שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

בן לאדן חי באחוזה המבוצרת לפחות 3 שנים

גורמי ביטחון חשפו פרטים נוספים על ההכנות ועל המבצע לחיסול מנהיג אל-קאעידה. מה היתה הסיסמה שסימנה את תחילת החגיגות ולמה דחה אובמה המלצות לתקיפה מהאוויר והתעקש על פעולה קרקעית? אובמה: האמריקנים מאוחדים כעת כמו אחרי 11 בספטמבר. השגרירות והקונסוליות בפקיסטן נסגרו

פרטים נוספים נחשפים על המבצע לחיסולו של אוסמה בן לאדן: מנהיג אל-קאעידה התגורר במתחם המבוצר בשלוש השנים האחרונות ואולי אף יותר. כך דיווחה הלילה (יום ג') רשת CNN. עוד דווח כי האחוזה באבוטובאד, כ-50 קילומטרים מצפון לבירה איסלאמבד, נבנתה ב-2005 במיוחד עבור בן לאדן.

 

סופו של טרוריסט - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

פרטים אלה מחדדים עוד יותר את השאלה כיצד לא ידעו שירותי המודיעין הפקיסטניים על המתרחש במתחם במשך זמן כה רב. גורמים בוושינגטון הגדירו הלילה את האפשרות שבפקיסטן לא ידעו דבר על הימצאו של בן לאדן באבוטובאד - "בלתי מתקבלת על הדעת".


אובמה, ביידן, קלינטון ובכיר הממשל מתעדכנים בשידור חי בפעולה בפקיסטן (צילום: הבית הלבן)

 

שגריר פקיסטן בוושינגטון דחה את הטענות ואמר ל-CNN כי אם לרשויות באיסלאמבד היה מידע על בן לאדן - הן היו מבצעות בעצמן את הפעולה כשם שעשו במקרה של חאלד שייח מוחמד, בכיר המעורבים במזימת 11 בספטמבר. עם זאת, הדגיש השגריר כי פקיסטן "תחקור באופן מקיף את הכשלים שהתגלו".

 

בתדרוך לכתבים שנערך בבית הלבן סיפרו גורמי ביטחון, בניגוד לדיווחים הראשוניים, כי האשה שנהרגה במהלך הפשיטה על אחוזתו של בן לאדן, לא היתה אשתו של מנהיג אל-קאעידה אלא ככל הנראה אשה אחרת. היא גם לא שימשה כמגן אנושי כפי שנטען בתחילה. אשתו של בן לאדן, אכן היתה במקום, וככל הנראה נפצעה בלבד. עוד עולה מהתדרוך כי בן לאדן גם לא פתח באש לעבר הכוחות כפי שדווח תחילה. את הסתירות בדיווחים ביחס להשתלשלות האירועים והתוצאות ייחסו הגורמים ל"ערפל קרב".

 

לא מהאוויר, רק פעולה קרקעית

רשת ABC דיוווחה הלילה כי בישיבה המכרעת בנוגע לחיסולו של בן לאדן, החליט אובמה על פעולה קרקעית של כוחות מיוחדים בניגוד לעצת כמה מעוזריו, שטענו כי המידע המודיעיני אינו מספק וכי הסיכון גדול מדי. אובמה מצדו הביע את ביטחונו המלא ב-"כלבי הים" - יחידת הקומנדו המיוחדת שעל כתפיה הועמס האתגר.

 

אובמה גם ביטל אפשרות להפצצת המבנה מהאוויר מחשש שהדבר יגרום להרג חפים מפשע, ומחשש שתקיפה אווירית תגרום למצב שבו לא יהיה ניתן לזהות את גופתו של בן לאדן ולהוכיח שהוא מת. בעקבות כך, יצאה היחידה לחודש של אימונים על דגם זהה מבחינה חיצונית לאחוזה של בן לאדן, בעוד שהחלק הפנימי נבנה על פי הדימיון בלבד.

 

בזמן ש-24 לוחמי יחידת העילית של חיל-הים האמריקני הסתערו על המתחם המבוצר, ישב נשיא ארה"ב ברק אובמה בחדר המצב בבית הלבן וצפה בפעולה בשידור חי, דרך המצלמות שהותקנו על קסדות הלוחמים. הבית הלבן פרסם הלילה תמונה נדירה בה נראים חברי המועצה לביטחון לאומי יושבים סביב השולחן ועוקבים בדריכות אחר הפעולה.

