שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשיא, אנס - ואסיר? מה מצפה למשה קצב בכלא
  אם לא תהיה הפתעה, בית המשפט ישלח את הנשיא לשעבר שהורשע באונס לכלא. איך ייראה עתידו? "החיים משתנים מקצה לקצה, צריך לתמרן שלא יהפכו אותך לסמרטוט"

  מחליפה ועניבה למדי אסיר: לאחר שכל המדינה סערה במשך שנים סביב פרשת האונס שבה הורשע לראשונה בהיסטוריה נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, בעבירות מין, נחזה כולנו בפרק הסיום של הפרשה ביום שלישי הקרוב. לפי כל ההערכות, יגזרו עליו שופטי בית המשפט המחוזי בתל-אביב עונש מאסר.

   

   

  למרות שמאסר של אישיות רמת-דרג כזו היא דבר בלתי רגיל, בשירות בתי הסוהר מדגישים שכל החלטה שתתקבל בעניינו היא מקצועית נטו. "כל אסיר שמגיע לשב"ס מקבל יחס שווה, לא משנה מה היה מעמדו מחוץ לכותלי הכלא טרם מאסרו".

   

  עם זאת, אסיר לשעבר סיפר ל-ynet כי קצב ייאלץ להתרגל לתנאים חדשים לגמרי מאלו שהיה רגיל אליהם, הכוללים השכמות, ספירות, טריקות דלתות ברזל. "השבועות הראשונים הם גיהינום על פני האדמה למי שנכנס לכלא וקודם לכן לא היה עבריין. רק להבין מה קורה איתך ומה קורה סביבך לוקח זמן, פתאום החיים שלך משתנים מקצה לקצה. פתאום החופש שלך איננו".

   

  מצעד הפוליטיקאים לכלא. כתבתו של רועי מנדל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  למרות שבשב"ס מבטיחים להתייחס לקצב כמו כל אסיר אחר, מתריע האסיר לשעבר, שריצה עונש מאסר של מספר שנים, כי החיים שלו יהיו קשים. "אחד כמוהו שהיה למעלה, נשיא המדינה והאזרח מספר אחד, ופתאום הוא נמצא למטה בתוך המיץ של הזבל, יצטרך לגייס הרבה כוחות נפש כדי לשרוד את המאסר שלו ואת התנאים הקשים. כבר היו דברים מעולם, ואסירים נשברו ויצאו מהכלא בארון".

   

  עברייני מין בכלא, מוקצים מחמת מיאוס

  קצב, שהורשע בעבירות מין בעובדות הכפופות לו, ייאלץ להתרגל למעמדו החדש כעבריין מין בכלא. בקרב האסירים, נחשבים עברייני המין לבעלי המעמד הנחות ביותר, משום שמעשיהם נתפשים כבזויים ביותר בקרב העבריינים. "מצבם של עברייני המין בכלא הוא הכי קשה", מודה האסיר לשעבר, "הם המעמד הנחות ביותר בקרב האסירים בתא ובאגף, אוי ואבוי להם אם הם ידברו". הם מוקצים מחמת מיאוס, אפילו בתור לטלפון הציבורי.

  "אם עבריין מין מדבר בטלפון ומגיע אסיר פלילי רגיל, הוא מיד יעזוב את הטלפון מבלי לפצות פה. גם באוכל, אם האסירים מכינים אוכל ביחד, לעולם לא יישב איתם עבריין מין".

   

  בבתי הסוהר של השב"ס כלואים 1,400 עברייני מין. בדרך כלל הם נחשבים לטעוני הגנה, מחשש שאסירים אחרים יפגעו בהם. יש עברייני מין שכלואים בתאים ואגפים המיועדים רק להם ויש שכלואים בתאים רגילים, כיוון שאין חשש שיפגעו בהם. בדרך כלל, בשב"ס יציעו לעברייני מין טיפול ושיקום, אך התנאי לכך הוא שהאסיר יודה במיוחס לו ויכיר בבעיה שלו. קצב, לפי שעה, ממשיך לדבוק בעמדתו כי הכל עלילה וכי לא ביצע את המעשים שבהם הורשע. לכן, הוא לא יזכה לפריבילגיות הנלוות לטיפול ולשיקום עברייני מין.

   

  לאחר שייגזר דינו של הנשיא לשעבר, תחליט ועדת המיון בשב"ס באיזה בית סוהר לשבץ אותו. השיקולים בשיבוץ כוללים את חומרת העבירות ומשך תקופת המאסר, לצד מצבו הבריאותי והסיכונים שנשקפים לו מאסירים אחרים.

   

  טיול בחצר, קנטינה ובעיקר שגרה

  לאחר שישובץ לבית סוהר, יתייצב הנשיא לשעבר בפתח המתקן, סביר להניח שלפני הצהריים. הוא ייכנס לראיונות עם סגל בית הסוהר, עובדת סוציאלית, קצין מודיעין ועוד. הגורמים המקצועיים יסבירו לו את החובות והזכויות שלו כאסיר. כאסיר, קצב יהיה חייב להשכים קום לספירות בשש בבוקר, ולציית להוראות הכלא והסוהרים. הוא יזכה לטיול בן שעה בחצר, וכן לשימוש בקנטינה ולטיפולים רפואיים.

   

  מהכלא, המכונה "עיר", יועבר האסיר משה קצב לאגף המכונה "שכונה", שבו ירצה את מאסרו. ראשית, הוא ייכנס לראיון אצל מפקד האגף שישבץ אותו לתא, המכונה "בית". על סמך המידע המודיעיני והראיונות הקודמים עמו, ייקבע מי האסירים שיחלקו עמו את התא.


  "החיים משתנים מקצה לקצה". ברוך הבא לגיהינום (צילום ארכיון: עידו ארז)

   

  מפקד האגף יסביר לו מהם התנאים באגף בו שהוא נקלט, שכן בבתי הסוהר יש מגוון של אגפים: אגף פתוח שבו האסירים סגורים בתאים בלילה, אך במשך היום יוצאים לעבודה בתוך הכלא או מחוצה לו. אגפים סגורים, שבהם האסירים נמצאים כל הזמן בתאים או בשטח האגף. מלבד זאת יש אגפי הפרדה ואגפים של טעוני הגנה, שבהם יושבים אסירים מסוכנים, בעייתיים או שנשקפת להם סכנה מאסירים אחרים.

   

  כמו בצבא, גם השב"ס מחויב לספק לאסירים את כל צרכיהם, מרמת התחתונים ומברשת השיניים ועד למדי האסיר. לפני שיוכנס לתאו יהיה קצב זכאי לעבור בסדקית ולקבל כלי רחצה, סבון, משחת שיניים ואף מכונת גילוח. מספר האסירים בתא משתנה מכלא לכלא. יש תאים שבהם יכולים להיות שני אסירים, יש תאים שיכולים להיות בהם ארבעה ויש תאים עם שמונה אסירים.

    

  השכמה מוקדמת, נקניקיות וביצים 

  מרגע שייכנס לתאו, צפוי האסיר מספר אחת לשגרה יומיומית ארוכה ומתישה. ברוב האגפים בבתי הסוהר בארץ קמים מוקדם מאוד בבוקר. הסוהרים עוברים בין התאים ומעירים את האסירים בין השעות 5:30-6:00. כל אסיר חייב לעמוד ליד מיטתו לספירת בוקר על מנת לוודא שכולם נמצאים. האסירים מצדם יכולים להעלות בעיות שונות בפני אנשי הסגל. למשל, אם אסיר חולה הוא יועבר לטיפול במרפאת הכלא.

   

  אם מדובר באגף פתוח האסירים יוצאים לאכול ארוחת בוקר שכוללת בדרך כלל כוס תה, לחם, ריבה, ירקות חתוכים, ביצה קשה ועוד. בסיום הארוחה, הם יוצאים מהכלא ללימודים, או לעבודה בתוך או מחוץ לכלא. אסירים שמוגדרים בסיכון כלואים בתא במשך כל היום, למעט שעה אחת שבה הם זוכים לטיול בחצר תחת ליווי ופיקוח.

   

  בצהריים שבים האסירים לאגף ואוכלים ארוחת צהריים הכוללת פחמימות, ומנה עיקרית מתחלפת של עוף, קציצות בשר, דגים או נקניקיות. לאחר מכן, מערכת הכריזה מודיעה "ספירה, חדל תנועה", ונערכת ספירת צהריים. עד לסיום הספירה האסירים חייבים לעמוד במקומם ולא לזוז. באגף פתוח האסירים עומדים באגף, ואילו באגף סגור האסירים חייבים לעמוד ליד מיטתם.

   

  בתום הספירה, האסירים יכולים להשתתף בחוגים שונים כמו ציור, תיאטרון או קולנוע, לצאת להפסקת עישון או לקיים פעילויות העשרה שונות. כמו כן, אסירים יכולים להיפגש בשעות אלו עם עובדת סוציאלית או להשתתף בטיפולי שיקום ומפגשים טיפוליים.

   

  ולפעמים יש פיצה

  בשעות הערב האסירים יושבים לארוחת הערב הכוללת ירקות, לחם, ביצים ומדי פעם יש "הפתעות" כמו פיצה או כדורי פלאפל. מיד בתום הארוחה האגף נסגר, האסירים שבים לתאים ונערכת ספירת ערב.

   

  מי שלא מתספק במזון של השב"ס יכול להשלים את הארוחות בקנטינה, שמופעלת על-ידי חברה פרטית. כל אסיר יכול לקבל מדי חודש 1,300 שקלים שמשפחתו מפקידה לו ולרכוש בה מזון, שתייה, ממתקים, חומרי רחצה וניקוי, סיגריות וכרטיסי חיוג.

   

  אסירים שמפגינים התנהגות טובה, המכונים אסירים חיוביים, מורשים להחזיק בתא כיריים חשמליות, ובאמצעותם יכולים להכין "ארוחות גורמה" בתא עם המוצרים שהם רוכשים בקנטינה. "מי שלא טעם את הדג שאנחנו עושים בשישי מטונה בקופסאות לא טעם דג בחייו", סיפר האסיר לשעבר.

   

  עברייני מין לא זוכים לחופשות ולקיצור שליש

  בסוף השבוע עובר הכלא לתנאי שבת. קצב, שמקפיד להתפלל בבית כנסת הסמוך לביתו בקריית מלאכי, יוכל להמשיך בכך בבית כנסת הנמצא בכל אגף. מדי שבועיים זכאי כל אסיר לביקור של בני משפחה. יש ביקורים פתוחים סביב שולחן, ויש ביקורים סגורים המתקיימים משני צדי זכוכית באמצעות טלפון. בדרך כלל בני המשפחה יכולים לתת לאסירים בגדים, סיגריות וכרטיסי חיוג במהלך הביקור.

   

  בכל אגף יש טלפון ציבורי שבו האסירים יכולים להתקשר אל מחוץ לכלא. יש אסירים באגפים הפתוחים שיכולים להתקשר כאשר הטלפון פנוי, ואילו אסירים אחרים מקבלים זמן קצוב לשימוש בטלפון. אסירים יכולים לבקש ביקורי התייחדות עם נשותיהן או הידועות בציבור שלהם. ההתייחדות מתבצעת בחדר מיוחד עם מיטה זוגית

  ומקלחת למשך מספר שעות.

   

  אסירים רשאים להגיש עתירות לבית משפט בכל הנוגע לתנאי מאסרם. חלק מהאסירים מנצלים את הזכות הזאת כדי להגיש עתירות באופן סדרתי ולהטריד את השב"ס.

   

  מכיוון שקצב הורשע כעבריין מין, חלק מהתנאים שיהיו לו שונים מאסירים אחרים. עברייני מין לא זוכים לצאת לחופשות במהלך מאסרם, מחשש שיתקפו מינית. במצב רגיל, אסיר שעומד בקריטריונים זכאי לצאת לחופשה ראשונה אחרי שריצה רבע מהמאסר שהוטל עליו. לאחר החופשה הראשונה, הוא נכנס לסבב חופשות, ומדי חודש הוא יוצא לחופשה המתארכת בכל פעם, ויכולה להגיע ל-72 שעות לכל היותר.

   

  בניגוד לאסירים אחרים, עברייני מין מתקשים לקבל הפחתה של שליש ממאסרם. בדרך כלל בקשות שהם מגישים נדחות על-ידי ועדת השחרורים בשב"ס.

   

  "גם לאחר שהתרגלת לתנאים, ההתמודדות עם אסירים אחרים שהם עבריינים היא לא קלה", מסכם האסיר לשעבר מניסיונו, "אתה צריך לתמרן ולנסות מצד אחד להיות חביב ומצד שני שלא יהפכו אותך לסמרטוט או עבד וישפילו אותך כל הזמן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים