שתף קטע נבחר

צילום: AP

ההסכם: שחרור אסירים פוליטיים, ממשלת מומחים

נציג פתח לשיחות אמר כי הפיוס הדרמטי יוביל לממשלה זמנית, בה יכהנו גורמים לא מפלגתיים. בכיר חמאס מחמוד א-זאהר חשף פרטים נוספים מההסכם: תורכב ועדה ביטחונית עליונה ויבוצע ארגון מחדש באש"ף כדי שחמאס יצטרף לתוכו

חמאס ופתח הגיעו להסכם פיוס היסטורי, אבל כנראה שנציגיו של הארגון השולט בעזה לא יהיו חברים בממשלה - לפחות לא בתחילה. נציג פתח לשיחות בקהיר, שנגמרו הערב (יום ד') בהסכם דרמטי, הבהיר כי הממשלה הזמנית עליה הוחלט תהיה מורכבת מגורמים לא-מפלגתיים "ותייצג את כל העם הפלסטיני". בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, חשף פרטים נוספים מההסכם - ובהם הרכבת ועדה ביטחונית עליונה ושחרור אסירים פוליטיים.

 

 

א-זהאר אמר כי על פי ההסכם יתקיימו בחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולמועצה הלאומית הפלסטינית תוך שנה מיום חתימתו. בנוסף, אנשי ועדת הבחירות יהיו מוסכמים על הפלגים. תוקם ממשלת אחדות לאומית, בראשה יעמוד נציג מוסכם על הצדדים, על מנת ליצור "אקלים רגוע לקראת הבחירות".

 

חבר הוועד המרכזי של פתח, עזאם אל-אחמד, שעומד בראש המשלחת שלה לשיחות במצרים, טען כי בממשלה הזמנית לא יכהנו נציגי מפלגות, ולכן היא תהווה מעין ממשלת מומחים. הוא אמר כי מצרים ניהלה משא ומתן חשאי עם הצדדים בשבועות האחרונים על מנת להגיע להסכם, שנחתם בראשי תיבות.

 

"מצרים תזמן את כל הפלגים בתחילת החודש הבא כדי לשמוע את ההערות שלהם וכדי לחתום על הסכם הפיוס", אמר אל-אחמד. עיזאת אל-רשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי המצרים יזמנו "תוך שבוע" את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ואת ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, לאירוע החתימה.

 

מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס ונציגה הבכיר לשיחות, אמר כי כחלק מההסכם יבוצע ארגון מחדש באש"ף, כדי לאפשר את הצטרפות חמאס לתוכו. בהודעות הצדדים נאמר בנוסף כי פרט להחלטה על כינון ממשלה זמנית, נקבע גם מועד מוסכם לבחירות כלליות ברשות הפלסטינית - לכל היותר תוך שנה. בעקבות הפיוס, בתיווך מצרים, תתקיים מאוחר יותר הערב מסיבת עיתונאים משותפת.

 

מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, בירך את העם הפלסטיני על ההגעה להסכם הפיוס, שיוביל לדבריו לסיום הפיצול הפוליטי בין הצדדים. מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בחריפות לפיוס ואמר בהודעה מוקלטת כי "הרשות הפלסטינית צריכה לבחור - או שלום עם ישראל או שלום עם חמאס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן והנייה. צועדים ביחד
צילום: AFP
מומלצים