שתף קטע נבחר

מחקר: באיזו שעה הכי מסוכן לחטוף התקף לב?

חוקרים בספרד מצאו כי הנזק הנרחב ביותר לשריר הלב מתרחש כשהתקף הלב מופיע בין 6 בבוקר לשעות הצהריים. ההסבר: הקשר בין השעון הביולוגי לתהליכים גופניים

צריך לדעת גם מתי לחטוף: מחקר חדש מצא שהתקפי לב מסוכנים יותר כשהם מתרחשים בזמנים מסויימים של היום. המחקר עתיד להתפרסם בגליון הקרוב של כתב העת Heart ומבוסס על מחקר שנערך במדריד.

 

 • בואו להתעדכן בסרטונים ותמונות בלעדיות בפייסבוק שלנו

   

  מהמחקר עלה כי התקפי לב המתרחשים בין 6 בבוקר לשעות הצהריים, מותירים איזור פגיעה של רקמה מתה (אוטם שריר הלב) גדול ב-20 אחוז בהשוואה להתקף לב המתרחש בכל שעה אחרת של היממה.

   

  כבר שנים ארוכות ידוע הקשר בין השעון הביולוגי לבין תהליכים גופניים שונים ובהם התקפי לב. אלה נוטים להתרחש בשכיחות גבוהה זמן קצר לאחר התעוררות משינה. אולם מה שלא היה ידוע הוא מה ההבדל בין מידת הנזק לבין אירעות התקף הלב בשעות השונות של היום.

   

  החוקרים ממדריד שבספרד בחנו את מידת הנזק לשריר הלב אצל חולים שלקו בהתקף לב אשר אושר בתרשים האק"ג שלהם. תרשים זה מראה עיוות הקרוי "עליות ST" אשר מצביע על אוטם בשריר הלב.

   

  במחקר נבדקו נתונים מ-811 מטופלים שאושפזו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים קליניקו סן-קרלוס שבמדריד, בין השנים 2003 עד 2009. החוקרים חישבו את גודל האוטם באמצעות בדיקת שחרור אנזים המופיע בעת נזק לשריר הלב. כך ניתן לדעת מתי החל האוטם.

   

  החוקרים מצאו כי אלה שהיו בעלי אוטם שריר הלב הנרחב ביותר, היו אלה שלקו בהתקף לב בין 6 בבוקר לשעות הצהריים. מטופלים אלה היו בעלי רמות אנזימים גבוהות ב-21% מאשר אלה שלקו בהתקפי לב בין 6 בערב לחצות. תוצאה זו של רמת האנזימים מעידה על גודל אוטם שריר הלב.

   

  מידי שנה מטופלים בבתי החולים בישראל כ-10,000 ישראלים שלקו בהתקף לב. מבין אלה, שיעור התמותה נע בין 5 עד 7 אחוז. בקרב חולים צעירים, עישון ורמות שומנים גבוהות בדם הם הגורמים העיקריים להתקפי לב, בעוד שאצל המבוגרים הסיבה המובילה היא יתר לחץ דם.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  חכו לערב. התקף לב
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים