שתף קטע נבחר

מש' החוץ: אבו מאזן קשוח מערפאת, דואג לעצמו

במסמך של משרד החוץ נכתב כי הנשיא הפלסטיני "משעבד את משאבי הרשות ואת המו"מ להבטחת שלומו ומקומו בהיסטוריה". בניתוח טענה היועצת של ליברמן כי "אבו מאזן לא פרטנר" והעריכה שאחרי פרישתו יעבור לירדן או לאחת ממדינות המפרץ

"אבו מאזן אינו פרטנר לשלום. הוא משעבד את הפלסטינים כדי להבטיח את מקומו בהיסטוריה". אלו המסקנות העולות ממסמך רגיש וחריף שנכתב על-ידי יועצת שר החוץ, אביגדור ליברמן. המסמך, שהגיע לידי ynet, הועבר לשר ולבכירי המשרד. הוא מבוסס על שיחות עם גורמים בכירים במשרד ומחוצה לו, כמו גם על מסמכים מסווגים והתבטאויות פומביות. המסמך מהווה ניתוח מדיני ל"אסטרטגיית היציאה" של הנשיא הפלסטיני, שלא מתכוון להתמודד על כהונה נוספת.

 

במסמך נכתב כי בחודשים האחרונים  "מסתמן שאבו-מאזן, בעיקר לאור האירועים בעולם הערבי, החליט שלא להתמודד שוב על תפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית בבחירות הבאות, והוא מתרכז בבניית המורשת שישאיר אחריו ובכך שיעזוב את השלטון 'מרצונו', ולא

 יגורש כמו מובארק". לפי יועצת שר החוץ, החלטה זו של אבו-מאזן משפיעה "בצורה דרמטית" על התנהלותו מול ישראל ועל הסיכויים להתקדמות מדינית.

 

"ניתן לומר בבירור כי אבו-מאזן אינו פרטנר לקידום התהליך המדיני, אלא להיפך", היא המסקנה העולה מהמסמך, המסתיים במילים החריפות: "אבו מאזן משעבד את האינטרסים והמשאבים של הרשות הפלסטינית ואת התהליך המדיני להבטחת שלומו האישי, שלום משפחתו ומקומו בהיסטוריה".

 

מהניתוח המדיני הרגיש, עולה כי הנשיא הפלסטיני הושפע עמוקות מההפיכות בחודשים האחרונים במזרח התיכון: "האירועים האחרונים בעולם הערבי, במצרים, לוב, תימן, סוריה ובחריין, הביאו את אבו-מאזן לאמץ אסטרטגיית יציאה מהחיים הפוליטיים". ההשערה בישראל היא כי עם פרישתו, מתכוון אבו-מאזן לעבור לירדן או לאחת ממדינות המפרץ. כעת, על-פי יועצת שר החוץ, הוא בונה את מעמדו על מנת ליצור לעצמו תדמית של מדינאי מוערך עם קבלות ושל "אביה הרוחני" של המדינה הפלסטינית.

 

"להביא את העימות מול ישראל למקסימום"

 בהמשך המכתב כתבה היועצת, כי "אסטרטגיה זו מחייבת אותו מצד אחד לרצות את 'האגף הערבי' ולהביא את העימות המדיני עם ישראל למקסימום, על מנת להיזכר בהיסטוריה הפלסטינית כמי שהביא להקמתה של מדינה על אפה וחמתה של ישראל. מצד שני, עליו להמשיך ולרצות את 'האגף המערבי', כדי לזכות בתמיכת כמה שיותר ממדינות המערב בספטמבר, ולאחר פרישתו להמשיך ולהתקבל בכבוד בבירות העולם".

 

"הפיוס בין פתח לחמאס", נכתב במסמך של היועצת במשרד החוץ בירושלים, "הוא אחת מהאסטרטגיות שליוו את אבו-מאזן על מנת לרצות את 'האגף הערבי', אך הנהגת החמאס פגעה בתכניותיו מול המערב, כאשר הכריזה על בן-לאדן כ'לוחם מוסלמי קדוש'". ההכרזה, על פי המסמך, "הזכירה לעולם מי הוא הפרטנר שלו".

 

מהמסמך עולה עוד, כי חמאס מערים קשיים על תוכניתו של אבו-מאזן ללכת בין הטיפות ולרצות את כל הצדדים. "הקמת ממשלת האחדות עם חמאס, מבלי שמולאו תנאי הקוורטט, עשויה לפגוע במאמציו של אבו-מאזן לרצות את האגף המערבי. ההתעקשות האירופית על השארת פיאד בראשות הממשלה, כמי שהם סומכים עליו בבניית מוסדות המדינה וניהול הכספים, מקשה גם היא על השלמת הפיוס תוך ריצוי האגף המערבי, שכאמור בלעדיו 'אסטרטגיית היציאה' לא תושלם".

 

על-פי הניתוח של יועצת השר, הנשיא הפלסטיני מעוניין למתג את עצמו כאביה הרוחני של המדינה הפלסטינית ובכך לעקוף את מעמדו של יאסר ערפאת. "בניסיון 'לפצות' על ויתורו על המאבק המזוין, לעומת ערפאת, מציג אבו-מאזן בשנתיים האחרונות חוסר נכונות להתפשר ועמדות אפילו קשוחות יותר מאלה שהציג ערפאת. כך בנושא זכות השיבה, חילופי שטחים, הישארותם בהסדר של גושי ההתנחלויות והתמקדותו בבנייה גם בשכונות היהודיות בירושלים".

 

"ההכרזה בספטמבר לא תשנה דבר"

ומה אומרים במשרד החוץ על ההכרזה הצפויה של הפלסטינים על מדינה, בספטמבר? במשרד עמלים בחודשים האחרונים על כתיבת דו"ח, העוסק ביום שאחרי ההכרזה המסתמנת בעצרת האו"ם. בזמן שתוכן הדו"ח נשמר בסודיות, הניתוח המדיני מספק רמיזה לכיצד נראה הצעד בקרב אנשי ליברמן. על-פי הניתוח, פעולותיו של אבו מאזן להכרה חד-צדדית במדינה "יוצרות ברחוב

 הפלסטיני רמת ציפיות גבוהה מאוד לקראת ספטמבר, שעלולה להביא ל'פיצוץ' בשטח, כשביום שאחרי יבינו 'הפלסטנים ברחוב', שהמציאות לא באמת השתנתה ומבחינות מסוימות אולי אפילו הורעה".

 

היועצת המדינית של שר החוץ לא צופה עתיד ורוד: "אבו מאזן פועל וימשיך לפעול בקו זה בצורה נחושה. הוא אינו מעוניין בפשרות או במשא-ומתן עם ישראל, למרות שהוא מעריך, שהחלטה חד-צדדית באו"ם תביא לעימות בין פלסטינים וישראלים ובכך תקטין את הסיכויים להקמת מדינה פלסטינית בפועל בשטח, או לפחות תדחה אותה לזמן ממושך".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן. יעזוב לירדן
צילום: AFP
ליברמן. המכתב הועבר גם אליו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים