שתף קטע נבחר

צילום: רון פלד

הפלסטינים הציעו: מעלה אדומים - תחת ריבונותנו

מסמכי המו"מ בין ישראל לפלסטינים חושפים כי בדיונים בשנת 2008 הציע אבו עלא לשרת החוץ לבני ש-30 אלף תושבי מעלה אדומים יחיו תחת שלטון פלסטיני. שרת החוץ דאז דחתה על הסף: "הפלסטינים יהרגו אותם ביום למחרת"

המסמכים הפלסטיניים שפורסמו אמש (יום א') באל-ג'זירה חושפים כי ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני לשעבר, אבו עלא, הציע ב-2008 כי היישוב מעלה אדומים יעבור במסגרת הסיכומים בין הצדדים לריבונות פלסטינית. שרת החוץ, ציפי לבני, דחתה את ההצעה על הסף: "הם (הפלסטינים) יהרגו אותם ביום שלמחרת".

 

 

אחד המסמכים הפלסטינים הנחשפים היום, מציגים פגישה שנערכה במאי 2008 בין צוות המו"מ הישראלי בראשות שרת החוץ לבני, לצוות הפלסטיני בראשות אבו עלא במלון המלך דוד בירושלים. הפגישה,

שנערכה בצל הדיווחים על פתיחת מו"מ עם סוריה, התמקדה בהערכות הישראליות להצעות הפלסטיניות לחילופי שטחים, ובראשם: ההתנחלות מעלה אדומים.

  

במהלך הפגישה, הבהירו הצדדים כי מוקדם מדי לדבר על נושא ירושלים, אך העלו את נושא חילופי השטחים בתמורה לגושי ההתנחלויות הגדולים. "יש לנו ארבעה חילוקי דעות מרכזיים", אמרה שרת החוץ לבני בפגישה, ונקבה בשמם: "מעלה אדומים, גבעת זאב שהיא מאוד חשובה, ומה שאנו מכנים האצבעות של אריאל וקדומים".

 

"אם תלכי לשם היום ותסתכלי, תראי שבונים אלפי יחידות דיור", אמר אבו עלא. "זה לא חדש", השיבה לבני, וראש צוות המו"מ הפלסטיני הציע לה ללכת לסיור משותף לאחר הפגישה על מנת להוכיח את טענתו. לגבי ההצעה לחילופי השטחים, אמרה לבני כי: "אולמרט אמר לי שזה יהיה ליד עזה". "אולמרט אמר עזה ודרום הגדה המערבית", תיקן סאיב עריקאת.


שולחן המו"מ. 30 אלף תושבי מעלה אדומים תחת ריבונות פלסטינית

 

בשלב זה, הציע אבו עלא את הרעיון לספח את מעלה אדומים על כל תושביה היהודים למדינה הפלסטינית. "אתה יודע שזה לא ריאלי", אמרה לבני. "הם (הפלסטינים - ר"מ) יהרגו אותם ביום שלמחרת". "אז תוציאו אותם, כמו שעשיתם בעזה", המשיך אבו עלא. "אנחנו נוציא הרבה מתנחלים", הבטיחה לבני, שזכתה לגיבוי מעריקאת: "אני מסכים עם ציפי. אנחנו לא רוצים שפלסטינים יהפכו לישראלים ולא רוצים שישראלים יהפכו לפלסטינים". אולם אבו עלא עמד על שלו: "לי לא אכפת אם הם יהפכו לאזרחים פלסטינים. תני להם להישאר".

 

לדבריו, יש להמתין עם המשך השיחות עד שיתבהרו המגעים עם סוריה. "כשאני רואה את המפה שלך,

אני מציע לך לפנות לסורים קודם. זה יעזור לנו. אנחנו לא יכולים לקבל את מעלה אדומים, גבעת זאב ואריאל. אם זו ההצעה שלך אז אני מציע לחכות, ואני רציני", אמר. לבני מצידה, הזהירה כי "הבעיה היא שאם נחכה נראה עוד ועוד (התנחלויות - ר"מ) בשטח". היא הציעה "לצמצם שטחים" במעלה אדומים וגבעת זאב, אך לא פירטה על משמעות הצעד.

 

בשלב זה, הגיע לשולחן המשא ומתן ידיעה על אישורן של 286 יחידות דיור חדשות בבית"ר עילית. "אם אנחנו מוותרים על שטחים בגולן, אנחנו צריכים עוד יחידות דיור בבית"ר עילית", התבדחה לבני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מילנר, לע"מ
הוא הציע, היא דחתה. אבו עלא ולבני
צילום: משה מילנר, לע"מ
בנייה במעלה אדומים
צילום: AP
מומלצים