שתף קטע נבחר

צילום: AP

היומון המצרי הממסדי: חוגגים את נפילת המשטר

העיתון המשמש כשופר של המשטר המצרי, יישר קו עם המפגינים. בכותרתו הראשית נכתב: "דם החללים כתב את לידתה החדשה של מצרים". בעיתון אחר נכתב: "ברכות למצרים על נפילת המשטר שעבר זמנו"

באופן יוצא דופן, אפילו היסטורי, היומון המצרי הממסדי, "אל-אהראם" חגג היום (שבת), גם אם באופן מאופק, את הדחתו של הנשיא, חוסני מובארק.

 

מזרח תיכון חדש - עדכונים אחרונים ב-ynet:

מדברים על ההיסטוריה במצרים בפייסבוק של ynet

 

"המצרים חוגגים את נפילת המשטר. דם החללים כתב את לידתה החדשה של מצרים", קבעה הכותרת הראשית של העיתון ולצידה תמונה של אשה שמחה. מדובר בעיתון המשמש שופר של המשטר המצרי ועתה נראה כי הוא מיישר מעט קו עם המפגינים. כותרת אחרת בישרה על "188 הרוגים ו- 74 נעדרים במהפכה".


הקריקטורה של סאלי זהראן ב"אל-אהראם"

 

העיתון אף הגדיל לעשות וצירף קריקטורה מיוחדת המנציחה את אחת מסמלי ההפגנות - סאלי זהראן שנהרגה בידי בריונים, שהיכו אותה בדרכה לכיכר "א-תחריר". "סאלי זהראן, ז'אן דארק המצרית, היא בין חללי מהפכת הצעירים", נכתב בכיתוב בקריקטורה ההיסטורית אף היא.

 

עיתון ממסדי אחר, "אל-גומהוריה", בישר בכותרתו הראשית: "מהפכת 25 בינואר ניצחה. מובארק התפטר, הצבא שולט".

 

ואילו היומון המצרי "אל-מסרי אל-יום" היה ישיר יותר בחגיגות שלו. "העם רצה והפיל את המשטר", קבעה כותרתו הראשית. "ההבדל הגדול בין מהפכות עממיות למהפכות צבאיות הן שמהפכות צבאיות, גם אם הן מחבקות את העם, עדיין ניתן לומר עליהן שהם מהפכות צבאיות או 'תנועת קצינים' ואילו מהפכות עממיות שואבות את הלגיטימציה שלהן מהעם ולא מאף אחד אחר.


אשה קוראת עיתון בכיכר א-תחריר (צילום: AP)

 

"מהפכת 25 בינואר לא הסתיימה בהתפטרות מובארק, אלא רק החלה בו. השמירה על הישגי המהפכה היא אחריות משותפת לצבא ולעם. בשלב הבא, פרט לשמירה על השקט והיציבות, צריך יהיה להמשיך בבניית הדגם הדמוקרטי האזרחי למענו נאבקו ההמונים... יחי צבאנו, יחי המאבק של עמנו, נותר רק למהר ולהצטרף לעולם הדמוקרטי האזרחי המתורבת".

 

צילום: AFP

 

אתר האינטרנט של היומון המצרי "אל-יום א-סאבע", בישר: "לבסוף - המהפכה ניצחה ומובארק הלך".

האתר קרא לקוראיו לכתוב תגובות וכ-2,000 איש עד כה שלחו תגובות (טוקבקים) שמחים על המאורע.

 

בעיתון נודע אחר, "אל-אוסבוע", נכתב: "ברכות למצרים על נפילת המשטר שעבר זמנו". "שמחה אדירה פשטה אתמול ברחובות מצרים כולה לאחר נפילת משטרו של חוסני מובארק. המפגינים הודו לאלוהים והשמיעו צהלות שמחה על נפילת המשטר שרבץ עלינו במשך כשלושים שנה של דיכוי, קיפוח ועריצות. מברוק למצרים!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונת מובארק עם איקס באחד העיתונים
צילום: AP
עידן חדש במצרים
צילום: AFP
מומלצים