהמעקב החל בשנת 1991", נכתב בדו"ח.

 

לפי המסמך, הפיראטים משתמשים בכלי שיט שהם חוטפים כדי "לצוד" ספינות ממוזמביק ועד עומאן, שטח "חסר תקדים" בהיקפו. העובדה שהם משתמשים בספינות חטופות כדי לתפוס כלי שיט אחרים גרמה לכך שחילות הים המסיירים באזור אינם ששים להתערב.


לכידת פיראטים סומלים. נעזרים ב-GPS כדי לארוב (צילום: רויטרס)

 

הפיראטים הסומלים היו אחראים לחטיפת 1,016 בני ערובה עבור כופר בשנה שעברה. כרגע הם מחזיקים ב-31 כלי שיט ו-714 אנשי צוות ממדינות שונות, אחרי שמתחילת שנת 2011 הספיקו לחטוף כבר ארבע ספינות נוספות. 13 אנשי צוות נפצעו ושמונה מתו באירועים שבהם היו מעורבים פיראטים סומלים בשנת 2010, כשבשנה שלפני כן עמד מספרם על ארבעה מתים בלבד ו-10 פצועים. איש לא נהרג בתקיפות של פיראטים אחרים בעולם אשתקד.

 

סיכום עגום: עלייה של 10% בתקיפות פיראטים

הפיראטים הסומלים פועלים בשנים האחרונות לא רק בסמוך לקו החוף של ארצם, אלא גם בעומק האוקיינוס. הם מנצלים את היעדרו של שלטון מסודר בסומליה מאז קריסת הממשלה בשנת 1991, ומעשי השוד הימיים שלהם הפכו בשנים האחרונות לעסק משגשג שבמסגרתו מוזמנים תושבים סומלים להשקיע בבורסות מקומיות כדי לקבל נתח מהרווחים. הפיראטים האלה משתמשים באמצעים מתקדמים כמו סירות מנוע חדישות ומכשירי GPS כדי לארוב לספינות ולהשתלט עליהן באיומי נשק.

 

כוח ימי בינלאומי של ספינות קרב מסייר באזור שעליו מאיימים פיראטים סומלים, במיוחד במפרץ עדן המוביל לתעלת סואץ,

וההתקפות באזור הזה פחתו ביותר מ-50 אחוזים, מ-117 בשנת 2009 ל-53 ב-2010. לפי הדו"ח, הצניחה במספר החטיפות באזור מיוחסת לנוכחות ספינות הקרב ולעובדה שיותר צוותי ספינות מיישמים את ההנחיות למקרה של חטיפה. 16 חטיפות נמנעו אשתקד כשהמלחים התחבאו בחדר מבוצר, נכתב במסמך.

 

בסך הכל נרשמו ברחבי העולם בשנה שעברה 445 התקפות של פיראטים - עלייה של עשרה אחוזים משנת 2009. תקיפות אלימות ומעשי שוד מזוינים רבים נרשמו לחופי אינדונזיה, שם הותקפו 30 ספינות. בבנגלדש הותקפו 21 ספינות, בעיקר על-ידי שודדי ים חמושים בסכינים בנמל צ'יטגונג, ובניגריה אירעו תקיפות של 13 כלי שיט, בעיקר בקרבת נמל לאגוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיראט סומלי. במפרץ עדן יותר קשה לחטוף
צילום: AFP
ספינה חטופה. רק 4 אשתקד לא נלקחו על-ידי הסומלים
צילום: AP
מומלצים