שתף קטע נבחר

ראש השב"כ: הח"כים הערבים בפלירט עם האויב

מסמכי ויקיליקס על ישראל, שנחשפו ב"ידיעות אחרונות", מראים את דעת ראשי מערכת הביטחון על ערביי ישראל. "מנצלים את החסינות הדיפלומטית", אמר דיסקין על הח"כים. ראש אמ"ן לשעבר ידלין העריך: משטר אסד לא ישרוד מלחמה מול ישראל

התיק הישראלי נפתח. כחצי שנה אחרי תחילת פרסום מסמכי ויקיליקס, נחשפים הבוקר (יום ו') ב"ידיעות אחרונות" מברקים רבים הנוגעים לישראל. אתר ההדלפות, שכבר הצליח להביך מדינות רבות בעולם, חושף את הדיונים לגבי עסקה לשחרור גלעד שליט, הדעות של ראשי מערכת הביטחון על הח"כים הערבים, התחזיות לגבי יציבות המשטרים הערביים - ופרטים חסויים רבים אחרים.

 

 

ראש השב"כ, יובל דיסקין, סקר בפני האמריקנים את חוות דעתו של הארגון בעניין רגיש במיוחד - ערביי ישראל. לדברי דיסקין, "רבים מערביי ישראל לקחו את השימוש שלהם בזכויות למקום רחוק מדי". הוא אמר כי חלק מערביי ישראל מרגישים עצמם קודם כל כערבים וכמוסלמים, ורק אחר כך כתושבי מדינת ישראל ומתח ביקורת חריפה על חברי הכנסת הערבים, הנתונים לדבריו ב"פלירט" עם מדינת אויב.

 

דיסקין טען כי "האנשים האלה לא מפיצים את הרעיונות והערכים הדמוקרטים של ישראל, ומנצלים את החסינות הדיפלומטית שלהם". ראש השב"כ היוצא הוסיף ואמר כי את הבעיות חוללו פליטים שהורשו לחזור לישראל והביאו עימם "רעיונות רעים". הוא מתח גם ביקורת על המשטרה, שבגלל אוזלת ידה נאלץ השב"כ להתערב בפרשת עזמי בשארה. "נקבל בשמחה את חזרתו", אמר באירוניה על בשארה - שצפוי לעונש מאסר ממושך, אם ישוב לארץ.

 

בכיר אחר במערכת הביטחון, ראש אמ"ן הקודם עמוס ידלין, העריך ב-2007, זמן רב לפני פתיחת המהומות בסוריה, כי משטרו של בשאר אסד לא ישרוד מלחמה מול ישראל. באותה תקופה הביע מאיר דגן, ראש המוסד דאז, את חששו מפני אי-יציבות המשטרים במזרח התיכון. הוא אמר כי ישראל חשה שהמשטרים במצרים, ירדן, סוריה ולבנון אינם יציבים, ההיסטוריה הראתה כי החשש היה מוצדק.

 

אלי כהן כקלף מיקוח סורי

בפגישה בין אסד לבכירים אמריקנים, הציע חבר קונגרס לאסד לתווך בשחרור שליט, אך הנשיא הסורי טען כי אינו בטוח שאהוד אולמרט, ראש הממשלה באותה תקופה, באמת מעוניין בכך. על פי המסמכים, גם סייף אל-איסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב, הציע עצמו למודיעין האמריקני כמתווך בפרשה.

 

אסד סירב לבקשה להחזרת עצמותיו של המרגל אלי כהן, אך התייחס אליו כקלף מיקוח. "המקרה שלו הוא עניין לאומי, העם הסורי לעולם לא יקבל זאת", אמר הנשיא הסוריה ב-2007, אך הפך למעשה את דבריו כשציין כי במסגרת משא ומתן לשלום "אפשר יהיה לדון בהכל".

 

אלפי מסמכים סודיים אחרים על ישראל הועברו ל"ידיעות אחרונות", וחלקם יתפרסמו גם בשבועות הקרובים. באחד מהם, שנחשף גם ב"גרדיאן" הבריטי, מודה בחריין כי סייעה למוסד. ראש הארגון עד לא מכבר, דגן, אמר כי מדינה אחרת במפרץ הפרסי - קטאר - מהווה בעייה. "אל-ג'זירה תהיה הסיבה למלחמה הבאה במזרח התיכון", אמר בחיוך, אך בהחלט יכול להיות שהיה רציני.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיסקין. קודם ערבים, אחר כך תושבים
צילום: בן קלמר
בשארה. בשב"כ מחכים לשובו
צילום: איי אף פי
אסד. לא ישרוד
צילום: רויטרס
מומלצים