שתף קטע נבחר

יללת הסירנות בטריפולי: ירי מאסיבי במרכז העיר

מ-6:00 בבוקר נשמעו קולות ירי בבירת לוב ותנועת כלים כבדים. שליחנו המיוחד מדווח על סירנות האמבולנסים ברחובות, שלא מסבירות את טענות הממשל על צהלות שמחה. בשעה שחיילים נישאים על כתפי התושבים, דבר אחד בטוח: הבלגן חוגג

עם שחר התחדשו קולות הירי ברחובות טריפולי. שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" לבירת לוב מדווח הבוקר (יום א') על ירי מאסיבי ברחובות העיר, גם בשכונת מגוריו של מועמר קדאפי. הירי החל כבר בשעה 6:00 בבוקר, ובמקביל נשמעת תנועת כלים כבדים ברחובות, ככל הנראה טנקים.

 

שליחי ynet מדווחים מעין הסערה:

 

הטלוויזיה הלובית הממשלתית מקרינה כל העת מראות מהכיכר הירוקה, בה נאספו תומכי קדאפי. הקהל חוגג ומרים חיילים על כתפיו. נציגי ממשל מסרו כי הצבא כבש את א-זאוויה במהלך הלילה, ולפיכך הירי שנשמע הוא חלק מחגיגות השמחה וצהלות הקהל. עם זאת, לא ניתן לאשר את הדיווחים האלה.

 

לדברי גורם ממשל, לאור ההצלחה הלילה, נעים כוחותיו של קדאפי אל עבר המזרח, כדי לשחרר חלקים נוספים שבידי המורדים במדינה. חגיגות תומכי הממשל מסמלות אמנם את העובדה שהם הצליחו לצאת למתקפת נגד שתחזיר לקדאפי את השליטה, אולם כל זאת לא מסביר את יללת הסירנות ברחובות.

 

מי ישלוט על מעבר הזהב השחור?

ביום שישי הוכרז בלוב "יום זעם". הפגנות התקיימו במספר שכונות בטריפולי והמשטרה פיזרה את המפגינים באמצעות ירי גז מדמיע. בשעות הערב הייתה הפגנת תמיכה בקדאפי בכיכר הירוקה. המשתתפים שרו שירי תמיכה והלל למנהיג, אחרים התקשרו לתחנות השידור ברדיו והביעו אף הם תקווה כי קדאפי ימשיך להנהיג את המדינה.


החגיגות של תומכי קדאפי בטריפולי. ירי באוויר (צילום: רויטרס) 

 

בסוף השבוע נמשכו הקרבות בא-זאוויה, כ-45 ק"מ מטריפולי. מדובר בקרב מכריע עבור המנהיג, שעשוי הקרב הזה להשפיע על המערכה כולה. קדאפי מבין כי זאוויה היא העיר השולטת על המעבר לגבולה המערבי של לוב. אם יצליח לשים את ידו על העיר, לוב המערבית - מטריפולי ועד הגבול עם תוניסיה - תהיה בשליטתו.

 

גם המורדים, כמו המשטר הלובי הרודני, יודעים היטב כי מה שמעניין את הקהילה הבינלאומית הוא מי ישלוט על הנפט, מי ישים את ידו על המעברים שבהם מעמיסים את האוניות בזהב השחור. אחד מהאתרים האסטרטגיים הללו הוא עיר הנמל ראס לנוף. לעת עתה הצליחו המורדים להשתלט עליה, וקדאפי מנסה להחזיר לידיו את השליטה בה.

 

עדי ראייה בעיר דיווחו הבוקר כי מטוס קרב הפציץ מעוז מורדים בעיר, אך לא היו נפגעים. מוקדם יותר דיווחה הטלוויזיה בלוב כי כוחות הצבא הנאמנים לשליט מועמר קדאפי השתלטו על ראס לנוף, אך המורדים הכחישו שאיבדו את השליטה בעיר.


הפגנה בבנגזי. מה יהיה מעוז הקרבות הבא? (צילום: AP) 

 

"אם תצלם - תירצח"

טריפולי חוזרת אט אט לשגרה. התנועה, אף כי אינה ערה, כבר זורמת.

מחוץ לשדה התעופה אפשר לזהות המוני פליטים זרים: מבנגלדש, סודן, מצרים. תינוקות בני חודש וחצי, ילדים נשים וזקנים שנשפכים מתוך הטרמינל החוצה ממתינים שמטוסים יגיעו והם יוכלו לברוח מכאן.

 

אבל האווירה עדיין מתוחה ואנשי השירות החשאי עוקבים אחרי כל אחד כמעט. ברחוב הראשי עומר אל מוכתר, מזהים סוכני משטרה חשאית ומשטרה צבאית. צעד אחד לא נכון, תנועה מהוססת, ואתה כבר נעצר ומופנות אליך שאלות. אחד מהם עצר אותי מלצלם: "אל תצלם יותר. אם תצלם - תירצח". לא התווכחתי איתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומכי קדאפי בטריפולי
צילום: רויטרס
המורדים חוגגים בראס לנוף
צילום: AP
מורדים בראס לנוף
צילום: AP
מומלצים