שתף קטע נבחר

200 ישראלים הסתננו לשכם והתעמתו עם חיילים

למרות שצה"ל אפשר כניסה מסודרת לקבר יוסף, עשרות ישראלים התבצרו במתחם, התעמתו עם כוחות הביטחון וגרמו לפי החשד נזק לרכוש. גורמים צבאיים: "ההתנהגות הבלתי אחראית העמידה אותם בסיכון, כמו גם את כוחות הביטחון"

כ-200 ישראלים הסתננו הלילה (יום ב') באופן בלתי חוקי לעיר שכם. כ-50 מהם התבצרו בקבר יוסף, התעמתו עם כוחות הביטחון ולפי החשד גרמו נזק לרכוש פלסטיני. נהג צבאי הותקף ונפצע באורח קל וכמה ישראלים נעצרו. המתפללים אמרו כי שני בני אדם נפצעו קל מאוד, לאחר שנפגעו מאבנים שיידו פלסטינים.

 

האירוע החמור התרחש בזמן שצה"ל איבטח את כניסתם של 1,600 מתפללים ב-25 אוטובוסים לקבר יוסף. הכניסה ההמונית נערכה לרגל ספירת "היסוד שביסוד" בספירת העומר - המיוחסת ליוסף הצדיק, באבטחת צה"ל ובארגון המועצה האזורית שומרון ואגודת "שכם אחד". בין היתר הגיע לקבר הרב אליעזר ברלנד, רב קהילת "שובו בנים" של ברסלב, המעודד כניסה לקבר.

 

במקביל לכניסה המסודרת למתחם, אחת הגדולות אי פעם, קבוצות של אזרחים החלו לפתע לרוץ ברגל לתוך העיר שכם, ניסו להתחמק

 מכוחות הביטחון ועוררו מהומה. במהלך הלילה התקבלו תלונות של פלסטינים על פגיעה ברכוש, אשר ייבדקו לעומק על-ידי הגורמים הרלוונטיים.

 

בצה"ל אמרו כי התנהגותם של המסתננים הובילה לסיכון עצמי וסיכון מיותר של החיילים, אשר נאלצו לפעול גם באור יום בעומק העיר הפלסטינית. "ההתנהגות הבלתי אחראית של קבוצת אזרחים זו העמידה אותם בסיכון, כמו גם את כוחות הביטחון", אמרו גורמים צבאיים.


מתחם קבר יוסף, הלילה (צילום: דובר צה"ל)

 

הגורמים אמרו כי דווקא לאחר תקרית הירי בה נהרג בן יוסף לבנת, שהגיע להתפלל בקבר יוסף, "היה מצופה מהם לגלות אחריות. חלקם נותרו עד עלות השחר, דבר שרק הגביר את הסיכון".

 

בסופו של דבר הוצאו כל הישראלים החוצה. חלקם תועדו, ובכוונת מערכת הביטחון לפעול נגדם למיצוי הדין. מצה"ל נמסר כי הם רואים בחומרה את ההתנהלות וההתנהגות הבלתי אחראית של המסתננים ויבחנו בשיתוף גורמי הביטחון השונים את אופי אבטחתן והסדר הציבורי של הכניסות הבאות.

 

מאיר ברטלר, מראשי נוער הגבעות, אמר ל-ynet: "רחובות שכם נראו הלילה כמו ציר המתפללים בחברון. היו כל כך הרבה אנשים, שהגיעו ברגל עד שהצבא החל ללוות אותנו רגלית. אירועי הלילה מהווים עוד אבן דרך לחידוש הנוכחות היהודית בקבר יוסף. אנו מתפללים מזה כשנתיים לחידוש הנוכחות בקבר, עומדים נפעמים אל מול ההיענות הציבורית הרחבה לבוא ולהגיע לקבר יוסף בכל מחיר".

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, שהגיע בהסעות המאורגנות עם צה"ל ונשאר באזור הקבר, אמר: "אני מקווה שכניסת האלפים המרגשת ומחממת הלב הזו, תהיה עוד שלב בהחזרת הריבונות המלאה בפועל על קבר יוסף, דבר שמעוגן אפילו בהסכמי אוסלו הארורים. אני קורא לכל שרי הממשלה להצטרף ולבוא לכאן לשכם ולקבר יוסף".

 

צעקו "יוסף, יוסף"

הפלסטינים הופתעו מהאורחים שהגיעו לעיר. תושב שכם, שמתגורר קרוב לקבר יוסף, סיפר ל-ynet כי בסביבות השעה 02:30, הוא התעורר משנתו לאחר ששמע קולות חזקים מבחוץ. לדבריו, כשניגש לראות מהחלון מה קורה בחוץ - הוא ראה קבוצה גדולה של יהודים מסתובבת ברחוב ללא ליווי של אף גורם. הוא הוסיף כי הם צעקו וגם צחקו.


מתפללים בשדות שליד הקבר (צילום: דובר צה"ל)

 

רסאן דגלס, האחראי על נושא ההתנחלויות בצפון הגדה מטעם הרשות

 הפלסטינית, סיפר כי הישראלים הלכו לכיוון מרכז העיר וצעקו "יוסף, יוסף" וכתוצאה מכך העירו את התושבים הפלסטינים. הוא הוסיף כי לא היתה פגיעה ברכוש של פלסטינים במהלך התהלוכה, אך כאמור בצה"ל התקבלו תלונות על פגיעה ברכוש.

 

גורמים פלסטינים אחרים מסרו כי בשלב מסויים ניסו צעירים פלסטינים להתעמת עם כוחות צה"ל, שאיבטחו את המתפללים בקרבת מתחם קבר יוסף, אולם הכוחות הצליחו לפזר אותם. 

 

ברשות הפלסטינית מחו אמש על ממצאי תחקיר צה"ל על האירוע בו נהרג בן יוסף לבנת. דובר מנגנוני הביטחון, עדנאן דמירי, אמר ל-ynet כי לפלסטינים לא הייתה כוונה לירות כדי להרוג. לדבריו, המעורבים בתקרית נמצאים במעצר וממתינים למשפט בבית דין צבאי, שיבדוק אם הירי היה מוצדק.

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים