שתף קטע נבחר

צילום: AP

בקהיר מסירים מחסומים: "בוקר של ניצחון"

בבוקר שלאחר התפטרות מובארק, חוזרים החיים בקהיר לשיגרה. הצבא החל להסיר מחסומים בכיכר א-תחריר וגדרות תייל ליד המוזיאון הלאומי. החגיגות נמשכו גם בבוקר, כשאלפים הניפו את דגלי מצרים. "מדובר בסוף אי הצדק", אמר אחד החוגגים

לאחר שבלילה חגגו מיליוני מצרים , התעוררה המדינה לבוקר של אחרי עידן מובארק: הצבא המצרי החל הבוקר (שבת) להסיר את המחסומים שהציב מסביב לכיכר א-תחריר שבקהיר, מוקד ההפגנות נגד משטרו של הנשיא הפורש, חוסני מובארק. כך דיווחו עיתונאים זרים הנמצאים במקום. בנוסף הוסרו גדרות תייל, בין היתר ליד המוזיאון הלאומי.

 

מזרח תיכון חדש - עדכונים אחרונים ב-ynet:

מדברים על ההיסטוריה במצרים בפייסבוק של ynet

 

הבוקר, עם הקריאות שעלו מהמסגדים להמונים להגיע לתפילה, נשמעו גם קולות צופרי מכוניות וצהלות מהעוברים והשבים, ששבו מליל חגיגות ברחובות. בכיכר בקהיר, שהיתה מוקד ההפגנות בשבועיים וחצי האחרונים, נשארו אלפי מצרים. הם הניפו את דגלי המדינה ופרצו בקריאות שמחה.

 

על אחד הגשרים הסמוכים לכיכר נראתה קבוצה של צעירים רוקדת על הכביש ועוצרת מכוניות כדי לברך את הנהגים, כשהם צוהלים בשמחה: "זהו בוקר של ניצחון". תופיק אוסמה סעדאללה, מהנדס חקלאי בן 40, סיפר כי "זו המסיבה שלנו, נולדנו מחדש. מדובר בסוף האי-צדק. מדינות רבות חלפו על פנינו, אך עתה שוב יש לנו ערך בעיני הקהילה הבינלאומית והעולם הערבי".

 

נראה כי החיים במצרים מתחילים אט-אט לחזור לשיגרה. אמנם בכיכר א-תחריר נראו טנקים, אך בתמונת ששידרה רשת אל-ג'זירה מקהיר נראתה תנועה ערה של כלי-רכב, באזור שהיה סגור בימי ההפגנות. כמה מהמפגינים בקהיר הניחו זרים ליד אנדרטה מאולתרת ובה תמונות כמה מהמפגינים, שנהרגו במהלך המהומות בשבועיים וחצי האחרונים.


אלפים נשארו. כיכר א-תחריר, הבוקר (צילום: AFP)

 

את ההודעה על התפטרות מובארק מסר אמש סגנו, עומר סולימאן, בהצהרה קצרה בטלוויזיה המצרית. אחרי ששלשום התאכזבו המפגינים כשמובארק אמר בנאומו שאין בכוונתו לפרוש, השמיע סולימאן את הבשורה שלה כה ציפו: הנשיא התפטר, והעביר את השליטה

 במדינה לידי הצבא. שעות אחרי ההכרזה, איש לא ידע עדיין להיכן נעלם מובארק. רשת "אל-ערבייה" דיווחה בצהריים כי מובארק טס מקהיר לבית הקיט שלו בשארם א-שייח, אך לא ניתן אישור רשמי לדיווח.

 

כעת, משמובארק אינו עוד נשיא מצרים, המועצה הצבאית העליונה היא ששולטת במדינה. בראש המועצה הזו עומד שר ההגנה, מוחמד חוסיין טנטאווי, שאמש פגש מפגינים ליד ארמון הנשיאות בקהיר, יצא ממכוניתו, ובירך אותם. בהודעה שפרסמה המועצה הצבאית העליונה היא הבהירה כי היא אינה מהווה תחליף לרצון העם, ותבחן צעדים בדרך להגשמת שאיפותיהם

 של האזרחים המצרים. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, קרא אמש לעבור ממשטר צבאי לאזרחי במצרים בהקדם. רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי הצבא מתכוון להודיע על פיזור הממשלה והפרלמנט, בדרך לבחירות דמוקרטיות.


רחובות קהיר לאחר שהמפגינים עזבו (צילום: AFP)

 

הדחת מובארק באה בתום שלושה שבועות של הפגנות מחאה חסרות תקדים נגד משטרו, ששלט

 בארץ הנילוס בשלושת העשורים האחרונים ביד רמה, ולמרות קרבתו למערב - דיכא בכוח זכויות אדם. בהתנגשויות בין כוחות הביטחון למפגינים במהלך השבועות האלה ברחבי מצרים כולה נהרגו לפחות 300 בני אדם, ואלפים נוספים נפצעו. רבים התייחסו להתקוממות, שלובתה על-ידי רשת "אל-ג'זירה" הקטארית, כהמשך למחאה העממית שהביאה שבועיים לפני כן להדחת נשיא תוניסיה, זין אל-עבדין בן-עלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל לצד מפגין בקהיר
צילום: AP
קהיר, הבוקר
צילום: AP
החגיגות הלילה בקהיר
צילום: AP
מומלצים