שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

הישג לאובמה: תעודת לידה? יש תעודת פטירה!

חיסולו של מנהיג אל-קאעידה אמנם מהווה חיזוק מוראלי ותרומה דרמטית למעמדו של נשיא ארצות הברית, אך עד הבחירות בעוד שנה וחצי יש עוד הרבה זמן, ובוושינגטון כבר מתחילים לדבר על המיאוס מהמלחמה באפגניסטן. 0:1 לאובמה? לא בטוח

האם הירייה שהרגה את בן-לאדן הייתה יריית הפתיחה במסע הבחירות לכהונה שנייה? הדייר הקודם בבית הלבן, ג'ורג' בוש, נשבע בפני אזרחי ארצות-הברית להביא את אוסמה בן-לאדן "חי או מת", אבל מי שזכה לקבל אותו על מגש של כסף הוא דווקא ברק אובמה, ויחד איתו כנראה גם את המפתח לכהונה שנייה בבית הלבן.

 

סופו של טרוריסט - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

בארוחת הערב השנתית של כתבי הבית הלבן, שנערכה בשבת בערב, כבר ידע אובמה כי מאמציו יושלמו, או יכשלו, בשעות הבוקר - אולם שמר על פני פוקר. גם כמנחה הערב, הקומיקאי סת' מאיירס עקץ את הנשיא על הכישלון בלכידת בן לאדן, הוא שתק וחייך מאוזן לאוזן. רק אובמה ידע אז כי הוא זה שיצחק אחרון: אחרי הלילה, איש כבר לא יבקש ממנו להציג תעודת לידה.

 

 

אובמה אף סגר חשבון קטן עם דונלד טראמפ, כשקטע את השידור של תוכניתו "המתמחה" לצורך ההודעה מהבית הלבן. אחרי אינספור הפגנות נגד שנערכו מול בית הנשיא בוושינגטון, בלילה האחרון השאירו האמריקנים את הוויכוחים בצד, וכולם היו בעד. זה היה פרץ פטריוטיות שכמותו לא ראו מזמן באמריקה. היטיב לתאר זאת צעיר אחד מבין האלפים שהגיעו לשמוח, שכתב על כרזה : אובמה - 1, אוסמה - 0.

 

חיסול בן לאדן הוא מתנה אדירה לעם האמריקני שאוכל קש מאז 11 בספטמבר 2001, חיזוק מוראלי שלא יסולא בפז לכוחות האמריקנים שתקועים באפגניסטן הבלתי אפשרית, ותרומה משמעותית למעמדו של נשיא ארה"ב, שיתמודד בבחירות לנשיאות בדיוק בעוד שנה וחצי. עם זאת, צריך לזכור שבחיים הפוליטיים שנה וחצי שקולות לנצח, הכלכלה האמריקנית עדיין מקרטעת, וגם עדיין לא ברור מי יהיה המועמד הרפובליקני שיתמודד מול הנשיא הדמוקרטי המכהן.

 

בוושינגטון מתפעלים מהעובדה שדבר על כוונתם לחסל את בן-לאדן לא דלף במהלך החודשים הארוכים של הכנות וישיבות, שערך אובמה עם צוות מצומצם של בכירים במועצה לביטחון לאומי. נכון שאת פעולת החיסול ביצע קומץ של חיילי קומנדו, שהגיחו במסוקים הישר על ראשו של בן-לאדן, אבל את ההוראה לביצוע המשימה נתן הנשיא, מפקד הכוחות המזויינים של צבא ארה"ב, האיש שהכישלון היה נרשם על שמו והניצחון כולו שלו. זוהי מתנה פוליטית דרמטית לנשיא אובמה עצמו, שייתכן כי תוביל אותו כל הדרך לכהונה שנייה בבית הלבן.


תרומה משמעותית למעמדו של אובמה, 1:0 על אוסמה (צילום: EPA)

  

אובמה השקיע במלחמה באפגניסטן יותר מבעיראק

לזכותו של אובמה יש לומר שהוא לקח את המלחמה באפגניסטן ברצינות גדולה יותר מקודמו בוש שמיקד את הפעילות הצבאית האמריקנית בעיראק. אובמה החליט להוציא כוחות מעיראק ולהכניס בקיץ שעבר 30 אלף חיילים נוספים שאפשרו לבצע מתקפה על מעוזי הטליבאן. אובמה הגביר פי עשרה את מספר התקיפות של מטוסים ללא טייס מסוג "פרדטור" המצוידים בטילי "הלפייר" על מאחזים של אל-קאעידה והטליבאן בשטח ההפקר שבין פקיסטן ואפגניסטן.

 

אבל מי שהתנחם בעובדה שבן-לאדן חי במערה בשטח ההפקר, גילה הלילה שהטרוריסט הגדול ביותר חי כמו שייח' בווילה מפוארת במרחק 50 ק"מ מאיסלמבד. עכשיו נותר לראות עד כמה מותו יחיה את ברק אובמה בסקרים, שלאחרונה הושפעו מהעלייה הדרסטית במחירי הדלק,

והתחושה של הציבור שארה"ב לא יצאה מהמשבר הכלכלי.

 

בן לאדן אחראי במידה רבה גם לצרות הכלכליות של האמריקנים. להוצאות הישירות האדירות בעקבות הפיגועים במגדלי התאומים ובפנטגון, ההפסדים בתיירות, ההשקעות בביטחון, ומעל לכל - ההוצאות האדירות על שתי מלחמות שהאמריקנים משלמים עליהן בריבית דריבית.

 

בוושינגטון לא דיברו עדיין על ההשלכות של חיסול הטרוריסט על מערכת הבחירות לנשיאות, אבל כבר עוסקים כאן בעייפות של הציבור האמריקני מהמלחמה באפגניסטן. ניתן לצפות לדיונים סוערים בקונגרס, ולדרישה של רבים להתחיל להסיג את הכוחות האמריקנים ממדינה זו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עסקים כרגיל. ברק אובמה
צילום: רויטרס
לא מה שחשבתם. חי בווילה, בן-לאדן
צילום: AP
מומלצים