שתף קטע נבחר

בן יוסף לבנת שנהרג בשכם - נפגע פעולות איבה

בצה"ל עדיין לא מגדירים את תקרית הירי שבה נהרג אחיינה של השרה לימור לבנת "פיגוע". בעקבות תביעה שהגישה המשפחה לביטוח הלאומי, אישר משרד הביטחון להכיר בחסיד ברסלב שנהרג מאש השוטרים הפלסטינים בקבר יוסף כנפגע פעולות איבה

התחקיר הצה"לי טרם קבע סופית כי מדובר בפיגוע, אולם משרד הביטחון הודיע היום (ה') כי הוא מכיר בבן יוסף לבנת, שנהרג לפני כחודש מירי שוטרים פלסטינים כשעלה לקבר יוסף, כנפגע פעולות איבה. ההחלטה התקבלה בעקבות תחקיר צה"ל, שהצביע על כך שהשוטרים הפלסטינים שביצעו את הירי לא היו בסכנה.

 

 

משפחתו של לבנת, אחיינה של השרה לימור לבנת, פנתה בתביעה לביטוח הלאומי, שהפנה שאילתה למשרד הביטחון, אם ניתן להכיר בלבנת כנפגע פעולות איבה. יועץ משפטי במשרד הביטחון אישר את מעמדו של לבנת כנפגע פעולות איבה, לאור ממצאי תחקיר האירוע, למרות שטרם נקבע כי מדובר בפיגוע.


יוכר כנפגע פעולות איבה. הלווייתו של בן יוסף לבנת (צילום: אוהד צויגנברג)

 

החלטת היועץ המשפטי במשרד הביטחון להכיר בלבנת כנפגע פעולות איבה נבעה מסיכום התחקיר המבצעי שכולל גם את עמדתם של הפלסטינים. התחקיר אושר בדרג הבכיר ביותר, ולמעשה בכך הסתיימה חקירת הפרשה. עם זאת, לאור העובדה כי מי שעומד מאוחרי התקרית לא נחקר על ידי רשויות החוק בישראל, נותרו לכאורה כמה היבטים לא סגורים, שייתכן שיתקבלו בעתיד. מכל מקום, התרשם היועץ המשפטי במשרד הביטחון כי לאור התחקיר יש להכיר בלבנת יוסף כנפגע פעולות איבה.

 

אבי מחלב מאגודת "יסוד עולם", שאליה השתייך לבנת, אמר כי "ההחלטה הזו מוכיחה את טענתנו מלכתחילה. מראש אמרנו שזה לא משנה אם המרצחים היו עם או בלי מדים, הם רצו לרצוח יהודים ועשו את זה. הנקמה שלנו היא שנמשיך להגיע לקבר יוסף הצדיק שבשכם". 

 

בתחילת החודש ערכה המשטרה שחזור של תקרית הירי שהביאה להריגתו של לבנת בערב

החג השני של פסח. שלושת השוטרים הפלסטינים שירו על החסידים שהסתננו למתחם, לא השתתפו בשחזור. תחת אבטחה כבדה של צה"ל, הגיעה, שיירה ארוכה של כלי ביטחון - ובתוכם שלושה חסידי ברסלב שנכנסו באותו הלילה לקבר, וספגו אש מהשוטרים הפלסטינים.

 

לפי תחקיר שנעשה בצה"ל, לא הייתה שום התגרות מצד החסידים שהגיעו למחסום בשלוש מכוניות. השוטרים הפלסטינים, התברר, פתחו באש בניגוד להוראות הפתיחה באש. בצבא נמנעו מלהגדיר את התקרית "פיגוע", למרות שראש הממשלה, שר הביטחון והשרה לימור לבנת, שאחיינה נהרג, טענו שהשוטרים הפלסטינים היו "מרצחים".

 

מושל שכם, ג'יברין אל-בכרי, אמר בשיחה עם ynet לפני כשבועיים כי השוטרים שהיו מעורבים בתקרית הירי עדיין מעוכבים וממתינים לפתיחת משפטם. לדברי המושל, החקירה של הרשות הפלסטינית בנושא הסתיימה, אך עדיין לא ברור באיזה סעיף יואשמו השוטרים. אל-בכרי אמר בשיחה כי החקירה העלתה כי האירוע לא היה מתוכנן וכי לשוטרים לא הייתה כוונה לבצע פיגוע נגד ישראלים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר אלטמן ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן יוסף לבנת
צילום: באדיבות וועד מתיישבי השומרון
לימור לבנת בהלווית אחיינה
צילום: אוהד צויגנברג
קבר יוסף
צילום: גור דותן
מומלצים