שתף קטע נבחר

ר"מ יפן: נתגבר על הטרגדיה, נבנה את יפן מחדש

נאוטו קאן פנה לאומה ואמר כי "אנחנו חייבים כולנו להשתתף במאמץ". קרא ליפנים לא לאבד תקווה ולהמשיך בעבודה קשה, כפי שהקימו את יפן מהריסות בעבר. רמת החומרה של המשבר הגרעיני הועלתה לדרגה 5 מתוך 7

היפנים לא אמרו נואש. ראש ממשלת יפן, נאוטו קאן, כינס בצהריים (יום ו') מסיבת עיתונאים ואמר, כי ארצו "תתגבר על טרגדיית רעש האדמה והצונאמי, ופעם נוספת נבנה את יפן". ראש הממשלה היפני התייחס גם למשבר הגרעין בפוקושימה, ואמר כי עדיין ישנם "קשיים עצומים".

 

על רקע הביקורת שנשמעת ביפן על היערכות ותפקוד הממשלה בשעת המשבר, אמר ראש הממשלה כי על התושבים להתאחד ולסייע זה לזה. "אנחנו חייבים כולנו להשתתף במאמץ", אמר וקרא ליפנים לא לאבד תקווה ולהמשיך בעבודה קשה, כפי שהקימו את יפן מהריסות בעבר.

 

לדבריו, רעידת האדמה, הצונאמי והדליפה הגרעינית, מהווים "מבחן גדול לעם היפני". בהתייחסו לסיכוי להתממשות התרחיש האפוקליפטי של אסון הגרעיני על אדמת יפן, אמר: "בכנות המלאה, המצב בכורים הגרעיניים בפוקושימה ממשיך להיות חמור מאוד".

 

הלילה היתמר עשן מהמתחם האטומי בפוקושימה, שמבניו נפגעו קשות כתוצאה מרעידת האדמה. מזכיר ממשלת יפן, יוקיה אדאנו, אמר שהחשש העיקרי לפי השעה הוא מאסון בכור מספר 3. עם זאת, העשן נראה יוצא מכור מספר 2, שביום שלישי אירע בו פיצוץ. ראש סוכנות הגרעין הבינלאומית יוקיה אמנו, הגיע ליפן ואמר כי "אנחנו נמצאים במירוץ נגד הזמן".

 

סוכנות הגרעין היפנית העלתה את רמת החומרה של המשבר הגרעיני מדרגה 4 לדרגה 5, מתוך 7 דרגות בסולם הבינלאומי. רמה 4 בסולם מוגדרת כבעלת "השלכות מקומיות",

בעוד שרמה 5 בסולם מוגדרת כבעלת "השלכות רחבות". לפי הדיווחים ב"ניו יורק טיימס", גורמים אמריקנים נשמעו פסימיים ומסרו כי המאמצים לקירור הכורים הביאו להתקדמות מעטה אם בכלל וככל הנראה יימשכו שבועות.

 

שבוע לאחר רעידת האדמה שגרמה לאסון ההומניטרי הקשה, עמדו הבוקר ביפן דקת דומייה לזכר הקורבנות. מניין ההרוגים ממשיך לעלות ועמד הבוקר על 5,692 הרוגים. 9,506 בני אדם הוגדרו נעדרים, אך לפי הערכת הרשויות המספר האמיתי גבוה הרבה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דקת דומייה ביפן
צלום: AP Photo/Kyodo News
מומלצים