שתף קטע נבחר

סדק בגיבוי לנתניהו: השר איתן למען המבקר

לקראת עוד הצבעה בוועדה לביקורת המדינה, על הרחבת סמכויות מבקר המדינה לחקירת פרשת "ביבי-טורס", השר מיכאל איתן אמר ל-ynet כי הוא תומך בהפעלת סמכויות המבקר על-פי חוק: "הוא אובייקטיבי, אני בעד כל הליך שיוציא את האמת לאור"

בליכוד אמנם מגבשים חזית לבלימת הביקורת הציבורית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע פרשת "ביבי-טורס ", אבל בבית יש מי שמזכיר: תנו למבקר המדינה לעבוד. השר מיכאל איתן אמר היום (ו') ל-ynet כי הוא תומך בהפעלת סמכויות המבקר על-פי חוק, בחקירת הנסיעות לחו"ל של נתניהו ורעייתו במימון תורמים.

 

איתן, השר הראשון מהליכוד שמביע באופן פומבי תמיכה בעמדתו של השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, הסביר כי "למבקר יש סמכויות הקבועות בחוק ואני תומך בכל הליך שמטרתו להוציא את האמת לאור. למיטב הבנתי, אין כאן אף אחד שרוצה להסתיר דברים, והמבקר הוא אדם אובייקטיבי שיבדוק ויפרסם את האמת". הוא הוסיף ש"אני מתנגד לכך שיש מי שמנסה לרכב על גב המבקר כדי למשוך הנושא ימינה או שמאלה.‏ אני סומך על המבקר שיעשה בדיקה הגונה".

 

בימים שאחרי פרסום התחקיר בנושא בערוץ 10 ניכרה מבוכה בליכוד, וכמעט כל השרים וחברי הכנסת שמרו על שתיקה בעניין. ל-ynet נודע כי צחי ברוורמן, המקורב לראש הממשלה, הזמין היום בין היתר את השר גלעד ארדן, את יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, ואת חברי הכנסת אופיר אקוניס, כרמל שאמה הכהן, ציפי חוטובלי ואחרים, למפגש בביתו.

 

מטרת הכינוס הייתה לנסות לעצב מדיניות תגובה שנועדה להגן על ראש הממשלה וליצור משקל נגד לביקורת החריפה. בהמשך, לאחר פרסום דבר המפגש והגעת צלמים לבית, קיבלו הח"כים קיבלו הודעה על ביטולו. 

 

אתמול הודיע מבקר המדינה כי יבדוק את מימון טיסתו של נתניהו על ידי גורמים פרטיים שלא על פי "הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים". בנוסף הוא יבדוק את ההוראות הנוגעות לתרומות למימון הפריימריז. המבקר, שכבר קיבל בהליך מזורז מהוועדה לביקורת המדינה בכנסת סמכויות חריגות לאחד מעוזריו, יבקש להעבירן למנהל החטיבה לביקורת משרדי הממשלה בירושלים, יובל חיו - האיש שירכז את הבדיקה בפרשה.

 

בינתיים, נמצאים חברי הכנסת של הליכוד החברים בוועדה לביקורת המדינה, במעין מלכוד. לבקשתם יתקיים דיון חוזר בעניין הסמכויות החריגות שהוענקו לעוזרו של מבקר המדינה, אך מנגד אינם רוצים להיתפס כמי שמתנגדים למאבק בשחיתות. לכן, הם מציגים סוג של אולטימטום למבקר:

 אם לינדנשטראוס יקבל את התביעה לבדיקה כוללת של כל סוגיות נסיעות אישים פוליטיים, יצביע בעד. אם המבקר יאמר שעניין החקירה הוא תחקיר נסיעות נתניהו ורעייתו בלבד, הם עשויים להתנגד.

 

"ראוי שמבקר המדינה לא יגיש דו"ח נקודתי, אלא יבחן רוחבית את הרגלי הנסיעות של כל אישי הציבור", אמרה חברת הוועדה, ח"כ ציפי חוטובלי. "אם הדו"ח יהיה נקודתי - יעלה ממנו ריח פוליטי מאוד חריף. לטובת העניין, אם המבקר יאמר שהוא מתמקד רק בראש הממשלה וברעייתו, אין זה ראוי. על פי כלל זה נדון בעניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכאל איתן. סומך על המבקר
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. לא כולם בדיוק לצדו
צילום: מרק ישראל סלם
לינדנשטראוס. יבדוק ניגוד עניינים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים