שתף קטע נבחר

מועדון בת"א לא מנע עישון - נקנס ב-150 אלף ש'

בית המשפט המחוזי פסק בתביעה ייצוגית כי מועדון "בלה שלומקינס" התל אביבי לא מנע עישון בתחומו, כמתחייב בחוק. בעלי המקום חוייבו לשלם 150 אלף שקלים - מרביתם יועברו לריפוי ומניעת סרטן הריאות

בית המשפט קבע: מועדון "בלה שלומקינס" עבר על החוק למניעת עישון. בפסק הדין שניתן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד המועדון התל אביבי, חייב בית המשפט המחוזי את בעלי המקום לשלם 90 אלף שקלים לטובת הציבור. הסכום יועבר לאגודה למלחמה בסרטן וישמש לצורכי ריפוי ומניעת סרטן ריאות.

עוד נפסק כי בעלי המועדון ישלמו לתובעים ולשכר טרחת עורכי הדין סכום של 60 אלף שקלים ובנוסף יפרסמו הודעה לציבור בשני עיתונים.

 

 • הצטרפו לעמוד ynet בפייסבוק

   

  השלטים הוצבו - המבלים עישנו

  את התביעה הגישו שלושה אנשים שביקרו בחודש אוגוסט 2008 במועדון בלה שלומקינס. התובעים טענו כי המבקרים במועדון נחשפים לעשן סיגריות וכי למרות שהוצב במקום שלט שאוסר על עישון, הנושא לא נאכף ואנשים עישנו בכל שטח המועדון ואף סמוך לשולחנם. לדבריהם הם אף העירו למלצרית במקום, שענתה להם: "נכון, אז תעשו מה שאתם רוצים". פנייה לעובד נוסף הניבה תשובה דומה. המתלוננים שהו במועדון כשעתיים ולפי עדותם יצאו מספר פעמים החוצה לשאוף אוויר נקי.

   

  בתגובה לטענות השיב המועדון כי מדובר במקרה בודד שאירע בנקודת זמן אחת וכי הם נלחמים בעישון ובמקום מוצבים שלטים האוסרים על עישון. עוד טענו הנתבעים כי במקום אין כלל מאפרות ולא הוגדר בו מקום מיוחד לעישון. בנוסף טענו כי הגורם לעשן היה מכונת עשן שפעלה במקום.

   

  בעלי המועדון ביקשו מבית המשפט שלא להכיר בתביעה כייצוגית, מאחר ומדובר בעסק משפחתי קטן שעלול להתמוטט כלכלית עקב כך. השופטת מיכל נד"ב דחתה את הטענה וציינה כי אם לא תאשר הגשת תביעה ייצוגית מסיבה זו משמעות הדבר שעסקים קטנים לא יהיו חשופים לתביעה ויוכלו לעבור על החוק ללא חשש.

   

  עוד טענו הבעלים כי יש לפסול את התביעה משום שהתובעים עישנו בעבר. גם טענה זו נדחתה על ידי השופטת, שהדגישה כי "אין בעובדה זו כדי לשלול את תום ליבם, ואולי דווקא החלטתם לחדול מעישון מלמדת על מודעות שנרכשה בעניין זה".

   

  "קוראים לשמור על החוק - ולא בשיטת הישראבלוף"

  במהלך השנים שעברו מאז הגשת התביעה נעשו על ידי בית המשפט מספר ניסיונות כדי לפתור את התביעה בהסדר בין הצדדים, אך הם לא צלחו. בפסק הדין שנתנה אתמול (ב') פסקה השופטת נד"ב לטובת של התובעים וציינה כי "הגעתי למסקנה שהתובעים הוכיחו את העובדות עליהן מתבססת תביעתם וכי הנתבעות הפרו את החוק למניעת עישון".

   

  השופטת קבעה גם כי הנתבעות לא הביאו להפסקת העישון, לא פיקחו ולא עשו כל שניתן למניעת עבירות על החוק למניעת עישון בתחום המועדון וחייבה בפסק הדין את בעלי המקום לשלם סכום של 150 אלף שקלים, כאשר 90 אלף מתוכו יועברו לאגודה למלחמה בסרטן למניעת סרטן הריאות וטיפול בחולים, 15 אלף שקלים יועברו לתובעים ו- 45 אלף שקלים ישולמו לשכר טרחת עורכי הדין.

   

  "אנו בעמותה מברכים על פסק הדין, שקבע סכום כולל תקדימי של 150 אלף שקלים נגד בר שצפצף על החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים", אמר ל-ynet אלעד שפר, מעמותת אוויר נקי. "אנחנו קוראים לבעלי ברים, מועדונים ולבעלי מקומות ציבוריים לשמור על החוק ולמנוע עישון בשטחם בצורה רצינית וכנה ולא בשיטת הישראבלוף".

   

  שפר קרא לציבור להגיש תביעות ייצוגיות נוספות כנגד בתי עסק שלא הקפידו על החוק למניעת עישון. "אנו קוראים לאנשים לא מעשנים שסובלים מעישון כפוי במקומות ציבוריים לתבוע בתביעות ייצוגיות, לתבוע בבתי משפט לתביעות קטנות, לשלוח טפסי תלונה לגורמים הרלוונטיים בעיריות. צריך גם ללחוץ על הגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות כדי שיתקנו את החוק למניעת עישון, ובמיוחד לתקן את כל נושא האכיפה והפיקוח. פרטים נוספים בנושא ניתן למצוא באתר עמותת אוויר נקי". •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עישון. היזהרו במקום ציבורי
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים