שתף קטע נבחר

האדמו"ר התקשר - הגוי השיב את החמץ

אחרי שהסתלק בפסח עם החמץ של חברי הקהילה ברמת שלמה, החזיר הערבי את ה"מתנה" שלקח. טלפון מרומז מהאדמו"ר, בצאת החג, הבהיר לו כי מעשיו הפתיעו אותם

חמץ עובר ושב: אחרי שצפו בחמץ שלהם נלקח בפסח מול עיניהם המשתאות, זכו חברי הקהילה החרדית "משכנות יעקב" בירושלים לקבל את רובו בחזרה.

 

 

מיד עם צאת חג הפסח התקשר ראש הקהילה ברמת שלמה, הרב שמחה רבינוביץ', לערבי שבני הקהילה נתנו לו את החמץ שלהם במתנה והבהיר לו בעדינות כי העובדה שהוא לקחת ברצינות את המתנה שלהם

הפתיעה אותם. בעקבות השיחה הוחזר חלק מהחמץ כבר אתמול (יום ג') והבטיח כי ידאג להחזיר חפצים ומוצרים נוספים.

 

הסאגה החל ערב חג פסח, כשהרב רבינוביץ' קבע כי מכירת החמץ שנוהגים לעשות בארץ היא "עבודה בעיניים", ולפיכך החליט להחמיר - ולתת את החמץ שברשות בני קהילתו במתנה לגוי לתקופת החג.

 

בני הקהילה אספו את כל החמץ שבידיהם לתוך מחסן, שאת תכולתו מסר ראש הקהילה לערבי שעובד באזור, ומוּכר לבני הקהילה. אלא שמה שהם לא צפו הוא שהערבי ייקח את הלכה למעשה את המתנה שקיבל. בערב החג הוא העמיס את תכולת המחסן - שכללה מלבד מוצרי חמץ גם עגלת ילדים וטוסטר-אובן שלא נוקו לחג - שערכה מוערך בעשרות אלפי שקלים.

 

מתנה או לא

הרב רבינוביץ' התלבט כיצד עליו להתנסח בשיחה עם בעל המתנה שלהם, ולבסוף החליט לא לבקש באופן ישיר את התכולה, שכן היה הדבר מוכיח שלא מדובר במתנה אמיתית - ובכך הייתה בעיה הלכתית. עם זאת, הרב הבהיר 

כי מה שניתן מראש היה רק החמץ - ולא החפצים, שאותם ביקש כי יוחזרו.

 

מחשש לפגוע בו, נמנע הרב רבינוביץ' מלדון עם בעל המתנה לסיבות מדוע לקח את תכולת המחסן - האם בשל חוסר הבנה או מסיבות אחרות.

 

בעקבות שיחת הטלפון הבין האיש שמעבר לקו את הלך הרוחות בקהילה, שמכירה אותו היטב, והודיע לרב כי הוא יחזיר את רוב הדברים שלקח. כעת, יומיים אחרי פסח, חברי הקהילה לא ששים לדון בנושא - ובעיקר רוצים שהאירוע המביך כבר יהיה מאחוריהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי הזיז את החמץ שלי?
צילום: עידו בקר
מומלצים