שתף קטע נבחר

הדלק יקר: הוא כולל את מימון חנויות הנוחות?

דיון טעון בוועידת האנרגיה על רקע זינוק מחירי הדלק. נציג משרד התשתיות דיווח כי "חברות הדלק הכניסו לתוך תחשיב מרווח השיווק גם את הוצאות חנויות הנוחות, כחלק מהעלויות שלהן". מנכ"ל דור אלון התלונן: "רוב מרווח השיווק הולך על הוצאות. אנחנו לא כמו חברות הסלולר"

"חברות הדלק הכניסו לתוך התחשיבים שהן הגישו לנו במסגרת הבדיקה שאנחנו עושים למרווח השיווק, כחלק מהעלויות שלהן, גם את הוצאות חנויות הנוחות שבתחנות הדלק" - כך דיווח היום (ד') ראש מנהל הדלק במשרד התשתיות, חן בר יוסף, שדיבר במהלך דיון טעון בוועידה הלאומית ה-3 לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה ושל עיתון "כלכליסט".

 

דיווחים נוספים מוועידת האנרגיה:

 

בר יוסף התייחס להחלטת משרד התשתיות, שנחשפה לראשונה ב-ynet לבדוק מחדש את מרווח השיווק, והוסיף: "אנחנו מבצעים בדיקה כדי להפריד את עלויות מכירת הדלק עצמה מעלויות של דברים נוספים, כדי לוודא שלא נוצר מצב שבו מפעיל הדלק כולל בתוכו הוצאות שקשורות במכירת קוקה קולה ובמבה".

 

מחיר הבנזין 95 אוקטן שנמצא בפיקוח משרד התשתיות מורכב ממחיר הדלק שחברות הדלק רוכשות מבתי הזיקוק, המהווה כמחציתו, ממס שגובה הממשלה, בשיעור שעומד על כ-40% ממה שמשלם הצרכן ומהכנסות שהחברות יכולות לקחת לעצמן כדי לממן את פעילותן ולהרוויח, העומד על כ-10%.

 

בר יוסף הבהיר בשיחה עם ynet: " ברור לי שהחברות הכניסו את חנויות הנוחות לתחשיבים, כי ככה בנויים הדו"חות הכספיים שלהן וככה הן רגילות לעבוד, ולא מתוך מטרה סמויה. אבל צריך לוודא שהעלויות האלה לא נכנסות לתוך מס שאנחנו משלמים על הדלק בפועל".

 

מנכ"ל דור אלון: אנחנו מרוויחים מעט מדי

מנכ"ל דור אלון, ישראל יניב, התייחס מוקדם יותר לנושא בשיחה עם ynet ואמר: "משרד התשתיות לא צריך להקטין אפילו באגורה אחת את מרווח השיווק שהוא מאפשר לחברות הדלק לקחת, להיפך, הוא צריך להגדיל אותו ואני מעריך שהוא לא ייגע בו לא לכאן ולא לכאן".

 

לדברי יניב: "הרוב הגדול של מרווח השיווק הולך לנו על הוצאות. הרווח שלנו, אם בכלל, הוא פרומילים בודדים. אנחנו ממש ממש לא מזכירים את חברות הסלולר, עם הרווחים האדירים שהן לוקחות מהציבור.

 

"אני חושב שנטפלים עכשיו למרווח השיווק כדי להסיט את תשומת הלב מבעיות אחרות: ההתייקרות המטורפת של הנפט והוויכוח על המס שהמדינה לוקחת. אני מעריך שהם יבינו את זה וירדו מאיתנו".

 

יניב אמר את דברים דומים גם בוועידה האנרגיה: "הממשלה עוררה על עצמה עצבים מצד הציבור שהעלתה את מס הבלו בצדק. אז כשהפריץ חוטף מהעם הוא מחפש את מי להאשים, ומצא אותנו. אפשר לחשוב שאם לא יהיה מרווח שיווק ליטר בנזין יעלה שקל וחצי".

 

לדברי יניב, "הממשלה מעסיקה רואי חשבון ועורכי דין שבודקים לנו כמה אצבעות של הבחורה, שלפעמים עובדת לבד בתחנת הדלק, מוכרות קולה, וכמה מוכרות בנזין. מחפשים אותנו על כל פסיק וכל שטות כאילו אין בעיות במדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכניסים "עז" למחירי הדלק?
צילום: shutterstock
מומלצים