שתף קטע נבחר

צילום: AP

הפלגים בקהיר: סוף לפילוג בדרך למדינה

במסיבת עיתונאים משותפת בקהיר, שרטטו נציגי פתח וחמאס את נתיב הפיוס - והבהירו במלים חד-משמעיות כי זה צעד ראשון בדרך לכינון מדינה פלסטינית עצמאית: "חמאס - חזית המאבק. האחדות שלנו היא הנשק הכי טוב שלנו אל מול הכיבוש"

הפלסטינים שמים סוף לפילוג בדרך לכינון מדינה משלהם - והם אומרים זאת הערב (יום ד') במלים שלא ניתן לפרש לשתי פנים. חבר הוועד המרכזי של פתח, עזאם אל-אחמד, שעמד בראש המשלחת לשיחות הפיוס בקהיר, אמר כי "ההסכם הוא התחלה, ונתחיל בצעדים זריזים על מנת לסיים את הכיבוש וכדי להקים מדינה פלסטינית עצמאית". נציגי פתח וחמאס הזכירו את ההחלטה לכונן ממשלת מומחים וקביעת מועד לבחירות.

 

פיוס היסטורי, כותרות אחרונות ב-ynet

 

אל-אחמד ציין כי העם הפלסטיני חיכה להסכם הזה שנים רבות, והוא מהווה מענה לבקשות של הנוער הפלסטיני, שקרא ברחובות "העם רוצה לסיים את הפילוג ואת הכיבוש" (ברוח סיסמת המהפכה הערבית "העם רוצה לשנות את השלטון"). הוא האשים את ישראל בכך שהשתמשה בפילוג הפלסטיני על מנת "לחמוק ממחויבויותיה הבינלאומיות. גם ארצות הברית התחמקה מהמחויבויות שלה לסיום הכיבוש הארוך ביותר בהיסטוריה".

 

"למדנו לקח קשה כפלסטינים במהלך שלוש השנים האחרונות במאבקנו בכיבוש שפחת. הכיבוש ניצל את הפילוג על מנת לייהד את ירושלים, להשלים את בניית הגדר ולהשתלט על שטחים רבים בגדה המערבית", אמר אל-אחמד, "חשנו בצורך פלסטיני לסיים את הפילוג על מנת לסיים את הכיבוש".

 

הוא ציין שישראל הזהירה את הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מתוצאות ההסכם הזה. "כשאבו מאזן הציג את יוזמתו, נתניהו הזהיר אותו, אבל אבו מאזן ענה לו ממוסקבה - קודם כל חמאס. חמאס היא חלק מהמרקם הפלסטיני - היא חזית המאבק. האחדות שלנו היא הנשק הכי טוב שלנו אל מול הכיבוש".

 

"עידן חדש במאבק הפלסטיני"

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, בישר במסיבת העיתונאים על "עידן חדש". הוא אמר כי בסוף השבוע הבא ייפגשו כל הפלגים הפלסטיניים, כדי שגם הם יחתמו על אותן הבנות: "זהו לא סוף הדיאלוג. אחרי שכל הפלגים יחתמו עם פתח וחמאס על ההבנות, נקים ממשלה חדשה ונצא לעידן חדש במאבק הפלסטיני - כדי להשיג את זכויותינו ולשמור על זכויותיו הלאומיות של העם הפלסטיני".

 

שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, התקשר לנשיא הפלסטיני אבו מאזן ובירך אותו על השגת הסכם הפיוס. ברכות דומות נאמרו בטלפון לראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, ממנהיג תנועת האחים המוסלמים במצרים, מוחמד בדיע. חליל עסאף, ראש איחוד האישים העצמאיים בגדה המערבית, אמר כי "ההסכם הוא האירוע החשוב ביותר שקרה לפלסטינים ב-2011" ומזכ"ל מפלגת היוזמה הלאומית הפלסטינית, מוסטפא ברגותי, כינה אותו "הסכם כביר למען העם הפלסטיני"

 

מוקדם יותר חשף בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, פרטים מההסכם - ובהם הרכבת ועדה ביטחונית עליונה ושחרור אסירים פוליטיים. א-זהאר אמר כי על פי ההסכם יתקיימו בחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולמועצה הלאומית הפלסטינית תוך שנה מיום חתימתו. בנוסף, אנשי ועדת הבחירות יהיו מוסכמים על הפלגים. תוקם ממשלת אחדות לאומית, בראשה יעמוד נציג מוסכם על הצדדים, על מנת ליצור "אקלים רגוע לקראת הבחירות".

 

הממשלה הפלסטינית הזמנית תהיה ממשלת מומחים, בה לא יכהנו נציגי מפלגות. פרט לכך, יתבצע ארגון מחדש באש"ף, כדי שחמאס יוכל להצטרף אליו. גורם בפתח אמר לאתר "בוקרה" כי השליטה הביטחונית בגדה המערבית וברצועת עזה תישאר זהה למצב הנוכחי - פתח ישלוט בגדה, חמאס ברצועה.

 

אותו גורם אמר כי הטלטלה בעולם הערבי תרמה לקבלת ההחלטה על הסכם הפיוס. הוא הוסיף כי מעבר לרצון של פתח וחמאס להגיע להסכם ביניהן, היה למצרים חשוב לפרוש את חסותה עליו, כדי להציג מדיניות חוץ מצרית חדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נציגי פתח וחמאס בקהיר. בדרך למדינה
צילום: רויטרס
מומלצים