שתף קטע נבחר

ותודה לנפסלים: המיליונים יחולקו בין האברכים

הגברת הפיקוח על הישיבות הובילה להסרת אלפי אברכים מרשימות מקבלי הקצבאות. כעת מתברר: הכספים שהיו אמורים להגיע אליהם, יחולקו בין 70 אלף האברכים שממשיכים ללמוד

בעקבות הפיקוח המוגבר על אברכי הכוללים, והסרתם של אלפים מרשימות הזכאים לקצבאות - נותר בתקציב סך של עשרות מיליוני שקלים. ל-ynet נודע כי הסכום יחולק בין האברכים שממשיכים ללמוד, וכל אחד מהם יזכה בעוד עשרות שקלים מדי חודש.

 

 

על פי הערכות, הכספים שהיו אמורים לקבל אלפי האברכים שנפסלו מסתכמים בסך של כ-30 מיליון שקל לפחות, כשגורמים המעורים בפרטים אף טוענים כי מדובר בסכום גדול הרבה יותר.

 

"במקרה שאברכים מוסרים מרשימת מקבלי הקצבאות, הכסף מתחלק בין הנותרים", מסביר גורם בכיר באיגוד הישיבות. "זה הנוהל ולכן כל הכסף שיועד לאותם אברכים שהיו רשומים והפסיק להגיע אליהם, יילך לעשרות אלפי הנותרים". 

 

יותר מבוגרים - פחות אברכים

הגברת הפיקוח על הישיבות והכוללים בוצעה בחודשים האחרונים, בין היתר בשל פרשת זיופי תעודות הזהות בכוללים

של ישיבת "'המתמידים".

  

מנתוני איגוד הישיבות עלה ממצא נוסף, לפיו ככל מספר האברכים בשכבות הגיל הגבוהות הולך ומצטמצם. כך לדוגמה, מספר האברכים בני 31-40 עומד כ-22 אלף, לעומת אברכים בני 21-30 שמספרם כ- 35 אלף.

 

באיגוד הישיבות מסבירים לאור הנתונים כי "רוב מוחץ של האברכים לא לומדים כל החיים, ולאחר מספר שנות לימוד יוצאים לעבוד ולפרנס את בני משפחותיהם".

 

"לבער את תופעת הזיוף"

עמותת חדו"ש הגיבה לדברים בדרישה להפנות את הכסף שנחסך "למימון השכלה כללית ומקצועית לאברכים, ולמסלולים של שירות חרדים בצבא. כך לא יילקח הכסף מהמגזר החרדי, אבל ישמש לבניית המשק ולמלחמה בעוני".

 

מנכ"ל העמותה, עו"ד אורי רגב, מציע בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה יורה על פתיחת חקירה נגד האחראים לדיווח על אלפי

תלמידים שלא היו ולא נבראו. לא ייתכן שיחשפו חשדות למרמה בהיקף של עשרות-מילוני שקלים, והאשמים לא יועמדו לדין". רגב מוסיף כי "הפרשה מוכיחה כמה חשוב להעמיק את הפיקוח והביקורות על הישיבות. קיים חשש שהמדינה ממשיכה לממן עוד אלפים רבים של תלמידים פיקטיביים, ויש לבער את התופעה מן העולם".

 

גורם במשרד האוצר מבהיר כי משרד החינוך רשאי לעשות בכספים ככל העולה על רוחו. ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוספת קטנה עבור הלומדים
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים