שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אובמה מאבד את הקול היהודי? "פגע בישראל"

לאחר הנאום והעימות עם נתניהו, שוקלים רבים בקהילה היהודית להסיר את תמיכתם באובמה - שינאם היום בוועידת איפא"ק. "טעיתי לגביו", מודה ראש העיר ניו-יורק לשעבר, ומיליארדר יהודי מעריך: "פחות פעילים יתגייסו, התמיכה הכלכלית תצטמצם"

אובמה מוביל בבטחה בסקרים , אבל העימות עם נתניהו עלול לעלות לו בקול היהודי. בעקבות נאומו של הנשיא האמריקני, בו קרא לישראל ולפלסטינים לנהל משא ומתן על בסיס קווי 67', הודיעו מובילי דעה יהודים בארצות-הברית כי הם שוקלים מחדש את תמיכתם בנשיא ברק אובמה. היום (א') אחר הצהריים ינאם נשיא ארצות-הברית בוועידת השדולה היהודית, איפא"ק.

 

המפגש הטעון בוושינגטון. כל הדיווחים והפרשנויות ב-ynet:

 

על רקע העימות בין ישראל לממשל האמריקני, מנסים בימים האחרונים פעילים של המפלגה הדמוקרטית להרגיע את הקהילה היהודית בעלת ההשפעה. תגובה נזעמת נשמעה מפי ראש עיריית ניו יורק לשעבר, הפוליטיקאי היהודי אד קוץ', שגינה את אובמה "בשל הפגיעה בכוחה של ישראל במשא ומתן".

 

קוץ', חבר המפלגה הדמוקרטית, אמר כי ייתכן שיסיר את תמיכתו באובמה בבחירות ב-2012, אם המועמד הרפובליקני יהיה פרו ישראלי ובעל מדיניות כלכלית מתאימה. ראש העיר ניו יורק לשעבר, שתרם לקמפיין הבחירות הקודם של אובמה 2,300 דולר, אמר: "האמנתי, בהסתמך על הצהרותיו באותה תקופה ותמיכתו בישראל, שהוא יהיה טוב כמו יריבו ג'ון מקיין. מתברר שטעיתי".

 

ממדגמי הבחירות ב-2008 עלה כי 78% מהמצביעים היהודים בחרו באובמה. "שוחחתי עם אנשים רבים בימים האחרונים, תומכים לשעבר, שהביעו דאגה", אמר המיליארדר היהודי מורט צוקרמן, מראשי הקהילה היהודית בארה"ב. הוא העריך שהתמיכה הפוליטית בנשיא תצטמצם בעקבות מדיניותו כלפי ישראל: "פחות פעילים יתגייסו לקמפיין שלו, ואני בטוח שזה גם יפגע בתמיכה הכלכלית שלו". צוקרמן תמך באובמה ב-2008 וגייס גם את העיתון שבבעלותו, "ניו יורק דיילי ניוז", שאימץ את המועמד הדמוקרטי.

 

למרות הזעם בקרב חלק מחברי הקהילה, לפי העיתון "לוס אנג'לס טיימס" היהודים האמריקנים לא יזנחו את הנשיא הדמוקרטי. העיתון פירסם כי סקרים קבעו שמרבית יהודי ארה"ב השתכנעו שאובמה נוקט במדיניות ידידותית כלפי ישראל ומחוייב לביטחונה. יועצים פוליטיים העריכו בשיחות עם ה-"לוס אנג'לס טיימס" שהנשיא אינו צפוי לספוג ירידה בתמיכה בקרב המצביעים היהודים או צמצום משמעותי של התרומות היהודיות.

 

קור רוח דמוקרטי: משדרים עסקים כרגיל

דובר מטעם מסע הבחירות של אובמה שידר עסקים כרגיל: "פנינו לתורמים בקהילה היהודית, כפי שעשינו בקהילות אחרות שתמכו בנשיא בקמפיין האחרון". לטענתו, "המשך ההתארגנות הפוליטית וגיוס התרומות על ידי מנהיגים מובילים בקהילה היהודית מוכיח שהיא תישאר בסיס תמיכה חזק ב-2012".

 

קירק רודי, מהוועדה הדמוקרטית הלאומית, סיפר כי מאז נאום הנשיא הוא שוחח בטלפון ושלח הודעות אי-מייל לפעילים רבים במטרה "לבחון את הלך רוחם".

הוא טען שהתגובות לא היו קשות. "הבחנתי בתמיכה איתנה ונחרצת, כולל כלכלית, בקרב חברי הקהילה היהודית", אמר רודי. הוא ציין שלקהילה היהודית היה חלק משמעותי בשני אירועי ההתרמה אחרונים, לפני נאום מזרח התיכון של אובמה, שבהם גויסו כשני מיליון דולר.

 

רודי הודה שקיבל בימים האחרונים הודעות אי-מייל זועמות, אבל הוא הדגיש שמרבית האנשים שהוא איתם בקשר ימשיכו לתרום ולא יעבירו את תמיכתם לרפובליקנים. מנגד, נשיא ארגון ציוני אמריקה, מורטון קליין, הידוע כמבקר של מדיניות הבית הלבן, פרסם בעקבות התבטאות אובמה מכתב הקורא לראשי איפא"ק לבטל את נאומו של נשיא ארצות הברית המתוכנן הערב ל-17:00 (שעון ישראל).

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה מקשיב. "האמנו בטוב"
צילום: MCT
צוקרמן. "אנשים רבים דואגים"
מופיע באיפא"ק לפני 3 שנים
צילום: AFP
מומלצים