שתף קטע נבחר

צילום: אטא אסעוות

ותיקי מו"מ: החשיפה הוכיחה - אין פרטנר זו הצגה

גלעד שר סבור כי בעקבות פרסום מסמכי המו"מ, יתקשה אבו-מאזן להמשיך לאחוז בהגה השלטון, אבל הוא בטח לא הופתע מהפשרה הנרחבת שהציעו הפלסטינים. דוד ויסגלס: "הוכחה שהשיח בחדרי חדרים שונה מהשיח הפומבי"

"המניפולציה שאין פרטנר הוכחה כהצגה שלא תואמת את המציאות". בכירים לשעבר במו"מ מול הפלסטינים, סבורים כי חשיפת מסמכי המו"מ מוכיחה כי הפלסטינים, בניגוד לעמדת ממשלת ישראל הנוכחית, מחזיקים בעמדות פרגמטיות לגבי המו"מ על הסדר קבע. "אפשר למכור לציבור הרבה דברים, אבל אחרי שהמציאות נחשפת, אתה מבין שיש פרטנר אמיתי שצריך לחזק איתו ולדבר איתו, גם אם הוא חלש ומסוכסך ואפילו קיצוני", אמר ל-ynet עו"ד גלעד שר, מי שעמד בראש צוות המו"מ בממשלת ברק.

 

המו"מ נחשף - כל הדיווחים ב-ynet:

 

תוכן המסמכים שנחשף לציבור הרחב, ובו הפשרה הנרחבת שהציעו הפלסטינים בסוגיית ירושלים, לא הפתיעו במיוחד את מי שעמד בעבר בראש צוותי המשא ומתן הישראלי. "עיקרי הדברים תואמים את ההצעות והמתווים שהונחו על שולחננו המזרח תיכוני על ידי הנשיא קלינטון", אמר שר. "אלא שאז עמד בראש אש"ף ערפאת שמעולם לא השלים לדעתי עם קיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולכן השיבו הפלסטינים בשלילה. כיום עומד בראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, המנהיג האחרון מהדור הוותיק שאיתו אפשר היה וצריך היה להגיע להסדר במתווה הכללי של יוזמת קלינטון".

 

לא בכדי משתמש שר בזמן עבר כשהוא מדבר על אבו-מאזן. יו"ר הרשות הפלסטינית, לדעת שר, יתקשה עתה לאחוז בהגה השלטון בעקבות פרסום המסמכים. "למרבה הצער סמכותו תלך ותתערער עוד יותר. אינני בטוח שאבו מאזן יוכל להמשיך ולהחזיק ברסן השלטון, בעקבות ההדלפה הזו, שהיא הדלפה חד צדדית שבאה כדי לפגוע בסיכוי להסדר מדיני".

 

על תוכן המסמכים אמר שר: "לא מדובר בהסכם. לא הודלפה טיוטה שעמדה בפני חתימה או סט של הבנות והסכמות בו שני הצדדים מעידים שעמדו לפני חתימה ולחיצת יד, מדובר על תרשומת חד צדדית פלסטינית. בכל הקשור להסכם, אנחנו עוד לא שם וכדי שנהיה שם צריך לעבוד ושהציבור בישראל יידע ויכריח את ממשלתו, שבזבזה זמן רב בתרגילי סרק והרחיקה אותנו מהמקום המבטיח את קיומה של מדינה יהודית ודמוקרטית, לחדש את המו"מ ולחתור לשתי מדינות לשני עמים והיפרדות מהפלסטינים - בהסכם או שלא בהסכם".

 

הפרסום נועד לפגוע באבו-מאזן

עו"ד דוד ויסגלס, שכיהן בעבר כראש לשכתו של ראש הממשלה, אריאל שרון ויועצו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, סבור כי מסמכי הרשות הן "ההוכחה המובהקת לכך שהשיח הפלסטיני בחדרי חדרים הוא שונה לגמרי מהשיח הפומבי, בדומה למצב אצלנו, וכשהם נמצאים בד' אמותיו של מו"מ חשאי הם מגלים עמדות פחות או יותר רציונאליות - שאין שום סיכוי שישראל תפנה את הגושים או תחזיר פליטים. אין כאן ויתורי ענק, כפי שניסו להציג את זה ולא צריך להיות מופתע מהפרסום. מי שעוקב אחר העמדות הפלסטיניות משנת 2000 ועד היום מבין שאין כאן דרמה".

 

"הממשלה הנוכחית, שיש לה 'יותר חופש פעולה', היתה אמורה על פניו להתרשם מאד מהפרסומים הנוכחיים", טוען ויסגלס, שכיהן בעבר כראש לשכתו של ראש הממשלה, אריאל שרון. "זו הרי ההוכחה של רצינות ונחישות מהצד הפלסטיני, אבל כולנו יודעים וזה לא סוד שהעמדות של הממשלה הנוכחית נובעות בעיקר משיקולי פנים, ואלו לא ישתנו בעקבות הפרסום". לדבריו, "גם בלי ההדלפה, הממשלה הנוכחית מודעת היטב לאן הגיע המו"מ של אולמרט ועל איזה נושאים דנו".

 

הפרסום, סבור ויסגלס, נועד לפגוע באבו מאזן במישור הפנים פלסטיני, אולם הפרסום הנוכחי יעשה לאבו מאזן שירות טוב, ברמה המדינית. "מחוץ לארצו, באותם החוגים העוקבים אחר תהליך השלום, אבו מאזן מצטייר היום לאור הפרסומים כאיש רציני ואמיץ, גם אם זה פחות עושה לו טוב ברחוב הפלסטיני".

 

עו"ד מוטי קריסטל, שהיה חבר בעבר בצוותי המו"מ המדיני,

טוען כי הפרסומים הנוכחיים משרתים בעיקר את עמדת הפלסטינים, לפיה "בניגוד למה שטוענים הישראליים, יש פרטנר. לא אתפלא אם הפרסום הוא בלון ניסוי, מהלך מתוכנן, שמטרתו לחולל תהליך המסביר לציבור הישראלי והערבי שהיינו מאד קרובים ואנו רוצים לחזור לשולחן המו"מ. ייתכן שזה מהלך שנועד להכין את דעת הקהל ולהניע תהליכים".

 

קריסטל טוען כי הסבירות שמסמכים בהיקף שכזה יתפרסמו שלא בידיעת ההנהגה היא סבירות נמוכה. "אחרי גל הזעם הראשון אמש משני הכיוונים, התחזקה מאד התובנה שבעצם יש פרטנר פלסטיני רציונאלי ופרגמטי, והסדר נמצא במרחק נגיעה. אם זה נעשה בכוונת מכוון, יש פה מהלך יפה מאד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
שר. לא מדובר בהסכם
צילום: זום 77
צילום: מיכאל קרמר
ויסגלס. אין כאן ויתורי ענק
צילום: מיכאל קרמר
קריסטל. בלון ניסוי?
מומלצים