 

גורמי ביטחון סיפרו כי בן לאדן נורה פעם אחת בראשו ופעם אחת בחזהו, ומיד לאחר מכן קראו החיילים את הסיסמה "ג'רונימו EKIA". "ג'רונימו" היא מילת הקוד ללכידתו או הריגתו של בן לאדן, וארבע האותיות הן קיצור של המשפט: Enemy Killed In Action. מיד לאחר מכן שודרו לוושינגטון תמונות של בן לאדן ההרוג, ולאחר התייעצות נוספת קרא אובמה לעבר שותפיו: "!We got him" (תפסנו אותו!)

 

יחד עם בן לאדן שהו במתחם 9 נשים ו-23 ילדים, שהועברו לטיפול הרשויות בפקיסטן לאחר הפעולה. גורמים בוושינגטון מסרו כי הכוחות תפסו כמויות מרשימות של מסמכים וחומרה בפשיטה על הבית.

 

"לוס אנג'לס טיימס" דיווח כי אובמה יגיע ביום חמישי לניו-יורק, כדי להביע את הוקרתו להרוגי הפיגועים במגדלי התאומים לפני כמעט 10 שנים. הוא יבקר בגראונד זירו ולאחר מכן ייפגש עם משפחות הרוגי האסון שגבה את חייהם של כ-3,000 בני אדם.

 

גאווה לאומית כמו אחרי 11 בספטמבר

ארה"ב פתחה במצוד אחרי בן לאדן ב-2001, אולם רמזים ראשונים שהובילו ללכידתו הגיעו רק ב-2007. המודיעין האמריקני זיהה אז את האזור בו פעלו שליחיו של הארכי-טרוריסט, אך לא את המקום המדויק. באוגוסט 2010 נרשמה פריצת דרך מודיעינית גדולה, ככל הנראה מאחד מאנשי הקשר של בן לאדן. המודיעין האמריקני החל לעקוב אחר הנעשה באחוזה באבוטובאד, הגדולה פי שמונה מכל הבתים האחרים בסביבה ומוקפת בחומה בגובה של כ-4-6 וגדרות תיל.

 

פקיד בכיר בוושינגטון אמר הלילה כי לאחר שזוהתה האחוזה והחל מעקב, הכולל צילומי לוויין תכופים וניטור התשדורת האלקטרונית היוצאת ממנה. לדבריו, דווקא הימנעותו של בן לאדן משימוש בטלפונים סלולריים או באינטרנט, היתה זו שעוררה את חשד גורמי הביון ביחס לנעשה במקום. בוושינגטון ניסו להבין מדוע המתחם נמצא תחת אבטחה כבדה כל-כך, למרות שעל פניו לא נראה שאיש נמצא בתוכו. פרט מחשיד נוסף היה שאנשי האחוזה שרפו את האשפה של עצמם, ולא הניחו אותה לפינוי, כפי שעשו התושבים האחרים.

 

בממשל האמריקני גובר כעת הוויכוח אם לפרסם תמונות ממבצע החיסול ובייחוד את אלה המראות את גופתו של הארכי-טרוריסט, שהושלכה באוקיינוס ההודי אחרי שנערך לה טקס קבורה מוסלמי. הקבורה בים נעשתה לאחר כמה מדינות ערב סירבו לקבור את בן לאדן בתחומן, ומחשש שקבורה רגילה תהפוך את קברו לאתר עלייה לרגל.

 

אובמה השתתף הלילה בארוחה עם מנהיגי הקונגרס בבית הלבן וקרא להם "להמשיך ברוח האחדות הלאומית שנוצרה בעקבות חיסולו של בן לאדן. האומה האמריקנית חשה כעת את אותה אחדות שחשה אחרי פיגועי 11 בספטמבר. אין לי אשליות ביחס למחלוקות שניצבות בפנינו, אבל אני מקווה שכולנו נרתום את הרוח האחדות והגאווה כדי להתמודד עמן". אובמה זכה לתשואות רמות גם מחברי קונגרס רפובליקנים, שבימים כתיקונם מותחים עליו ביקורת קשה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. לרתום את הניצחון לאחדות לאומית
צילום: Pete Souza
האחוזה שבה נתפס בן לאדן
צילום: AP
בן לאדן. לא ירה
צילום: AP
מומלצים