שתף קטע נבחר

צילום: AP

ארה"ב לרשות: כל ממשלה תצטרך להכיר בישראל

גורם בוושינגטון אמר בתגובה להסכם הפיוס המתגבש בין חמאס לפתח, שכל ממשלה פלסטינית תצטרך להתנער מאלימות ולכבד את הסכמי העבר. הוא אמר שארצות הברית תתמוך בפיוס, "בתנאי שיקדם את השלום"

הסכם הפיוס בין חמאס לפתח גורר הרבה סימני שאלה, לא רק בישראל, אלא גם בעולם. הערב (יום ד') אמר גורם בוושינגטון כי "ארצות הברית מאמינה שכל ממשלה פלסטינית תצטרך להתנער מאלימות, לכבד את הסכמי העבר ולהכיר בזכות קיומה של ישראל - אם ברצונה להיות גורם מועיל". למעשה, מציבה וושינגטון בפני ממשלת המעבר דרישות התואמות את דרישות הקוורטט מחמאס, דרישות שמעולם לא קיבל.

 

הגורם האמריקני אמר כי ארצות הברית תתמוך בפיוס הפלסטיני, "בתנאי שיקדם את השלום".

  

פיוס היסטורי, כותרות אחרונות ב-ynet

 

מנגד, נשמעים בישראל קולות מודאגים, ובראשם זה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמר כי "הרשות הפלסטינית צריכה לבחור או שלום עם ישראל או שלום עם חמאס". לדברי נתניהו, אי אפשר לכונן שלום גם עם חמאס וגם עם ישראל, "משום שחמאס שואף להשמיד את מדינת ישראל ואומר זאת בגלוי. הוא יורה טילים על ערינו, הוא יורה טילי נ"ט על ילדינו. אני חושב שעצם הרעיון של ההתפייסות מראה את החולשה של הרשות הפלסטינית, ומעלה תמיהות האם חמאס ישתלט על יהודה ושומרון כפי שהשתלט על רצועת עזה".

 

חמאס ימשיך לשלוט בעזה

דוברו של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, אישר את החתימה על ההסכם, ואמר כי חמאס הסכים לקיום בחירות תוך שנה. חבר הלשכה המדינית של חמאס, עיזאת אל-רשק, אמר כי בתוך שבוע מצרים תזמן את אבו מאזן ואת ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, לחתימה סופית על ההסכם.

 

דובר חמאס, טאהר נונו, מסר כי ההסכם נחתם בתום סדרה של פגישות חשאיות שנערכו בשבועות האחרונים בין נציגי התנועות, כשמטרתן הייתה להפתיע את העם הפלסטיני בהסכם. לדבריו, ההסכם יפתח דלת לעריכת בחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני, שיסיימו את הקיפאון המדיני שחווה הפרלמנט בשל הפיצול.

  

גורם בפתח הדגיש כי לא יהיה שינוי בשליטה הביטחונית בגדה המערבית וברצועת עזה, והיא תישאר כפי שהיא היום, כשחמאס שולט ברצועה ופתח שולט בגדה המערבית. הוא אמר לאתר "בוקרה" כי האווירה והשינויים בעולם הערבי בימים אלה תרמו לקבלת ההחלטה על הסכם הפיוס. הוא הוסיף כי מעבר לרצון של פתח וחמאס להגיע להסכם ביניהן, היה למצרים חשוב לפרוש את חסותה על תהליך הפיוס כדי להציג מדיניות חוץ מצרית חדשה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסר מארה"ב לאבו מאזן ולהנייה
צילום: AP
תומכים בתנאי. הנשיא אובמה
צילום: EPA
מומלצים