שתף קטע נבחר

דיווח: איראן שולחת לסוריה יועצים וציוד מעקב

המשטר בטהרן מעמיק את מעורבותו בדיכוי האלים של מתנגדיו של בשאר אסד. לצד קצינים מיחידת העילית "קודס", נשלח לשלטונות הסורים ציוד ניטור לאיתור מתנגדים ברשתות החברתיות

כבר לא רק אמצעים לפיזור הפגנות. גורמים אמריקנים מסרו לעיתון "וושינגטון פוסט", כי איראן שולחת כמויות הולכות וגדלות של יועצים ומאמנים לסוריה, על-מנת לסייע למשטרו של בשאר אסד להתמודד עם ההתקוממות האזרחית. בין היועצים, גם חברים ביחידת העילית "קודס" שמסייעים בנשק ובציוד ניטור מיוחד המסייע לסוריה לאתר מתנגדי משטר ברשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר.

 

 

העברת ציוד המעקב והניטור המתוחכם מהמשטר בטהרן לסוריה הובילה למעצרם של מאות ממתנגדיו של הנשיא, בשאר אסד, בשבועות האחרונים. ארצות הברית ומדינות נוספות האשימו את איראן כי היא תומכת בדיכוי אלים של אזרחי סוריה על ידי ממשלתם. במהלך התקוממות האזרחים בסוריה, הנמשכת זה 10 שבועות, דיווחו גורמים מערביים כי איראן העבירה לסוריה אמצעים לפיזור הפגנות הכוללים גם קסדות ואלות.

 

המקורות, שני בכירים אמריקנים ודיפלומט מערבי, טוענים כעת כי המעורבות הצבאית של איראן בדיכוי האלים של ההפגנות נגד הנשיא הסורי העמיקה. לדבריהם, המאמנים הצבאיים מאיראן שהגיעו לדמשק הדריכו את החניכים הסורים לפי שיטות, בהן השתמשו נגד ההתקוממות העממית בארצם שאירעה ב-2009, על ידי אנשי "התנועה הירוקה".

 

לקצינים מיחידת העילית האיראנית "קודס" השייכת למשמרות המהפכה יש תפקיד מפתח במשבר שפקד את סוריה. לדברי אותם גורמים, הסנקציות שהוטלו על אנשי היחידה בחודש אפריל היו אות אזהרה למשטר האייתולות להפסיק את פעילותם בסוריה.

 

היחידה, האחראית על הוצאה לפועל של מבצעים מחוץ לגבולות האיראניים, עזרה בהקמה ובאימון של יחידות מבצעיות של חיזבאללה וחמאס ותמכה במורדים עיראקים שפעלו נגד הכוחות האמריקנים בארצם.

 

למרות שמספרם המדוייק של היועצים האיראנים השוהים בסוריה אינו ידוע, המקורות הבהירו כי מספרם הולך וגדל בשבועות האחרונים, על אף ההתרעות שמעבירה על כך ארצות הברית. אנשי השגרירות הסורית ונציגי איראן בוושינגטון סירבו להגיב על הטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משמרות המהפכה. פועלים מחוץ לגבולות איראן
צילום: AFP
מפגינים נגד אסד בעיר חומס
צילום: AP
מומלצים