שתף קטע נבחר

קדימה ליועמ"ש: חקירה פלילית על טיסות נתניהו

ערוץ 10 חשף את רשימת מסעות הזוג נתניהו מתקופתו כשר אוצר וח"כ - על חשבון אילי הון וארגונים עם אינטרסים. אחד הנדבנים נרשם בספר הטלפונים כ"מונית האווירית". גם מבקר המדינה התבקש לבדוק. תגובת ראש הממשלה: נתונים שקריים, לא נמצא פגם בהתנהלות

לפני שחזר ללשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו טס לא מעט לחו"ל - נסיעות שכללו אירוח במלונות פאר ופינוק כיד המלך גם לרעייתו שרה ולפעמים לילדים. המימון ממש לא הגיע מהכיס הפרטי, אלא משורה ארוכה של מיליונרים ואילי הון, שלרבים מהם אינטרסים בכלכלה הישראלית - לכאורה, בניגוד לכללי האתיקה של הכנסת. הבוקר (יום ה') פנתה קדימה ליועץ המשפטי לממשלה, בבקשה לפתוח בחקירה פלילית.

 

תחקיר התוכנית "המקור" בערוץ 10 חשף את יומן הטיסות של נתניהו ומשפחתו בין שתי כהונתיו בראשות הממשלה - עשרות מסעות שתוקצבו במקרים רבים על ידי תורמים יהודים שמעוניינים בקרבתו של מי שהיה שר אוצר, חבר כנסת ומועמד לשוב להנהיג את המדינה.


בנימין ושרה נתניהו. 60 אלף דולר ל-4 לילות (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

מפלגת קדימה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה ורעייתו. היועץ המשפטי של המפלגה מבקש לבדוק את "ההיבטים הפליליים, היבטי המיסוי, היבטים אתיים, קבלת טובות הנאה אישיות, ומתחם ניגוד העניינים, המגבשים חשד לכאורה לביצוען של עבירות שונות לאורך זמן רב, באורח שיטתי, בהיקף כספי רחב, תוך שימוש והפעלה של אישים פרטיים, אישי ציבור, גופים פרטיים וגופים ציבוריים והכל תוך הסתרת המידע הנוגע להם".

 

בליכוד מיהרו להגיב. "מגוחך שדווקא קדימה, שהמציאה את המושג מימון כפול, מבקרת את ראש הממשלה על התנהלותו", נמסר ממפלגת השלטון. "להבדיל מקדימה, שם חברים רבים בעלי תיקים במשטרה, כגון אולמרט, הנגבי, הירשזון, לחיאני, גלעד ועומרי שרון - נתניהו, לאחר עשרות שנים של פעילות ציבורית נקי מכל רבב. כרגע השאלה היחידה היא מי ינהל את הבדיקה שביקשה קדימה, בזמן שמנכ"ל מפלגת קדימה נחקר בעצמו בימים אלו במשטרה".

 

מימן נסיעה, נלחם על אוזנו של נתניהו

לפי התחקיר, ב-2004 וב-2005, כשהיה שר אוצר, הוא יצא לשלוש נסיעות לארה"ב, למכון המחקר "אנטרפרייז" ול"בונדס", לכולן הצטרפה שרה בעלות כוללת של כ-28.5 אלף דולר, במימון גופים חיצוניים.

 

עוד פורסם בערוץ 10 כי נסיעה נוספת ל"בונדס" כללה גם הופעה באירוע של המרכז לקידום חברתי כלכלי, גוף שניסה להשפיע על נתניהו לקדם כלכלה חופשית. אותו מרכז שנלחם על אוזנו של השר דאז, מימן לו את הנסיעה בעלות של 11,920 דולר.

 

בראש ה"בונדס", גוף גיוס התרומות היהודיות מהגדולים בעולם, עומד יהושוע מצא, שהיה שר בממשלת נתניהו הראשונה. ביולי 2005 הוא מימן בין היתר נסיעה משפחתית לזוג נתניהו וילדיהם ללונדון, בעלות של 84 אלף שקל.

 

מחפש גז, הציע מטוס פרטי

בינואר 2007, למשל, כשהיה ח"כ, יו"ר הליכוד התארח עם אשתו בלונדון, והחשבון - יותר מ-60 אלף דולר לארבעה לילות בסוויטה - שולם על-ידי איש העסקים הישראלי-קנדי מארק בלזברג, באמצעות ארגוניו הפילנתרופיים. התוכנית הייתה ששרה תנאם באירוע צדקה למען נפגעי פעולות איבה, אך לבסוף נתניהו הוא שנאם.

 

הזמר והעסקן החרדי דדי גראוכר שילם 50 אלף דולר לנתניהו כדי שינאם באירוע, ולפי מסמכי התחקיר חברה בבעלותו מימנה חופשה משפחתית בסכום של 48 אלף שקל ל-4 ימים בניו יורק. לגראוכר עסקים שונים בישראל.


שרה תוכננה לנאום, בסוף נתניהו דיבר (צילום: AFP)

 

עוד נטען בתחקיר שלארי מייזל, איל נדל"ן ומולטי מיליונר אמריקני, קיבל לפני כמה חודשים רישיון לחפש גז ליד חדרה. ביוני 2007 הוא ביקש לפגוש את נתניהו בלוס אנג'לס, ויו"ר האופוזיציה התנה זאת בתשלום על המלון, בוורלי הילס הוטל, ויביא את מטוסו הפרטי. מייזל הסכים, אך ברגע האחרון נתניהו ביטל.

 

בספר הטלפונים של נתניהו, שבו מופיעה רשימת התורמים הארוכה, לצד כל אחד מהשמות כתובות הערות קצרות. ארנון מילצ'ן, למשל, הוא "חבר. מפיק ('אשה יפה'). תורם". מילצ'ן העמיד לרשות נתניהו את מטוסו הפרטי. התיאור המחמיא "המונית האווירית בארה"ב" ניתן לספנסר פטרידג', שהוא גם "חבר. עשיר". נתניהו טס במטוסו הפרטי עשרות פעמים.

 

"עשיר. צריך להתקשר אליו"

על הנדבן ג'ורג' קליין כתב נתניהו בספר הטלפונים: "עשיר דתי מניו יורק בעל השפעה ב-west side. הקשר איתו לא מספיק טוב. צריך לשפר". בארט שוגרמן "גר בקליפורניה. עשיר. צריך להתקשר אליו מדי פעם כדי לשמור על קשר".

 

לפי התחקיר, לוח הזמנים של שרה נתניהו בזמן הנסיעות - שמומנו רובן על-ידי הנדבנים והארגונים - כולל הרבה ביקורים במכוני יופי, טיפולי פנים, מספרות ואירוח מפנק בבתי מלון יוקרתיים. בנסיעה ללונדון באוקטובר 2006, למשל, הזוג השאיר חשבון של 2,100 שקל על כביסה וניקוי יבש.

 

עוד לפני הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה, ח"כ יואל חסון מקדימה, יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, הודיע שיבקש ממבקר המדינה לדרוש את המסמכים שהוצגו "ולהתחיל בחקירה מיידית של עבירותיו השיטתיות והחמורות של נתניהו ומה שנראית מהפרשות החמורות שידענו".

 

תגובת לשכת ראש הממשלה

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "השאלות לקראת הכתבה ממוחזרות ומלאות השמצות שקריות. הדבר משקף מגמה רבת שנים של הכתב רביב דרוקר לפגוע בשמו של ראש הממשלה ובבני משפחתו. אינכם מהססים להוציא דיבה על מר נתניהו שמאות פעמים הגן במסירות ובנחישות על מדינת ישראל בפורומים ברחבי העולם, פעמים רבות בהתנדבות כאזרח פרטי, וכן גייס תרומות למען עשרות גופים ועמותות הפועלים למען אזרחי ישראל.

 

"עובדה היא שאחר חודשים רבים של נבירה מיקרוסקופית במאות קבלות ובדיקת נסיעותיו ב- 12 השנים האחרונות, התברר שלא נפל כל פגם בהתנהלותו של ראש הממשלה ובני משפחתו. עד נובמבר 2002 היה מר נתניהו אזרח פרטי ויכול היה לעשות כרצונו. מעולם לא נתן טובת הנאה כלשהיא כאיש ציבור למישהו מידידיו. כמו כן מעולם לא שילם שום גוף חיצוני עבור טיסות ילדיו של מר נתניהו בעת שכיהן בתפקיד ציבורי כלשהו.

 

"הנתונים על נסיעותיה של הגברת נתניהו מנופחים ושקריים. במהלך העשור האחרון התלוותה הגברת נתניהו מדי פעם אל בעלה על חשבון גורמים מזמינים, על חשבונה או על חשבון בני משפחתה, כמקובל ובאופן חוקי.

 עד שנת 2007 רשאית הייתה להתלוות לבעלה כאשת ראש הממשלה לשעבר על חשבון הגורם המזמין. לאחר מכן שולמו נסיעותיה על ידה, על ידי בני משפחתה או על ידי גופים שהזמינו אותה להרצות בפניהם בנפרד.

 

"לגבי הטיסות עם מר פרטרידג' לאחר שובו של מר נתניהו לחיים הציבוריים – מדובר בטיסות בהן טס מר פרטרידג' בעצמו, במטוסו, להרצאות של מר נתניהו, שהוקדשו לטובת גופים הפועלים למען מדינת ישראל ולא למען אירועים פרטיים כלשהם. על אף ניסיונותיכם להכפיש את מר נתניהו, כולם יודעים שלא דבק בו ובבני משפחתו רבב בעשרות השנים בהן הוא משרת נאמנה את מדינת ישראל ואזרחיה", נטען.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך למטוס. עכשיו כבר המדינה מממנת
צילום: לע"מ
צילום: דובר צה"ל
חבר. מפיק. תורם. ארנון מילצ'ן
צילום: דובר צה"ל
מומלצים