שתף קטע נבחר

חתולים בצנרת

שני גורי חתולים נפלו לבור ספיגה מבטון, מתחת לקראוון מגורים במושב בשפלה. במשך כ-5 ימים ניסו להוציאם אך לשווא, עד שהגיע מחלץ בע"ח, אבי קוזי. המשרד להגנת הסביבה, "תנו לחיות לחיות", שכנים מודאגים וקבלן עבודות עפר, נרתמו למבצע

מבצע ממושך ומורכב להצלת שני גורי חתולים שנפלו לתוך בור ספיגה מבטון, הממוקם מתחת לקראוון מגורים במושב קדרון בשפלה, הסתיים לאחר שעות רבות בחילוץ החיות בשלום.

 

תחילת הפרשה לפני כשבועיים. אל עמותת "תנו לחיות לחיות" הגיע דיווח מאיילת יעקובי, המתגוררת בקדרון, כי שני גורי חתולים נפלו לתוך בור ספיגה בעומק של כחמישה מטר, מתחת לביתה. אבי קוזי, מחלץ בעלי חיים הגיע למקום בשעות אחר הצהריים כדי לנסות להציל את הגורים ממוות ודאי, לאחר שהגורים שהו בבור מזה מספר ימים. פעולת החילוץ שמומנה על ידי האגף להגנה על בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה, ועמותת "תנו לחיות לחיות", נראתה חסרת סיכוי בתחילתה.

 

"הדיירת הבחינה כי מספר גורים של חתולת רחוב בה היא מטפלת, נעלמו. הגורים ייללו ולאחר שהיא חיפשה אותם, היא שמעה את הייללות שבקעו מבור הספיגה הממוקם מתחת לקראוון המגורים שלה", מספר קוזי ל-ynet ומציין כי במשך חמישה ימים הם היו כלואים בבור, למרות מאמצי הדיירת ובעלי הבית לנסות ולחלצם.

 

הגישה לבור הספיגה היתה כמעט בלתי אפשרית, מאחר שרק חלק קטן ממנו בצבץ מתחת לקראוון. לדברי קוזי, בעל השטח שלא הצליח להצילם, ניסה למלא את הבור בחול ומים כדי לגאול את הגורים מגסיסה ממושכת, אך למרות זאת, הם הצליחו למצוא כיס אוויר והמשיכו ליילל לעזרה.

 

לחצו על "מצגת" בגלריה כדי לצפות בתמונות ברצף 

צילום: איילת יעקובי

 

 

כלואים בבור ספיגה עמוק

קוזי שבחן את תנאי השטח, נעזר בדיירת ובבעל המקום, שסייעו לו בהצבת תאורה במקום, לאחר שהחשיכה ירדה. "אפשר היה לחתוך את הייאוש בסכין ברגעים הראשונים, כי זה נראה אבוד, אך יללות המצוקה של החתולים רק דירבנו אותי וידעתי שאין סיכוי שאני עוזב את המקום בלעדיהם", הוא אומר.

 

בעזרת מוט מיוחד באורך של כחמישה מטר, הצליח קוזי במשך זמן רב לפנות חלקי בטון, ברזלים ואשפה רבה מתוך בור הספיגה כדי לנסות להגיע אל הגורים.

 

"למרות שהוא היה בעומק של כחמישה מטר, זה הרגיש כמו 50 מטרים והיה מאוד קשה לנווט בתוכו. הראייה היתה מאוד מוגבלת וככל שחלף הזמן, המרחב הקטן לתמרון השפיע על היכולת הפיזית שלי להגיע אליהם".

 

הדיירת, איילת יעקובי, הזעיקה את אחד השכנים, גיא וולקוביץ וסייע לקוזי לפנות את המכשולים בדרך אל הגורים. אחרי שעות ארוכות של נסיונות משותפים וללא הצלחה, הציע קוזי לבעל השטח לחפור בור עמוק במקביל אל בור הספיגה.

 

"זה היה הסיכוי היחיד להגיע אל החתולים והוא הסכים שנביא כלים מיוחדים לפעולה הזאת, תוך הבטחה שלנו שלא נגרום לנזק בשטח. זו היתה אדמה קשה כמו בטון", הוא מגלה.

 

קוזי יצר קשר עם עמותת "תנו לחיות לחיות" שאישרה באופן מיידי מימון לשימוש בכלי הנדסי לחפירה. תוך זמן קצר, הגיע למקום קבלן עבודות והחל לחפור באדמה. "לא היה סיכוי שנצליח לעשות זאת בזמן כה קצר באופן ידני עם מעדרים. היה חשש מיידי לגורים שייקברו חיים תחת החול והאשפה בבור הספיגה", מציין קוזי. "הסכנה היתה שהבור יקרוס והם יקברו ובנוסף, לא לא רצינו לגרום לחוסר יציבות לקראוון שהיה צמוד לזירת האירוע".

 


צילום: באדיבות "תנו לחיות לחיות"

רגע לאחר חילוץ אחד הגורים (צילום: איילת יעקובי)

 

הגורים היו קבורים בחול

לאחר חפירה בעומק של כ-2.5 מטר, החלו קוזי ווולקוביץ לשבור את דפנות בור הספיגה. בשימוש עם מוטות מיוחדים, הצליח קוזי להגיע אל הגורים ברגע האחרון. "הרמתי את הבלטה האחרונה ופתאום ראיתי ארבע עיניים מסכנות מביטות אלי. אחד הגורים היה קבור עד לגובה העיניים בתוך החול והראש של הגור השני בצבץ בקושי", הוא מספר בהקלה. "היה להם חלל אוויר קטן והוצאתי אותם בזהירות החוצה".

 

מבצע החילוץ הסתיים לקראת השעה שלוש לפנות בוקר. הגורים הובהלו אל אימם הדואגת וזכו לטיפול מסור אצל הדיירת. "הם קיבלו מקלחת, נוזלים ומזון. האמא שלהם לא עזבה אותם לרגע", הוא מספר. לאחר שהבור נסתם והשטח שוקם, קוזי המותש הכריז על סיום מוצלח של מבצע חילוץ חייתי. "נפרדתי מהגורים בנשיקות וחיבוקים. לראות אותם בחיים היה שווה את כל המאמץ, הפציעות והדאגה", הוא מסכם.

 

שני הגורים נמצאים כעת אצל הדיירת שהעניקה להם בית זמני, אך הם מחפשים משפחה מאמצת, ביחד או לחוד. בעמותה זקוקים לסיוע מימון מבצע החילוץ וקוראים לציבור לסמס את המספר 10 ל-5577 לתרומת 10 שקלים. כמו כן, ניתן ליצור קשר עם העמותה לאימוץ הגורים בטלפון: 03-6241776.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוזי עם צמד הגורים
צילום: איילת יעקובי
נפלו לבור ספיגה מבטון בעומק של כ-5 מטר
צילום: איילת יעקובי
אבי קוזי בתחילת המבצע
צילום: איילת יעקובי
לבסוף הביאו כלי חפירה
צילום: איילת יעקובי
מומלצים