שתף קטע נבחר

Street View: צרפת מענישה את גוגל

מי שזורע פגיעה קיצונית בפרטיות, סופו שיקצור קנסות ואסונות יח"צ. גוגל למדה את הלקח הזה על בשרה כשנקנסה השבוע בצרפת, והתנצלה שוב על פרשת Street View. השירות נמצא בדרכו לישראל

<< בדקנו את הטאבלט הכי חזק בעולם

 

לאחר חקירה ממושכת, קבע הרגולטור בצרפת: גוגל הפרה בצורה בוטה את פרטיות אזרחי המדינה כשאספה מהם מיילים ומידע אחר דרך ניידות Street View שנשלחו בשביל לצלם את הרחובות עבור שירות המיפוי של החברה. העונש: קנס בסך מאה אלף אירו. הנציבות הלאומית לפרטיות מידע (CNIL) קיבלה מגוגל את המידע שאספה ביוני האחרון, וניתוחו קבע שהחברה ביצעה עבירה פלילית.

 

גוגל, מצידה, מתנצלת: "כפי שכבר אמרנו, אנחנו מצטערים שאספנו בטעות מידע שנאסף ברשתות הפתוחות", אמר היום פיטר פליישר, מנהל הפרטיות של גוגל. "ברגע שהבנו מה מתרחש, מייד עצרנו את הניידות ויידענו את הרשויות בצרפת. המטרה שלנו היתה להשמיד את המידע (הפרטי שנאסף, נ.ס.), ואנו מרוצים ש-CNIL אישרה לנו לבצע את זה".

 

כנראה שלא הקנס הצרפתי יהיה מה שישבור את החברה: יש לא מעט עובדים בגוגל שמרוויחים יותר ממאה אלף אירו בשנה. בספרד נקנסה גוגל ב-3.7 מיליון אירו, על אותן עבירות. גם סכום זה לא צפוי להשפיע באופן מידי על גוגל, חברה שהמחזור השנתי שלה נע סביב שלושים מיליארד דולר, ונכסיה - בשישים מיליארד.

 

האח הגדול על גלגלים

פרשת Street View החלה במאי 2010, כשרגולטור גרמני חקר ומצא שגוגל ביצעה הפרה קיצונית של פרטיות גולשי המדינה. ניידות צילום הרחובות של גוגל ביצעו מיפוי של רשתות WiFi פתוחות. בתוך כך, גם דגמו תעבורת מידע ברשתות שמופו. מיילים, תמונות, קבצים שונים ועוד הרבה מאוד מידע נאסף ונשמר בשרתי החברה. חקירות שנפתחו ביותר משלושים מדינות נוספות גילו שניידות גוגל אספו מידע גם בשטחן - בריטניה, בלגיה, שוויץ, איטליה, צרפת, ספרד ועוד.

 

בארצות הברית גם הוגשו עשרות תביעות קבוצתיות נגד החברה. לפי גוגל, המידע לא נאסף בכוונה. רכיב במערכת מיפוי הרשתות של הניידות שמר את המידע בגלל טעות בעיצוב שלה. הרכיב הותקן במערכת לראשונה כשהיא היתה בשלבי ניסוי לצורך בדיקות למיניהן. מהנדסי גוגל לא נטרלו אותו כשיצאו הניידות לשטח ולכן תעבורת הרשת שזוהתה גם נדגמה ונשמרה. מנכ"ל החברה דאז, אריק שמידט הודה בטעות והתנצל על אי הנעימות שנגרמה.

 

ניידות הצילום של גוגל זכו לביקורת נוקבת עוד לפני שנחשף איסוף המידע. החברה העלתה לרשת תמונות של אנשים בעירום, במצבים מביכים ואפילו תמונות של גופות. למרות אלגוריתמים שמטשטשים פנים ולוחיות רישוי של מכוניות, עדיין קורים מקרים בהם נפגעים משתמשים מהתמונות שפורסמו.

 

בקרוב גם בישראל

בחודש שעבר פורסם שגוגל עורכת מבחני התאמה ובדיקות להשקת השירות גם פה בארץ. במשך מספר שנים נשארה ישראל מחוץ למדינות שגוגל מיפתה בשירות גם בגלל בחירה של החברה עצמה וגם בגלל תקנות בטחון שדה שמגדיר צה"ל. מערכת הביטחון לא מעוניינת לשחרר לתפוצת האינטרנט תמונות של בסיסים ומתקנים אסטרטגיים, כבישי הגישה אליהם וכולי.

 

לא ברור אילו מגבלות יוטלו על גוגל, וכיצד ייאכפו. ראש הסוכנות הספרדית שקנסה את גוגל אמר בעבר בראיון ל-ynet שהרגולטור לא מסוגל להגן על האזרח מפני חברות בינלאומיות גדולות. אזרחי ישראל יצטרכו להיות מודעים ועירניים יותר, ולדווח על מקרים בהם מעצמות אינטרנט כמו גוגל ופייסבוק חודרות להם לחיים. גוגל Street View אמנם מאפשר לנווט ברחובות בקלות ובכיף מהרשת, אבל מציב איום פוטנציאלי נוסף לפרטיות שלנו. 

 

ובסין: גוגל היא זו שמאשימה

בעוד גוגל מתמודדת עם האשמות קשות באירופה ובארצות הברית, בסין היא דווקא זו שמטיחה אותן: אתמול (א') הודיעה אימפריית האינטרנט שממשלת סין שוב חוסמת ומגבילה את ג'ימייל בשטחה. בשבועות האחרונים קיבלה גוגל דיווחים על בעיות בג'ימייל בסין - משתמשים לא הצליחו לשלוח ולפתוח מיילים. לאחר בדיקה מעמיקה מפנה גוגל אצבע מאשימה אל שלטונות סין.

 

בשנה שעברה פרץ גורם לא ידוע לשרתי גוגל בסין, וחדר לתיבות מייל של מספר מתנגדי משטר ועיתונאים סיניים. הממשלה הקומוניסטית אמנם התנערה מאחריות לפריצה, אולם מומחי אבטחת מידע בארץ ובעולם טענו שרק למדינות יש גישה למשאבים שמאפשרים פריצה בהיקף כזה. בעלי החשבונות שנפרצו גם נעצרו, מה שהופך את ממשלת סין לחשודה העיקרית.

 

אותו המקרה הוביל את גוגל לאיים בעזיבה, אם לא תחדול סין מלצנזר את מנוע החיפוש ולהתערב בפעולות החברה בשטחה באופן כללי. אחרי מו"מ מתוח שנמשך יותר מחודשיים החלה לנתב גוגל את שירותיה דרך שרתים פתוחים בהונג קונג. זמן קצר אחר כך שבה לפעול בתחומי סין וקיבלה עליה את דרישות השלטון.

 

ברקודים בפרסומות? לא מתכופף בשבילכם >>

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גוגל נענשת בצרפת. מה יהיה בישראל?
צילום: AP
מומלצים