שתף קטע נבחר

חוק החרם רוכך: נגד מובילים, לא נגד משתתפים

ההצעה שעוררה סערה אושרה שוב לקריאה ראשונה, לאחר ששונתה מעט. כעת היא מכוונת נגד מובילי החרמות, ולא נגד ישראלים הנוטלים בהם חלק. "עדיין מדובר בחוק מסוכן"

חוק החרם שונה מעט, ועבר שוב בוועדה. הצעת החוק, שקבעה כי יוטלו סנקציות כבדות על ישראלים שיוזמים או מקדמים הטלת חרם על יחידים, מפעלים, חברות או ארגונים, רוככה משהו - וכעת היא מכוונת לא נגד משתתפים בחרם, אלא נגד מחולליו בלבד. בדיון הנוסף שנערך בוועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת, לאחר שינוי ההצעה, היא עברה פעם נוספות - ואושרה לקריאה ראשונה.

 

 

בהצעה של ח"כ זאב אלקין התקיים דיון נוסף בוועדה, בעקבות ערעור שהגיש ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה. החוק אושר לקריאה ראשונה בצורה מתונה יותר, כך שאינו מכוון לפרטים הנוטלים חלק בחרם נגד ישראל ומדיניותה, אלא לאחראים על החרם בלבד. טרם נקבע מועד להצגת ההצעה במליאת הכנסת.

 

לטענת ח"כ פלסנר, נעשו שינויים מהותיים בחוק שמיתנו את הפגיעה בחופש הביטוי והמחאה: "למרות השינויים שנעשו בנוסח החוק בלחץ האופוזיציה וגורמי המקצוע, עדיין מדובר בחוק מסוכן שמאפשר פגיעה בחופש הביטוי הפוליטי", אמר עם זאת פלסנר.

 

הוסף סעיף רוואבי: "להתגונן מול מחריבי ישראל"

יוזם החוק, ח"כ זאב אלקין, הוסיף במקביל את "סעיף רוואבי", העיר הפלסטינית

הצפויה לקום מצפון לרמאללה. סעיף זה, אומר אלקין, מאפשר לשר האוצר למנוע מחברות שיסכימו לקחת חלק בחרמות על ישראל לגשת למכרזים ממשלתיים. "אני מברך על כך שהוועדה אישרה ברוב גדול את החוק ומקווה שהליכי החקיקה יושלמו במהירות", אמר אלקין. "ישראל חייבת להגן על עצמה בפני אלה המנסים להחריב אותה, לפחות באותה מידה שאנחנו מבקשים ממדינות אחרות שיגנו עלינו".

 

הגורמים המקצועיים בממשלה, ובהם משרד החוץ, משרד המשפטים ומשרד התמ"ת, אמרו בדיון הקודם בוועדה כי הצעת חוק זו עלולה לגרום נזקים כבדים למדינת ישראל. גורמי שמאל, ובהם חברי כנסת מהמפלגות הערביות, ממפלגת העבודה ומסיעות אחרות, יצאו חוצץ נגד ההצעה, בטענה שהיא מצטרפת למהלכי חקיקה שיוזם הרוב הימני בכנסת ומסבה נזק לישראל במאבקה נגד הדה-לגיטימציה שלה בעולם. גם קדימה, המובילה את האופוזיציה, החליטה לא לסייע בקידום החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוואבי. סעיף מיוחד בחוק
צילום: AFP
מומלצים