שתף קטע נבחר

שטייניץ: היזמים חייבים לפתח גז כמה שיותר מהר

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר בוועידת האנרגיה: "מי שמקבל רישיון על אוצרות המדינה חייב לפי חוק למלא את תנאי הרישיון ולפתח את הגז כמה שיותר מהר. אין לו שיקול דעת בנושא. זה הגז של המדינה"

"מי שמקבל רישיון על אוצרות המדינה חייב לפי חוק למלא את תנאי הרישיון ולפתח את הגז כמה שיותר מהר. אין לו שיקול דעת בנושא והוא לא צריך להצהיר את זה בכלל. זה הגז של המדינה. זאת, על אף שאני מלא הערכה ליזמים" - כך הצהיר היום (ד') שר האוצר יובל שטייניץ, ביחס ליזמי הגז, בנאום שנשא בוועידה הלאומית ה-3 לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה ושל עיתון "כלכליסט". הפאנל הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

דיווחים נוספים מוועידת האנרגיה:

 

שטייניץ הוסיף: "יום שני השבוע, שבו אושרו המלצות ועדת ששינסקי, היה בשבילי יום חג. אחרי תשעה חודשים מהקמת ועדת ששינסקי הגענו למקום שבו היא אושרה. התהליך שבו פעלה הוועדה ושבו התנהל הדיון הוא תעודת כבוד לדמוקרטיה הישראלית. טוב שיש ויכוח ודיון, אף שלפעמים הוויכוח עבר את גבול הלגיטימי. עדיין מוקדם לחגוג ויש חשיבות עצומה לכך שהתהליך הזה יסתיים".

 

לדברי שר האוצר, "נראה לי שלכולם ברור מה הולך לקרות, אבל אם לא ברור למישהו כדאי לחדד את זה. מאוד שמחתי שהשבוע הופיע נציג נובל אנרגי ואמר שעם כל ההשגות שלהם על ההמלצות הוא יכול לומר: 'אנחנו עובדים בהרבה מדינות ותהליך עבודה כל כך מקצועי ורציני לא ראיתי בשום מקום'. "הטיעונים שהיזמים העלו - עצמאות אנרגטית וכל זה, הם חשובים מאד, אבל כאנשי עסקים נראה לי שהם יודעים שגם כסף זה דבר דיי חשוב".

 

מנכ"ל קבוצת דלק של יצחק תשובה, גדעון תדמור, דיבר לפני שטייניץ, וחיזק את הצהרת בעל השליטה, שאמר הבוקר שיקדים את הזרמת הגז. לדברי תדמור, "יש לנו אחריות לאומית והגז הוא פרוייקט לאומי. כל עוד יהיה מחסור ויהיה צורך אנחנו נספק את הגז לכולם, אלה שהם צרכנים שלנו ואלה שלא".

 

תדמור הוסיף: "אני קורא גם לממשלה לקחת אחריות ולהסיר את החסמים הקיימים על האספקה, כמו ביטול צינור הגז הצפוני (שהיה אמור להזרים את הגז מתמר לחוף דור, ונפסל מסיבות סביבתיות, ת.ג), וסיוע להתמודדות עם בעיות המימון".

 

תדמור ניצל את הבמה כדי לתקוף - הפעם בעדינות - את מסקנות ששינסקי שאושרו בכנסת: "הגז כבר מניב לכל אזרחי ישראל רווח אדיר עקב הוזלת החשמל, והוא ימשיך להוזיל את החשמל בעתיד יותר ויותר ובכך יתרום לחברה הישראלי. גם החזון של מעבר לתידלוק מכוניות בגז הוא מציאותי לחלוטין, שלא לדבר על אלפי מקומות העבודה שהמאגרים יספקו ועל הכוח הגיאופוליטי שישראל מקבלת, כאשר היא הופכת ממדינה שתלוייה במצרים וברוסיה לאספקת האנרגיה שלה למדינה עצמאית שעומדת למכור לקפריסין ואולי לאירופה. חבל שכל השיח הציבורי בנושא הגז התמקד בנושא הצר של המיסוי".

 

בהמשך הוועידה מתקיים פאנל בנושא ניהול משאבי הטבע של ישראל, בהשתתפות יו"ר דלק אנרגיה יורם טורבוביץ', מנכ"ל החברה לישראל ניר גלעד ויו"ר חברת החשמל יפתח רון טל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, שטייניץ
צילום: אורי פורת
מומלצים