שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא רק מרעישות: הוובוזלות גם מפיצות מחלות

  מחקר שנערך בלונדון מצא כי הוובוזלות, אותם צופרי ענק הגורמים לרעש איום וזכורים מהמונדיאל האחרון, הן מקור עצום להפצת מחלות. בכל נשיפה בהן משתחררות לאוויר ארבע מיליון טיפות של רוק - ובתוכן ווירוסים וחיידקים

  הקיץ האחרון היה רועש במיוחד, אבל גם מסוכן: מחקר חדש מצא כי הוובוזלות, אותם צופרים שהרעישו והסיחו את דעתם של שחקני המונדיאל, עלולים להפיץ גם מחלות. על פי המחקר, שנערך בבית הספר לבריאות הציבור בלונדון, די בצפירה אחת כדי לפזר ארבע מיליון טיפות רוק, שעלולות לשאת בתוכן סוגים שונים של ווירוסים וחיידקים. ממצאי המחקר החדש מופיעים בגליון האחרון של כתב העת PLoS.

   

   

  הוובוזלה, המכונה גם לפטאטא (ובעברית: תרוענית), היא חצוצרה עשוייה פלסטיק שאורכה כ-65 סנטימטרים. היא מצריכה נשיפה חזקה מאוד והקול הבוקע ממנה נשמע כנהמת פילים.

   

  השימוש בוובוזלה הפך שכיח במיוחד כבר בשנות ה-90 בקרב אוהדי הכדורגל, אך הוא הפך נפוץ במיוחד במשחקי גביע העולם בכדורגל בקיץ האחרון, אז שמע כל העולם את הרעש הנוראי שבקע ממרקעי הטלוויזיה. גם שחקני הכדורגל התרעמו על הסחת הדעת של הוובוזלות, אולם השימוש בהן לא פסק.

   

  לאחרונה הודיע איגוד התאחדויות הכדורגל באירופה כי הוובוזלה אסורה לשימוש במגרשי הכדורגל באירופה. גם הפדרציה הבינלאומית לכדורגל אסרה על השימוש בווזבוזלות במשחקי הכדורסל. הוועד האולימפי שוקל כיום האם לאפשר הכנסת וובוזלות לאולימפיאדה, שתיערך בלונדון בשנה הבאה.

    

  במחקר החדש, בו השתתפו שמונה מתנדבים, בדקו החוקרים באמצעות מתקן לייזר כמה טיפות מופצות בנשיפה בוובוזלה. נמצא כי נשיפה אחת של אדם בווזבוזלה מפיצה טיפות של רסיסי רוק במהירות של כארבע מיליון טיפות בשניה.

   

  לצורך ההשוואה, בדקו החוקרים כמה רסיסי רוק נפלטים בעת צעקה, ומצאו כי צעקה אחת משחררת קצב של 7,000 טיפות רוק לשניה. עוד מצאו החוקרים כי כ-658 אלף רסיסי רוק, כיח מהריאות וחלקיקים אחרים ממערכת הנשימה נמצאו בתוך הוובוזלות לאחר הנשיפה.

   

  טיפות אלו עלולות להכיל נגיפים רבים, ובהם נגיפי מחלת הנשיקה ושפעת, כמו גם חיידקי שחפת. רסיסים כאלה עלולים להיות מסוכנים במיוחד אם הם מגיעים לפעוטות, קשישים, חולים מדוכאים חיסונית, מושתלי איברים או חולי איידס. "אנשים הסובלים ממחלה זיהומית צריכים להימנע משימוש בוובוזלה", סיכמו החוקרים.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  וובוזלה. 4 מיליון רסיסים בשניה
  צילום: AFP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים