שתף קטע נבחר

פלסטינים רצחו את התיירת בהרים, ושדדו אחרים

המשטרה התירה לפרסום כי חוליית פלסטינים הואשמה ברצח כריסטין לוגן בהרי ירושלים וברצח נטע שורק ליד מנזר בית ג'מאל. הם הואשמו גם בשורת מעשי שוד ואונס. בתחילה פעלו ממניעים פליליים ולאחר רצח מבחוח הפך המניע ללאומני

המשטרה חשפה חולייה פלסטינית האחראית לרצח התיירת כריסטין לוגן ולניסיון לרצוח את חברתה מדריכת הטיולים קיי סוזן וילסון בחודש שעבר באזור הרי ירושלים. כך הותר הבוקר (ד') לפרסום. בנוסף, מיוחסים ל-13 חברי החולייה 21 פשעים שונים שבוצעו בין השנים 2010-1997.

 

 

במשטרה אמרו כי מהחקירה עולה שתחילה פעלו חברי החולייה ממניעים פליליים ולאחר חיסולו של בכיר חמאס בדובאי מחמוד אל-מבחוח בינואר 2010, קיבלו מעשיהם גוון לאומני.


החפ"ק שהוקם לשם החיפושים אחר לוגן. (צילום: אוהד צויגנברג)

  

"אנחנו רואים כיצד החולייה הזו התפתחה והפכה לחוליה לאומנית", אמר היום מפקד מחוז ירושלים ניצב אהרון פרנקו. גם ראש ימ"ר ירושלים, שמשון נחום, התייחס לשינוי בדפוס הפעולה של החולייה: "הם פעלו על פלטפורמה פלילית והפכה עם הזמן לחולייה לאומנית לאחר חיסול מבחוח".

 

על-פי מה שהותר לפרסום, חברי החולייה הפלסטינית חשודים בשני מקרי רצח, שני ניסיונות לרצח, שבעה מעשי שוד ושבע פריצות לבתים. עד כה עצרה המשטרה שמונה חברים ונגד ארבעה מהם הוגשו הבוקר כתבי האישום בבית המשפט המחוזי בירושלים בין השאר, בגין רצח, ניסיון לרצח ואונס. הארבעה הם איאד פטאפאה מתרקומיא, כיפאח גנימאת, אברהים גנימאת ואדם נוסף מהכפר צוריף.

 

במשטרה ציינו שנגד ארבעת החברים הנוספים יוגשו כתבי אישום בקרוב, לאחר שתסתיים השלמת הראיות. גורמים המעורבים בחקירה הביעו תקווה שגם יצליחו לשים ידיהם על חמשת חברי החולייה הנותרים, אשר מתגוררים בשטחים.

 

ארבעת הנאשמים נעצרו במהלך מבצע משותף של השב"כ, המפלג לתפקידים מיוחדים בימ"ר של משטרת ירושלים, יחידת המסתערבים של מג"ב וכוח צה"ל.

 

"הפרטים שוילסון מסרה היו קריטיים"

במשטרה ציינו כי מה שהוביל לחשיפת החולייה היה רצח התיירת לוגן והניסיון לרצוח את חברתה מדריכת הטיולים וילסון. המדריכה שנמצאה פצועה באורח קשה מדקירות סמוך למושב מטע באזור בית שמש, סיפרה שהיא וחברתה יצאו לטיול בוואדי כשלפתע התנפלו עליהן שני צעירים ערבים ודקרו אותה. לדבריה, היא הצליחה להימלט לאחר שהתחזתה למתה ולא

ידעה מה עלה בגורלה של חברתה.

 

לאחר הרצח, הקימו השב"כ ומפלג לתפקידים מיוחדים צוות חקירה מיוחד. בעקבות הממצאים שנאספו והתיאור שמסרה וילסון, כעבור יממה נעצרו שלושה מהנאשמים פטאפאה, כיפאח ואברהים גנימאת. ניצב אהרון פרנקו שיבח היום את וילסון וציין כי הודות לתיאור שמסרה נתפסו חברי החולייה. "הפרטים שמסרה היו קריטיים", אמר.

 

כתב האישום מגולל כי וילסון ולוגן התחננו בפני פטפאה וכפאח גנימאת שלא יפגעו בהן, אך הם התעלמו ודקרו אותן. לפי כתב האישום, השניים דקרו את הנשים פעם אחר פעם ואף ביצעו וידוא הריגה ללוגן.

 

פטאפאה וכפאח גנימאת הודו ברצח לוגן וחקירתם גם הובילה לפיצוח רצח נטע בלאט שורק מזכרון יעקב, בו גם היה מעורב אברהים גנימאת. גופתה נמצאה בחודש פברואר סמוך למנזר בית ג'מאל. אחרי שלושה חודשים מפתיחת החקירה,  אירעה פריצת דרך והחשד המרכזי היה ששורק נרצחה.

 

החשד אושש בחקירת שלושת חברי החולייה. מכיפאח גנימאת נלקחה דגימת די-אן-איי ונמצאה התאמה לממצאים שאותרו בזירת הרצח. הוא הודה במעשה ואף הפליל חשוד נוסף מהכפר צוריף שנעצר כבר באותו הלילה. הוא הודה במעשה וגם נגדו הוגש הבוקר כתב אישום. מכתב האישום עולה כי הרצע בוצע כנקמה "על מצבם של הפלסטינים".

 

"רצינו לרצוח יהודים"

בחקירתו, כיפאח גנימאת גם גילה שניסה לרצוח בסכין זוג צעירים יהודים בני 19 ו-17 בבית שמש, בחודש פברואר בשנה

שעברה. לדבריו, הוא עשה זאת כנקמה על חיסולו של מבחוח בדובאי.

 

חקירת חברי החולייה הובילה גם לתפיסתם של ארבעה נוספים מהכפרים תרקומיא וצוריף. "רצינו לרצוח יהודים", אמרו חברי החולייה.

 

במהלך החקירה פוענחו גם מקרי שוד, פריצות וגניבות רכבים. במשטרה ציינו שהפריצות נועדו לגניבת אמצעי לחימה למען ביצוע פעולותיהם, שכן ברשות חברי החולייה נמצאו אקדחים.

 

אחד המקרים המתוארים בכתבי האישום התרחש בחודש ינואר אשתקד. פטאפאה וכפאח גנימאת נכנסו למושב זכריה שליד בית שמש כדי לפרוץ לבתים. לפי כתב האישום, השניים גנבו פרצו לבית וגנבו ממנו אקדח. בהמשך החודש, אותו אקדח שימש אחד מהם כדי לירות לעבר מחסום ג'בעה ועל ג'יפ צבאי שעבר במקום. במקרה זה מיוחס לנאשם עבירת ניסיון רצח.

 

בינתיים, המשטרה מייחסת לשמונה חברי החולייה 15 פשעים שבוצעו בתחומי מחוז ירושלים, חמישה במחוז ש"י ואחד במרכז. כמו כן,

לפי החשד, חברי החולייה גם אנסו ביולי 2009, בחורה יהודייה שהכירה אחד מהם.

 

כעת בודקים החוקרים אם לאנשי החולייה יש קשר לרציחות ואירועים פליליים נוספים שלא פוענחו שאירעו באזור ירושלים ובית שמש בשנים האחרונות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איאד פטאפאה. התיאור שמסרה וילסון הוביל למעצר חברי החולייה
צילום: משטרת ירושלים
כפאח גנימאת. "הפכו לחולייה לאומנית עם חיסול מבחוח"
צילום: משטרת ירושלים
אברהים גנימאת. "לרצוח יהודים"
צילום: משטרת ירושלים
כריסטין לוגן
צילום רפרודוקציה
קיי סוזן וילסון
מומלצים