שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בי"ח העמק: עומס במיון - האחיות נטשו

  האחיות עובדות לפי הספר: במחאה על אישפוז חולים בחדר המיון של בית חולים העמק הן נטשו בצהריים את עמדותיהן, והעבירו הטיפול בחולים להנהלה. "לא מסוגלים לטפל בחולים בתנאים כאלה", הן אומרות

  העומס בבית החולים "העמק" עבר מהמחלקות הפנימיות לחדרי המיון - והאחיות, במחאה, נוטשות את העמדות. האחיות הודיעו שיפסיקו לטפל בלמעלה מ-40 חולים המושהים בחדר המיון, והעבירו את האחריות לטיפול להנהלת בית החולים.

   

   

  "הטיפול הוא בתנאים של שנות ה-40"

  בשבוע שעבר נכנס לתוקף הסיכום בין האחיות למשרדי האוצר והבריאות, לפיו התפוסה במחלקות הפנימיות לא תעלה על 120%. ההחלטה אמנם הקלה על עבודת הצוותים במחלקות פנימיות ושיפרה את התנאים ואת איכות הטיפול בהן, אך גרמה לעומסים כבדים בחדרי המיון. הסיבה, כפי שפורסם ב-ynet: כדי לפתור את העומס במחלקות, החלו בבתי החולים לאשפז מטופלים גם בחדרי המיון.

   

  גם בבית החולים "העמק" בעפולה, בניסיון להקל על העומס במחלקות

  הפנימיות, הקימו בחדר המיון מחלקת השהייה מאולתרת, בה מאושפזים בימים האחרונים בין 40 ל-50 חולים. מחלקת ההשהייה נמצאת באזור בו היה עד לא מזמן חדר המתנה של המיון, ואליו הוכנסו מיטות ופרגודים.

   

  "הטיפול בחולים האלו הוא בתנאים של שנות ה-40 של המאה הקודמת: אין מקלחות, אין תנאים ואין פרטיות", אומר איציק אוחנונה, יושב ראש ועד העובדים בבית החולים. "העובדים זועקים בשל המצב הקשה, והאחיות רצו כבר בשעות הבוקר לקחת את החפצים שלהן ולעזוב. התנאים והצפיפות הרבה גוררים גם אלימות כלפי הצוות המטפל. האחיות לא מסוגלות לטפל בחולים בתנאים האלו. הן סובלות, וכמובן שגם החולים סובלים. הודענו להנהלת בית החולים ולהנהלת קופת חולים כללית על המצב, והתרענו שהאחיות בחדר המיון לא יטפלו במושהים וכי האחריות לטיפול תחול על הנהלת בית החולים".

   

  נילי גבאי, אחות אחראית במיון ב"העמק" מספרת: "עזבנו בצהריים את המיון וכולנו נמצאות בחדר ועד העובדים. הגענו למצב כזה שבו אנחנו לא יכולות לתת מענה לחולים עם מצבי חירום בשל אירועי לב או תאונות דרכים, אין מיטה במיון לטפל בחולים האלה.

   

  יש לנו עשרות חולים שמאושפזים להשהיה במיון. החולים האלה לא מקבלים את הטיפול הראוי, אין בטחות ואבטחת איכות, אין תנאים סניטריים, הטיפול מתחת לכל ביקורת. אין להם שקט, אן פרטיות או חושך, המיון מואר 24 שעות ביממה, הם שוכבים גבר ליד אישה ויש צפיפות שעלולה לגרום להעברת זיהומים. בגלל המצב גם החולים איבדו את הסבלנות, יש הרבה צעקות ובשבוע שעבר אפילו תקפו פיזית אח במיון".

   

  יש לציין כי גם בבתי חולים אחרים ישנו עומס כבד על חדרי המיון. השבוע דווח על תפוסה של 130 חולים במיון של בית החולים "רמב"ם" בחיפה, כאשר חדר המיון מסוגל לטפל ב-70 חולים בלבד. עומסים כבדים נרשמו גם בחדרי המיון של בתי החולים כרמל, בני-ציון, פוריה ו-וולפסון.

   

  מהנהלת בית חולים "העמק" נמסר: "במרכז רפואי העמק קיים מחסור גדול במיטות אשפוז פנימיות (ביחס לממוצע וביחס לכל אזור אחר בישראל). הדבר מתבטא בכך שחולים רבים הנזקקים לטיפול במסגרת מחלקה פנימית, נאצלים לקבל את הטיפול במסגרת המיון על ידי צוות המיון, כחולים 'מושהים'. העומס במיון הוחמר לאחר שבשבוע שעבר נכנס לתוקף הסכם האחיות, לפיו התפוסה במחלקות הפנימיות לא תעלה על 120%. הבוקר הודיעו האחיות במיון כי לא יסכימו לטפל עוד בחולים ה'מושהים'. הנהלת בית החולים עושה כל שביכולתה על מנת שהחולים ימשיכו לקבל את הטיפול המיטבי במיון, תוגברו צוותים ואנשי צוות ייעודיים לטיפול ב'מושהים'. לאחרונה קיבל בית החולים התחייבות שתיפתח מחלקה פנימית נוספת. אנו מקווים שהדבר יקרה בקרוב ויביא לפתרון למחסור במיטות אשפוז".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החולים מאושפזים בחדר ההמתנה (צילום ארכיון)
  צילום: אבי מועלם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים