שתף קטע נבחר

שליחנו המיוחד עם המורדים: מחכים למטוסי קדאפי

שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" בבנגזי שבלוב שמע ממתנגדי המשטר על תוכניות הקרב, על הקרבות עם שכירי החרב ועל היחס האמביוולנטי למערב. הוא התרשם מרוח הלחימה ויצא עם תובנה: קדאפי הוא לא הליצן היחיד במלחמה המוזרה הזאת

"מדוע האמריקנים והבריטים לא אוכפים עוצר אווירי בשמי לוב?", שאל אותי אחד המורדים, שדיבר אנגלית טובה יחסית לחבריו. באותה נשימה הוא הבהיר שמתנגדי המשטר לא זקוקים לסיוע של כוחות זרים וכי כאשר יכבשו את סירט, עיר הולדתו של מועמר קדאפי, ייקח להם יום נוסף עד שיגיעו לבירה טריפולי.

 

שליחי ynet מדווחים מעין הסערה בלוב:

 

המורדים נראו נלהבים לקראת הקרב, אבל זה לא הולך להיות קל. בשבת אספו שני הצדדים כוחות רבים מחוץ לעיר הנפט ראס לנוף, כ-5,000 לכל צד. אבל למרות העליונות האווירית של הכוחות של קדאפי, למורדים יש רוח לחימה. בשבת, מאות מורדים נסעו כדי לאסוף תחמושת מהעמדות באזור ראס לנוף - טילי RPG, טילי סטינג וכדורים.

 

צילום: צור שיזף

 

אחד הלוחמים סיפר שלקח משאית משכירי החרב של קדאפי, שאותם הרג לטענתו. הוא סיפר כי הוא וחבריו לנשק תפסו את אחד ממפקדי שומרי הראש של קדאפי והביאו אותו כשבוי. זו מלחמה מוזרה. יותר עימות בין קבוצות מאשר צבאות מקצועיים. קשה אפילו לומר שמדובר במיליציות. אספסוף זו מילה יותר מתאימה, לפחות אם מדברים על המורדים. קדאפי הוא לא הליצן היחיד בלוב, אבל הוא בהחלט המשעשע ביותר.

 

מחוץ לבנגאזי ראיתי עמדות של המורדים מוקפות בנשק נגד מטוסים. האנשים מסביב לא נראו כמו חיילים אלא כמו חובבנים, שמחכים שמטוסיו של קדאפי יגיעו כדי שיוכלו להפיל אותם. אבל כנראה שהמטוסים שהופלו עד כה נפגעו דווקא מטילי כתף.

 

קדאפי מבטל מסים, הקרבות נמשכים

מדיווחים בסוכנויות הידיעות עולה, כי הטלוויזיה הממלכתית בלוב פרסמה שהממשלה הודיעה על ביטול המס על מוצרי צריכה בסיסיים במדינה. לפי הדיווח, השלטון החליט על המהלך בעקבות "הניצחון הגדול של האומה הלובית על כנופיות הטרור".

 

אך בעוד תומכי קדאפי בטריפולי חוגגים את "ניצחונותיו", במזרח לוב הדברים נראים מורכבים יותר. מוקדי הקרבות הנוכחיים הם העיר מיסרטה, שבה דיווחו עדי ראייה כי כוחותיו

של קדאפי תוקפים את המורדים באמצעות ירי ארטילרי וטנקים. "יש לחימה כבדה מאד בכניסה המערבית", סיפר תושב העיר לרויטרס, "היא התחילה כשהבריגדות של חמיס (בנו של קדאפי) פתחו במתקפה. הם משמידים כל מה שהם רואים. המהפכנים עושים כל שביכולתם כדי למנוע מהם להגיע למרכז היישוב".

 

בעיר הנמל ראס לנוף, אתר אסטרטגי המשמש לאגירת והעברת נפט, ניטשים גם כן קרבות עזים. עדי ראייה מסרו כי המורדים הצליחו להפיל מסוק קרב של כוחות הצבא ודיווחו על חילופי אש כבדים ומספר נפגעים לא ידוע. בעיירה בן ג'וואד, הממוקמת בחצי הדרך בין בנגזי לטריפולי נהרגו שני בני אדם במתקפה של נאמני קדאפי. כעבור זמן מה דיווחה אל-ג'זירה מפי עדי ראייה כי המורדים הצליחו להחזיר את שליטתם בעיירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המורדים בבנגזי
צילום: צור שיזף
מפת לוב. לחצו להגדלה
מומלצים