שתף קטע נבחר

"הוזלת תעריף המים הנמוך תחייב ייקור אחר"

מנהל רשות המים בפועל, עודד פיקסלר, התייחס בוועדת הכלכלה לתוכנית הממשלה להוזיל את התעריך הנמוך לצריכה הבסיסית, כדי לעודד חיסכון במים, ואמר כי הדבר יחייב ייקור של התעריף הגבוה על צריכת יתר בזבזנית

התוכנית להוזיל את התעריף הנמוך של מחיר המים עבור צריכה בסיסית - כדי לעודד חיסכון במים, תחייב ייקור של התעריף הגבוה בגין צריכת יתר בזבזנית - כך הזהיר היום (ג') מנהל רשות המים בפועל, עודד פיקסלר. פיקסלר השמיע את אזהרתו בוועדת הכלכלה שקיימה דיון מיוחד בהחלטת הממשלה להנהיג שני תעריפי מים בלבד, ולהוזיל את הנמוך שביניהם. על פי החלוקה הנהוגה כיום, קיימים 3 תעריפים - בגין צריכה נמוכה, בינונית וגבוהה.

 

 

מנהל רשות המים התייחס בעיקר לנעשה בתאגידי המים שמתנהלים כמשק סגור. הוא אמר כי הרשות אמנם כפופה להחלטות הממשלה והכנסת. אבל כל עוד משק המים לא נהנה מתקציב חיצוני, אי אפשר להוריד את המחיר על צריכה מסוימת מבלי לאזן אותו בהעלאת תעריף אחר למימון ההוזלה. בינתיים, לדבריו, יישום ההחלטה נמצא עדיין בדיונים.

 

"אנחנו דנים במשחק על סכום אפס ובסופו של דבר לא יצא מזה חיסכון", הוסיף פיקסלר. הוא ציין כי הצריכה הממוצעת לנפש עומדת היום על 5-4.5 קוב בחודש. התעריף הנמוך כיום עומד על 2 קוב והכוונה היא להגדילו עד 3.5 קוב. פיקסלר העריך, כי בסופו של דבר התעריף המוזל בשיעור 2%-11% (תלוי בגודל משק הבית) יחול על צריכה בהיקף של עד 5 קוב בחודש. בהתאמה, צפה פיקסלר, יתייקר התעריף הנגבה ממי שצורכים מעל 5 קוב לנפש בחודש.

 

הוועדה הגיבה בהוראה לרשות המים לדווח לה בהקדם את לוח הזמנים ליישום החלטת הממשלה, ולהעלות את הצריכה הבסיסית הזולה לנפש לפחות ל-4.5 קוב בחודש. הדיון התקיים לבקשת הח"כים דני דנון (ליכוד) ואורי מקלב (יהדות התורה). דנון שניהל את הדיון אמר כי יזם אותו בגלל שביצוע החלטת הממשלה מתעכב ומטרתו לבדוק אם היא ניתנת ליישום.

 

מקלב טען כי העלאת התעריפים האחרונה לא קשורה לבצורת בשנים האחרונות ומחירי המים היו עולים גם אם הכינרת היתה מלאה. "זו התוצאה של הרפורמה במשק המים, שהובילה להקטנה דרמטית של מכסת הצריכה לנפש", אמר. גם הוא סבור שהחלטת הממשלה לא תביא להורדת מחירים אמיתית, ולהערכתו תעריף הצריכה הגבוה צפוי לעלות לכ-15 שקל לקוב.

 

מקלב ציין שהממשלה דחתה הצעה לפרק את תאגידי המים, שהקפיצו את התעריפים גם בתוספת המע"מ, ולא היתה מוכנה לפחות לבטל את המע"מ על המים כמו על הירקות והפירות. ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה כי "רשות המים מונעות על-ידי משרד האוצר, שם מסתכלים על הכול רק דרך החור של הגרוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים