שתף קטע נבחר

צילום: AP

שוב עשן בפוקושימה: "המצב חמור בצורה קיצונית"

למרות ניסיונות הקירור הנואשים, עשן עלה מהמתחם האטומי ביפן. הצבא הודיע על הפסקת השימוש במסוקי כיבוי, והממשלה הביעה נכונות לקבל סיוע מארצות הברית בהתמודדות עם האסון הגרעיני. שבוע לאחר הרעש והצונאמי - מספר ההרוגים והנעדרים עומד על יותר מ-16 אלף

שבוע אחרי הרעש שזעזע את המדינה - ביפן ממשיכים בניסיונות הנואשים למנוע אסון גרעיני. עשן היתמר הלילה (יום ו') מהמתחם האטומי בפוקושימה, שמבניו נפגעו קשות כתוצאה מרעידת האדמה. ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמנו, אמר כי המשבר הגרעיני ביפן הוא "חמור בצורה קיצונית" ודורש שיתוף פעולה בינלאומי.

 

המשבר ביפן - כל ההתפתחויות האחרונות:

 

ארבעה מתוך ששת כורי הגרעין במתחם בפוקושימה ניזוקו מרעידת האדמה ומהצונאמי.

מזכיר ממשלת יפן, יוקיה אדאנו, אמר שהחשש העיקרי לפי השעה הוא מאסון בכור מספר 3. עם זאת, העשן נראה יוצא מכור מספר 2, שביום שלישי אירע בו פיצוץ. על רקע מאמצי קירור מתקני האטום, צבא יפן הודיע כי אין בכוונתו להמשיך את השימוש במסוקי כיבוי. משרד ההגנה בטוקיו מסר שלא מתוכננות גיחות נוספות של מסוקים, אך לא פירט מדוע הופסקה הפעילות האווירית. עדיין לא ברורה מידת ההשפעה של השימוש במסוקי כיבוי לצורך קירור הכורים.


המתקן בפוקושימה. "מוכנים לסיוע מארצות הברית" (צילום: רויטרס)

 

על רקע החשש מאסון גרעיני נמשכים פעולות איתור נעדרים וגופות ההרוגים. משטרת יפן עידכנה כי 6,400 בני אדם נהרגו כתוצאה מרעש האדמה ומגל הצונאמי בשבוע שעבר, ויותר מעשרת אלפים איש נעדרים.

 

ארגון הבריאות העולמי אישר את טענת שלטונות יפן כי רמת הקרינה שנפלטה באזור המתחם הגרעיני בפוקושימה אינה מציבה סכנה מיידית לבריאות התושבים.

נציג של הארגון ציין כי הדליפה נותרה "מקומית". בשל חומרת המצב, ביפן הביעו נכונות לקבל סיוע מארצות הברית בהתמודדות עם משבר הגרעין. "אנו מתאמים עם הממשל האמריקני מהי העזרה האפשרית ומה באמת דרוש לאזרחים", אמר מזכיר הממשלה.

 

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ערך אתמול תדרוך מיוחד בבית הלבן שעסק בהתפתחויות האחרונות ביפן. "אנחנו לא צופים שכמות של קרינה מזיקה תגיע לחופי ארה"ב, להוואי ואלסקה", הבהיר אובמה. הוא גם הודיע שביקש מהגורמים האחראים על הכורים הגרעיניים בארה"ב לערוך בחינה כוללת של מצבם הבטיחותי, עקב האסון ביפן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות חילוץ בשטח. 6,400 הרוגים
צילום: AP
הופסק השימוש במסוקי כיבוי
צילום: AP
מומלצים