שתף קטע נבחר

צילום: AP

המורדים בלוב: "שחררנו את כל הערים במזרח"

מועצת המורדים מסרה כי אנשיה הדפו את התקפותיהם של נאמני קדאפי על הערים מיסרטה וא-זאוויה. רופא בבית חולים במיסרטה: "18 בני אדם, בהם תינוק אחד, נהרגו היום בקרבות". בריטניה הודיעה כי הדיפלומטים שנעצרו בלוב עזבו את המדינה, המורדים טוענים כי מדובר בכלל באנשי הכוחות המיוחדים

מועצת המורדים בלוב מסרה הערב (יום א') כי לוחמיה הדפו את התקפותיהם של נאמניו של מועמר קדאפי על הערים מיסרטה וא-זאוויה במערב המדינה. דובר המועצה גם מסר, במסיבת עיתונאים שנערכה בעיר בנגזי, כי כל הערים במזרח המדינה שוחררו ונמצאות בשליטת מתנגדיו של השליט הלובי.

 

שליחי ynet מדווחים מעין הסערה בלוב:

 

רופא בבית חולים במיסרטה סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי לפחות 18 בני אדם, בהם תינוק אחד, נהרגו היום בקרבות בין נאמני קדאפי למתנגדיו בעיר. "ספרנו 18 הרוגים, אך מספר זה איננו סופי", אמר הרופא. "קלטנו גם פצועים רבים, אבל אני אפילו לא יכול לספור אותם". לדברי הרופא, בין ההרוגים היו מורדים ואזרחים.

 

צילום: צור שיזף

 

במקביל, שר החוץ הבריטי וויליאם הייג הודיע כי הדיפלומטים הבריטים שנשלחו ליצור קשר עם המורדים בבנגזי ו"נתקלו בקשיים", עזבו את המדינה. "אנו מתכוונים, לאחר התייעצות עם האופוזיציה, לשלוח צוות נוסף כדי לחזק את הדיאלוג בינינו. מאמץ דיפלומטי זה הוא חלק מעבודתה הרחבה של בריטניה בלוב, ובה גם הענקת סיוע הומניטרי", אמר שר החוץ הייג.

 

"בריטניה ממשיכה לקרוא לקדאפי להתפטר"

שר החוץ הבריטי הוסיף כי "אנו ממשיכים ללחוץ על קדאפי לפרוש מתפקידו ונעבוד בשיתוף פעולה עם הקהילה הבינלאומית כדי לתמוך בשאיפות הלגיטימיות של העם בלוב". בניגוד לדברי הייג, דובר המורדים בבנגזי מסר כי בקבוצת הדיפלומטים ששוחררה ועזבה את המדינה היו אנשי הכוחות המיוחדים של בריטניה.

 

דברי המורדים מחזקים את הדיווחים שפורסמו מוקדם יותר היום, לפיהן דיפלומט בודד שלווה באנשי יחידה מיוחדת של חיל האוויר (SAS) נעצר על ידי המורדים הלובים ביחד עם מלוויו. 


לא כולם מתנגדים לקדאפי. הפגנת תמיכה בשליט לוב בטריפולי (צילום: AP)

 

על פי העיתון "סאנדיי טיימס", החיילים ליוו את הדיפלומט במשימתו ליצור קשר עם מתנגדי שליט לוב קדאפי במזרח המדינה ונתפסו יחד איתו על ידי המורדים. על פי הדיווח, נוכחותם של החיילים הרגיזה את המורדים והם הורו לכלוא אותם בבסיס צבאי, לאחר שהביאו אותם בפני אחד מבכיריהם.

 

המורדים חוששים שקדאפי עלול לעשות שימוש בעדות להתערבות צבאית של המערב במדינה כדי ללבות את התמיכה הפטריוטית במשטרו. העיתון ציטט מקור מקורב למנהיגי האופוזיציה שאמר שהם מודאגים שתושבים שיראו את הליווי הצבאי "יחשבו שכוחות זרים התחילו לנחות בלוב ולהתערב בנעשה בה".

 

מקור בריטי שסיפר לעיתון על מעצרם של החיילים אמר שהדיפלומט שאותו ליוו ניסה לבסס את הקשר עם המנהיגות בעיר כדי להכין את הקרקע לביקור של עמית בכיר. "אנחנו לא כולים להכחיש או לאשר את הדברים", אמר דובר מטעם משרד החוץ.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שולטים במזרח? מורד בעיר ראש לנוף
צילום: AP
מומלצים