שתף קטע נבחר

המחיר לדקת שיחה בבזק יורד, האחזקה מתייקרת

מחירי שיחה בבזק יורדים בפחות מאגורה, אך דמי האחזקה והשימוש החודשיים יתייקרו ב-1.30 שקל. מה שאומר שנשלם יותר, לפני שבכלל נרים את הטלפון. לאחרונה, אישר משרד התקשורת לחברה להציע הנחות של עד 40% למנוייה

תעריפי בזק, ירדו ב-0.65% החל מ-1 ביוני. ממשרד התקשורת נמסר כי דקת שיחה בשעות השיא תוזל מ-9.79 אגורות ל-9.73 אגורות; מחיר דקת שיחה בשעת השפל ירד מ-4 אגורות ל-3.97 אגורות והתשלום לבזק עבור שיחה לטלפון סלולרי ירד מ-5.49 אג' ל-5.45 אג'.

 

לעומת זאת, דמי האחזקה והשימוש החודשיים יעלו ב-1.30 שקלים מ-48.20 שקל ל-49.5 שקל, בשל עליית מדד המחירים. כל התעריפים אינם כוללים מע"מ.

 

מדובר במנגנון עדכון תעריפים שנתי של בזק, הקבוע בתקנות התקשורת (חישוב תשלומים בעד תשלומי בזק והצמדתם). המנגנון נקבע לפני שבע שנים, על-ידי הוועדה הציבורית לבחינת תעריפי חברת בזק בראשות פרופ' גרונאו, והוא ימשיך לפעול עד שוועדת חייק, הוועדה שקמה כדי לפקח על תעריפי בזק, תקבע מנגנון אחר.

 

בשירותי הטלפוניה של בזק מתחרות אורנג', אקספון, 013 נטוויז'ן ו-012 סמייל, שמספקות שירותי טלפוניה על גבי האינטרנט, ו-HOT, שמספקת תשתית קווית כמו בזק. לשם השוואה, HOT מציעה מסלול דומה לתעריפים הללו של בזק, (דבר Basic) ללא התחייבות, בתשלום חודשי של 42.2 שקל, 9.4 אג' לדקת שיחה בשעות השיא, ו-3.4 אג' לנייד בשעות השפל. כל התעריפים אינם כוללים מע"מ. יצויין כי ב-HOT, רוב מוחלט של הלקוחות נמצאים בחבילות עם התחייבות, בהן אין דמי אחזקה חודשיים. בזק לעומת זאת, מוגבלת ביכולת שלה להציע חבילות, בשל הגדרתה כמונופול.

 

ועדת חייק ממליצה לבטל את הפיקוח על תעריפי בזק

העדכון הקבוע הזה בתעריפי בזק, מגיע זמן קצר אחרי שמשרד התקשורת אישר לבזק להציע הנחות למנוייה של עד 40% מהמחירון הרשמי של החברה. זוהי הפחתת תעריפים שונה, שניתנת לבזק על סלי תשלומים חלופיים, כלומר, בעיקר בחבילות שירותים למנויים שכוללות למשל תשתית, ספק ובנק דקות, או קו ובנק דקות. האישור לבזק להציע מבצעים כאלה ניתן לה ככל שהיא יורדת בנתח שוק, כלומר ככל שהיא מתרחקת ממעמד של מונופול.   

 

אולם ההנחה הזאת עשויה להיות חרב פיפיות: לבזק  נוצר כעת ייתרון: היא יכולה להציע תשתית אינטרנט במהירות גבוהה, ספק אינטרנט, ומאות דקות שיחה, במחיר אטרקטיבי - מה שספקיות האינטרנט לא יכולות, כיוון שהן מוכרות טלפוניה על גבי האינטרנט, ועבור האינטרנט, הן תלויות בתשתית של חברה אחרת, בזק ו-HOT. ועם זאת, בזק לא ממהרת להציע הנחות לכל דורש. אם אתם רוצים הנחה, תצטרכו להפעיל קצת לחץ בריא על הנציג.

  

בימים האחרונים נערכו שימועים במסגרת ועדת חייק, הוועדה שהקים משרד התקשורת כדי לפקח על תעריפי בזק, וכדי לקבוע מנגנונים להקמתו של שוק סיטונאי. להמלצתה, יש לבטל את הפיקוח על התעריפים ואת ההפרדה המבנית בבזק. כך למשל, יתכן שתבוטל ההפרדה בין בזק ל-yes.

 

בשוק סיטונאי, יחוייבו שתי חברות התשתית, בזק ו-HOT, למכור קווים לספקיות האינטרנט, כדי שהמחירים לשירותי טלפון קווי לצרכן ירדו. כך הספקיות יוכלו למכור לצרכנים גם שירותי טלפוניה שאינם תלויים באינטרנט, אותם הן ייקנו מבזק או HOT.

 

כיום כאמור, הספקיות מוכרות שירותי טלפוניה רק על גבי האינטרנט, מה שמחייב את הצרכן להזמין קו וחיבור לרשת, ופוגע לכאורה בתחרות המחירים בין החברות. ועדת חייק תגבש את מסקנותיה בספטמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מתרחקת ממעמד של מונופול? בזק
צילום: גיל לרנר
מומלצים