שתף קטע נבחר

צילום: AFP

עמרו מוסא עם המפגינים: יש צורך בחילופי שלטון

מי שהיה שר החוץ של חוסני מובארק במשך 10 שנים, מצטרף רשמית אל הקו שמוביל מוחמד אל-בראדעי. "אנחנו צריכים למצוא דרך ללכת קדימה ולבצע העברת שלטון בדרכים פייסניות". עומר סולימאן: פותחים בדיאלוג על שינויים חוקתיים ופרלמנטריים

אחרי מוחמד אל-בראדעי, גם עמרו מוסא מצטרף לקריאה "מובארק לך!": מזכ"ל הליגה הערבית ומי שהיה בעבר שר החוץ המצרי, עמרו מוסא, הצטרף הערב (יום ב') לקריאות המפגינים בארצו ואמר כי יש צורך ב"חילופי שלטון שקטים".

 

"אנחנו צריכים למצוא דרך ללכת קדימה ולבצע העברת שלטון בדרכים פייסניות", אמר מוסא בראיון לסוכנות הידיעות AFP. כשנשאל איזו העברת שלטון צריכה להתבצע, ענה: "מתקופה אחת לתקופה אחרת".

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

מוסא כיהן כשר החוץ של מובארק בשנים 1991-2001. בחודשים האחרונים הועלו ספקולציות לשילובו בתנועת "האיגוד הלאומי לשינוי" שהקים אל-בראדעי. כשנשאל מוסא על האפשרות שיתמודד בעצמו לנשיאות, הוא התחמק מתשובה אך לא הכחיש את האפשרות. "זו זכותו של כל אזרח לשאוף לכל תפקיד פוליטי שיאפשר לו לתרום למען האומה", אמר אז וציין כי גם גמאל מובארק, בנו של הנשיא, מוכשר דיו לתפקיד.

 

צילום: AP

 

במקביל, הודיע סגן נשיא מצרים, עומר סולימאן, כי הוא פותח בדיאלוג עם כל הפלגים הפוליטיים על רפורמות חוקתיות ופרלמנטריות, בהתאם להבטחתו של הנשיא מובארק. ניסיון הפיוס שמנסה להוביל סולימאן בא זמן קצר אחרי שצבא מצרים הודיע כי הוא מכיר בדרישות הלגיטימיות של המפגינים וכי לא ישתמש נגדם בכוח. המפגינים מצדם ממשיכים להפר את עוצר הלילה בקהיר וכרבבות מהם עדיין מתגודדים ברחובות ובכיכר אל-תחריר, בה תתקיים מחר "הפגנת המיליון".

 

ובתוך כך, ממשיך הממשל האמריקני להביע את אי הנחת שלו ממהלכיו של נשיא מצרים, חוסני מובארק. "זה לא זמן לפגישות, זה זמן למעשים", אמר דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, בתדרוך לכתבים בוושינגטון. "מהצילומים שאנו רואים מקהיר, ברור שצריך לעשות יותר. הדאגות והתלונות של העם המצרי קיימות מזה זמן רב. יש צורך לחופש התאגדות, חופש דיבור וגישה לאינטרנט. דרישות אלה חייבות להיענות בצורה משמעותית על-ידי הממשלה".

  

בהתייחס לזהות מנהיגה הבא של מצרים, שמר גיבס על ערפול מסוים וציין כי "ממשלת ארה"ב לא תקבע מי יהיה מועמד לבחירות במצרים. יש לנו עניין שהבחירות יהיו חופשיות והוגנות. אנחנו לא בוחרים צד בין המפגינים לבין הממשלה, אבל  חייב להיות מעבר מסודר". לדבריו, מערכת בחירות חופשית והוגנת צריכה להתקיים במצרים בחודש ספטמבר בשיתוף גורמי האופוזיציה".

  

דבריו של גיבס דומים באופיים לאלה שאמר הנשיא אובמה בהופעתו אל מול המצלמות בסוף השבוע. בוושינגטון מעוניינים בפעולה מהירה להעברת שלטון מסודרת, שתתבצע באמצעות מגעים עם נציגי ציבור שאינם בממשלה על שינוי חוקי החירום וקיום בחירות. עוד הוסיף גיבס כי שר ההגנה רוברט גייטס, וראש המטות המשולבים האדמירל מייקל מאלן, נמצאים בקשר עם עמיתיהם המצריים.

 

הממשל האמריקני מינה הערב את הדיפלומט לשעבר פרנק ויסנר כשליח מיוחד לטיפול במשבר החריף במצרים. ויסנר, שכיהן כשגריר בקהיר בשנים 1986-1991, נחשב לבעל קשרים טובים במצרים ומטרתו תהיה להביא לקידום מהיר של רפורמות דמוקרטיות וכלכליות במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוסא. עוברים תקופות
צילום: AFP
צילום: AP
סולימאן. מחפש דיאלוג
צילום: AP
גיבס. ללכת לבחירות בספטמבר
צילום: AP
מומלצים