שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock, AP

המשימה עדיין לא הושלמה

חיסול האיש שאחראי אישית לרצח אלפים הוא בשורה חשובה, אך בן לאדן יצר ארגון בעל יכולת הישרדות מרשימה, שינסה להוכיח כעת שהיעלמו של מנהיגם לא מהווה סוף פסוק

כדרכה הנפתלת של ההיסטוריה האנושית, דווקא הנשיא אובמה, שהכריז באופן חגיגי על חיסולו של אוסמה בן לאדן, בפעולה נקודתית נועזת ומדויקת והבאת גופתו לארה"ב הוא זה שמילא את הבטחתו הנחרצת של קודמו, הנשיא בוש כי בן לאדן ימצא את דינו הראוי, חי או מת.

 

אין ספק שחיסול האיש שהיה אחראי אישית לרציחתם בדם קר של אלפים ברחבי העולם, בשמה של תפישת עולם קיצונית במיוחד, הוא בשורה חשובה למאבק הממושך בטרור הבינלאומי - אך חשובה ומרכזית ככל שהיא, המלאכה רחוקה מלהסתיים. המאבק לסילוקם של ממשיכי דרכו בהנהגת אל-קאעידה, ובעיקר המאבק לעיקורה של תפישת העולם הדיכוטומית המטיפה לרצחנות חסרת הבחנה בשם הדת, שבן לאדן ייצג, יימשך - וביתר שאת בתקופה הקרובה - לנוכח נקמתם הצפויה של אל קאעידה ושותפיו.

 

העובדה שבן לאדן חוסל בעיבורה של איסלמבאד בפקיסטן אינה צריכה להפתיע. רבים מפעיליו הבכירים של הארגון, ובהם מי שניהל את מתקפת 11 בספטמבר ועוזרו האישי, נתפסו בעריה. העקבות של חברי חוליות טרור שפעלו במערב, בין אם הצליחו לבצע את זממם ובין אם נתפסו, הובילו לערי פקיסטן. גם מקומות המסתור ומחנות האימונים ומוקד פעילותם של אנשי הארגון בשנים האחרונות, מצויים בשטחה הריבוני באזור השבטי של פקיסטן. עתה מתברר שגם מנהיג הארגון מצא לנכון להסתתר דווקא בבירתה.

 

עמדתה האמביוולנטית של פקיסטן בלחימה נגד הטליבאן ואל-קאעידה ובעלי בריתה גרמה לאחרונה לחיכוכים גוברים בינה לבין ארה"ב. המתח הזה בא לידי ביטוי בביקורת פומבית גוברת שנשמעה בקרב חוגים פוליטיים וביטחוניים ובדעת הקהל בפקיסטן, שהתמקדה בטענות על הפרת ריבונותה של המדינה המוסלמית על-ידי הפעילות האמריקנית באזור ווזיריסטן.

 

צפויים ניסיונות פיגועי נקם

מדיניות החיסולים של ארה"ב, שפגעה קשה בפעילי אל-קאעידה והטליבאן, באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים, גרמה באופן בלתי נמנע גם למותם של אזרחים ולעתים אף חיילים פקיסטנים. ולכן חיסולו של בן לאדן בלב המדינה, צפוי להגביר את הביקורת הזו, אך גם להביך את שלטונות פקיסטן בשל העובדה כי המבוקש מספר 1 בעולם הסתתר מתחת לאפם של שרותי הביטחון הפקיסטנים. עובדה זו עלולה להחשיד גורמים בתוכם בסיוע למנהיג אל קאעידה להסתתר או בהעלמת עין מנוכחותו.

 

אם יתברר כי ארה"ב נעזרה במודיעין הפקיסטני או זכתה לשיתוף פעולה מצד השלטונות הדבר עשוי לרכך ולו גם באורח זמני את המתיחות בין שני הממשלים.

 

חיסולו של בן לאדן, שיצר עיצב וניהל ביד רמה את אל-קאעידה לאורך יותר מ-20 שנה, אינו צפוי לפגוע באופן מיידי בפעילותו של הארגון בעתיד הקרוב. בן לאדן יצר גוף היררכי וביורוקרטי, בעל יכולת תפקוד והישרדות מרשימים, שאינם תלויים רק בו. לארגון יש מנגנוני פעולה המסוגלים להחליף את אלה שנהרגו בדרך, והדבר הוכח חזור ושנה לאורך השנים. ולכן, בעתיד הקרוב צפויים ניסיונות מצד מנהיגי אל-קאעידה הנותרים להוכיח באמצעות פיגועי נקם כואבים נגד ארה"ב ושותפיה במערב, וגם נגד משתפי הפעולה מקרב המוסלמים, כי היעלמו של מנהיגם לא מהווה סוף פסוק למורשתו.

 

עם זאת המשך פגיעה ישירה ומעצרים של מנהיגי הארגון ופעיליו המבצעיים הבכירים ושל שותפיהם לג'יהאד העולמי, לצד אסטרטגיית פעולה כוללת נגד חזון העוועים שאל-קאעידה והג'יהאד הגלובלי מפיץ ברחבי העולם, עשויים להוביל באופן הדרגתי לירידה ברמת האיום שהציבו בפני מדינות רבות ברחבי העולם מזה כמה עשורים.

 

הכותב הוא ראש פרויקט הטרור במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל-אביב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
אל-קאעידה לא ייפגע באופן מיידי. יורם שוייצר
צילום: צביקה טישלר
העקבות הובילו לפקיסטן. בן לאדן
צילום: AP
מומלצים