שתף קטע נבחר

צילום: AP

יפן: כ-7,200 הרוגים, קאן שוקל ממשלת אחדות

לפי אומדן חדש שפורסם בטוקיו יותר מ-11 אלף עדיין נעדרים, וחלק גדול מהם נסחף ככל הנראה לים בנחשולי הצונאמי ואין סיכוי למצוא את גופותיהם. סוכנות הגרעין היפנית אופטימית: חידוש החשמל לששת הכורים בפוקושימה - היום ומחר

ממשיכים לספור את המתים: שלטונות יפן פרסמו הלילה (שבת) אומדן חדש של מניין ההרוגים והנעדרים באסון הקשה, העולה כעת על מספר הקורבנות ברעש שפקד את העיר קובה ב-1995 - דבר ההפך אותו לאסון הקטלני ביותר שידעה המדינה מאז הטלת פצצות האטום. מניין ההרוגים הרשמי עומד כעת על 7,200 ומניין הנעדרים על 10,900. גורמי ההצלה מסרו כי רבים מהנעדרים נסחפו ככל הנראה לים בנחשולי הצונאמי, ונראה כי גופותיהם לא יימצאו לעולם.

  

האסון ביפן - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

 

משטרת יפן דיווחה כי 452 אלף בני אדם נותרו ללא קורת גג כתוצאה מהרעש ומפגיעת נחשולי הצונאמי. מאות אלפים שוהים בבתי ספר, אולמות ספורט ומקלטים מאולתרים נוספים. במקביל, נמשך המחסור החמור במים, חשמל ובמוצרי יסוד. לפחות 343 אלף בתי אב מנותקים מזרם החשמל ויותר ממיליון מנותקים מאספקת מים.


דקת דומיה במלאת שבוע לרעש, אמש ביפן (צילום: AP)

 

הטלטלה שעוברת יפן מזה שבוע, צפויה להוביל לשינויים גם במערכת הפוליטית המטולטלת ממילא של ארץ השמש העולה. סוכנות הידיעות "ג'יג'י" דיווחה הלילה כי ראש הממשלה, נאוטו קאן, מתכוון לבצע שינויים בקבינט ולצרף אליו נציגים ממפלגת האופוזיציה. הרחבת הממשלה צפויה לסייע לקאן ביישום תוכניות שיקום נרחבות לנזקים האדירים שגרמו רעש האדמה ונחשולי הצונאמי.

 

במלאת שבוע לרעש, הודה הלילה קאן כי התגובה לאסון היתה איטית מדי וקרא לארה"ב להגביר את הסיוע שהיא מגישה לארצו במאמצים למנוע את התכת הכורים הגרעיניים בפוקושימה. גם שר החוץ, יוקיה אדנו, היכה על חטא ואמר כי הממשלה הייתה יכולה להגיב מעט מהר יותר בהערכת המצב, בתיאום בין הרשויות ובהפצת הנתונים. "הרעש והצונאמי היו חסרי תקדים. אם להיות כנים, עליי לומר שהיו דברים רבים שאירעו ולא נצפו מראש על ידי צוותי ניהול המשברים שלנו".

 

חשמל לכורים? אולי כבר היום

העיתון "ניקיי" דיווח הבוקר כי ממשלת יפן שוקלת להשקיע עד 10 טריליון יין (127 מיליארד דולר) בסיוע לעסקים ובתיקון נזקי האסון. על-פי הדיווח, בכוונת ממשלת קאן להעניק מימון מיוחד בריביות נמוכות וסבסודים נרחבים כחלק מתקציב חירום שבכוונתה להעביר.


יצליחו להפעיל את מערכות הקירור? הכור בפוקושימה (צילום: AP)

 

בתוך כך, נמשכות הפעולות הנמרצות לצינון הכורים הגרעיניים בפוקושימה הן באמצעות מסוקים והן באמצעות כבאיות. אמש, הצליחו טכנאי במתקן הגרעיני - הכולל 6 כורים - לחבר כבל שאמור להחזיר את זרם החשמל למתחם, ולהפעיל מחדש את מערכות הקירור המושבתות.

 

סוכנות הגרעין של יפן דיווחה הלילה כי אם לא יחולו תקלות בלתי צפויות, תחודש אספקת החשמל לכורים 1,2,5 ו-6 כבר היום, ולכורים 3 ו-4 מחר. בגגות הכורים 5 ו-6 קדחו הצוותים חורים כדי למנוע התפוצצויות של הצטברות גזים, כפי שקרה בכורים האחרים.

 

אם מאמצי הצינון ייכשלו ורמות הקרינה מהכורים ומבריכות הקירור של מוטות דלק המשומשים ימשיכו לעלות, תיוותר בידי המהנדסים האפשרות לקבור את המתקן הגרעיני מתחת לחול ובטון.

  

אתמול העלתה יפן את חומרת המשבר הגרעיני בפוקושימה מ-4 ל-5 דרגות מתוך סולם של 7 דרגות. מדובר ברמה דומה לתאונה שאירעה באי ב-1979 באי שלושת המילין שבארה"ב, ושתי דרגות מתחת לאסון הגרעיני החמור בהיסטוריה שאירע בצ'רנוביל ב-1986.

 

Read this article in English

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קאן. בדרך לממשלת אחדות
צילום: רויטרס
תגובה איטית. אדנו
צילום: AP
מומלצים