שתף קטע נבחר

צילום: AP

אובמה רגוע: "לאחים המוסלמים אין רוב במצרים"

נשיא ארה"ב אמר כי רק מובארק יודע מה בכוונתו לעשות, אך מה שברור הוא שמצרים לא תשוב להיות כשהייתה. לדעתו, ארגון האופוזיציה הגדול ביותר במדינה אינו זוכה לרוב בציבור המצרי, ובמצרים יכולה לקום ממשלה שתשתף פעולה עם ארה"ב

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר הלילה (יום ב') כי מצרים "לא תשוב להיות כשהייתה", והדגיש שוב כי השינוי בה - העברת השלטון מידיו של חוסני מובארק - צריך להתחיל מיד. על רקע החשש במערב שהתנועה הקיצונית "האחים המוסלמים" תעלה לשלטון כעת, הוא אמר כי לדעתו היא אינה זוכה לרוב בציבור המצרי. אובמה הביע ביטחון בכך שבמצרים יכולה לקום ממשלה "ייצוגיות" שארה"ב תוכל לעבוד מולה, "אם המדינה תנוע לעבר תהליך העברה מסודר של השלטון".

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד :

עדכונים שוטפים על מצרים גם בפייסבוק של ynet 

 

בראיון לרשת "פוקס ניוז" אמר אובמה כי רק מובארק יודע מה הוא עומד לעשות, אל מול הפגנות המחאה במדינה, שידעו אתמול דעיכה מסוימת. הוא הדגיש עם זאת כי מה שברור הוא שהמצרים רוצים בקיומן של בחירות חופשיות והוגנות.


מפגינים בכיכר בקהיר צופים בנאום אובמה בשבוע שעבר (צילום: AP)

 

אובמה אמר כי הוא מאמין שארגון "האחים המוסלמים", הידוע בהתנגדותו לארה"ב ולקשרים ההדוקים עם המערב - כולל עם ישראל, הוא רק סיעה אחת במצרים. הוא אמר כי לדעתו "האחים המוסלמים" אינם זוכים לתמיכה של רוב הציבור

המצרי. עם זאת, נשיא ארה"ב הודה כי מדובר בתנועה מאורגנת היטב, והביע תקווה שבמצרים תקום ממשלה "ייצוגית". הוא אמר כי האמריקנים מודעים לכך שחלק מרעיונותיו של הארגון האיסלאמי הסוני הם אנטי-אמריקניים.

 

לדברי הנשיא האמריקני, ארה"ב ניסתה לאורך זמן רב להשפיע על מצרים כדי להימנע מהתקוממות כמו זו שפרצה שם לפני כשבועיים. "אמרנו באופן עקבי - הן בפומבי והן בשיחות פרטיות - שניסיון לדכא את העם שלך הוא דבר שאינו בר-קיימא. כשאתה נוקט משטר של דיכוי, כשאתה משתמש באלימות, זה לא עובד".

 

אובמה נזהר שלא לנבא אם מובארק יפרוש בזמן הקרוב. "רק הוא יודע מה בכוונתו לעשות", אמר הנשיא האמריקני, והוסיף: "ארה"ב אינה יכולה להכתיב דברים בכוח, אבל מה שאנחנו כן יכולים לעשות הוא לומר לו - 'זה הזמן שבו אתה צריך להתחיל לעשות שינוי במדינה שלך'". אובמה הדגיש כי הנשיא המצרי כבר החליט שלא להתמודד שוב על הנשיאות.

 

סולימאן: האופוזיציה לא תקבל יותר משהצענו

גם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, קראה לכלול במשא ומתן בין האופוזיציה לממשלה נציגים של שלל תנועות הפועלות במצרים, כדי לוודא שיהיה מענה ל"שאיפות הלגיטימיות" של העם המצרי. לפי הודעת מזכירות המדינה האמריקנית אמש, בשיחה שקיימה שלשום קלינטון עם ראש ממשלת מצרים הטרי, אחמד שפיק, היא גם קראה לו לדאוג שממשלתו תחדול מהפגיעה בפעילי המחאה ובעיתונאים.

 

אתמול התיישבו לראשונה "האחים המוסלמים" ושאר ארגוני האופוזיציה במצרים לשיחות עם אנשי מובארק, בראשות סגן הנשיא, עומר סולימאן. הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה כי הצדדים הגיעו להסכמה על הקמת ועדה משותפת שתבחן בתוך כחודש עריכת רפורמה בחוקת המדינה, וסיכמו גם שהנשיא מובארק לא יוכל לרוץ לכהונה נוספת. לפי הדיווח, בוועדה יהיו חברים מומחים מהמערכת הפוליטית והמשפטית במדינה.


מפגינים באוהל בכיכר א-תחריר. המחאה מתחילה לדעוך? (צילום: AP)

 

לפי רשת "אל-ערבייה" הצדדים הסכימו גם על ביצוע כל ההתחייבויות שהציג מובארק בנאומו האחרון, ובכלל זה ההתחייבויות שלא להתמודד שוב על נשיאות מצרים. כן סיכמו כי יוכנסו תיקונים בחוקה, בדגש על הסעיפים הנוגעים לבחירות לנשיאות.

 

 עוד סוכם כי תינתן האפשרות להגיש ערעור על תוצאות הבחירות האחרונות לפרלמנט, שבזמנו נטען כי נרשמו בהן זיופים

רבים מאוד. לפי הדיווחים, סוכם גם על סיום מצב החירום במדינה, אך סולימאן דחה על הסף את הדרישה שמובארק יעביר אליו את סמכויותיו.

 

אתמול אחר הצהריים אמר סולימאן בראיון לרשת ABC האמריקנית כי אין בכוונתו לרוץ לנשיאות בבחירות הבאות, וכי הוא ממלא את תפקיד סגן הנשיא רק בשל בקשתו של מובארק. בראיון לעיתונאית כריסטיאן אמנפור הוא אמר כי האופוזיציה לא תקבל יותר ממה שהוצע לה עד כה על-ידי הנשיא. "אני רוצה שהאופוזיציה תדע שבזמן המוגבל הזה, אנחנו יכולים לעשות את מה שהנשיא מובארק הציע, ולא נוכל לעשות יותר", הסביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רואה את הנולד. אובמה
צילום: AFP
סגן הנשיא סולימאן. לא מוכן לקבל סמכויות מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים