שתף קטע נבחר

בכוחות משותפים: חילוץ חתול מגובה של 5 קומות

חתול רחוב שמצא את עצמו תלוי במשך יומיים על דופן של בניין בקומה חמישית, זכה לסיוע מצד שני מחלצי בעלי חיים, מאכילת חתולים, צוות כבאים ושכנים מודאגים. סוף טוב הכל טוב - אף שהיו גם דיירים שהביעו התנגדות מפתיעה לחילוץ

שני מחלצי בעלי חיים, מאכילת חתולים, צוות כבאים עם כבאית בעלת סולם גבהים ושכנים מודאגים - כולם נחלצו לעזרתו של חתול רחוב שמצא את עצמו תלוי בין שמיים וארץ על דופן בניין בקומה החמישית בכפר סבא בסוף השבוע האחרון.
 
הדרמה החלה כשאחד מחתולי הרחוב של דרורה, תושבת העיר ומאכילת חתולים המטפלת בחיות חסרות הבית ברחוב כצנלסון, נעלם באופן מפתיע ביום חמישי מפינת ההאכלה הקבועה.
 
חיפושים שנערכו אחריו ושיחות עם דיירי האזור, הובילו למציאת החתול, כשהוא תלוי בגובה של כ-20 מטר על רשת המסתירה את מרפסות הכביסה בבניין מגורים ברחוב. אחת ההערכות היא שהחתול נכנס לחצר בבניין ובה שני כלבים שהבריחו אותו מהמקום והוא טיפס על הרשת כדי למצוא מפלט זמני, אך המשיך לעלות בגובה ולא יכל לרדת.
 
צילום: אנסטסיה איווכנו

 

מאכילת החתולים הזעיקה למקום את רונית רמז מעמותת "כפר סבא אוהבת חיות" ומחלץ בעלי החיים, אילן ביאלוס. "אי אפשר היה להגיע לחתול דרך חלונות הדירה המסורגים או דרך הרשת כי החורים היו קטנים מאוד. רק דרך גלישה מהגג או שימוש בסולם של כבאים לחתול היה עוד סיכוי לשרוד", הוא אומר.
 

התנגדות מפתיעה מצד חלק השכנים

ביאלוס ורמז יצרו קשר עם תחנת הכיבוי בעיר בתקווה שהכבאים יסייעו בחילוץ החיה הלכודה. למקום נשלח נציג התחנה שהגיע לבדוק אם ניתן לקרב לבניין כבאית עם סולם גבהים מיוחד ובינתיים, הזעיק ביאלוס את אבי קוזי, מחלץ בעלי חיים, שהגיע למקום בסיוע המשרד להגנת הסביבה. לדברי המחלצים, הם נתקלו בהתנגדות מפתיעה מקרב חלק מהדיירים בבניין, שסירבו לסייע לחתול.
 
מכיוון שהמחלצים חששו שהחתול יתעייף בסופו של דבר ויצנח אל מותו, רמז וביאליס בסיוע דיירי הבניין מתחו רצועת בד גדולה כדי לבלום את נפילתו במקרה הצורך. למזלו של החתול, אחת השכנות הצליחה להשחיל שלושה מקלות של מטאטא מבין חורי הרשת ובכך להעניק לחתול אפשרות להישען עליהם ולשמור כוחות.
 
קוזי החל להיערך לגלישה עם חבלים מגג הבניין ובינתיים, הגיעה למקום כבאית עם סולם מיוחד. "העובדה שכיבוי האש הביאו את הכבאית הקלה על החילוץ באופן משמעותי, ועבדנו ביחד כצוות מקצועי כדי להציל את החתול", מספר קוזי.

 

הכבאים, אבי זוהר וניר סספורטס, החלו לכוונן את הסולם ההידרואלי לעבר החתול , כשקוזי ביקש מהם לקרב את הסולם באיטיות על מנת שלא להפחיד את החתול. "הסולם מאפשר לנו לחלץ לכודים בבניינים בגובה של עד כ-30 מטר", מסביר יוני בליץ, דובר התחנה. "זה אחד המקרים המוזרים ביותר שיצא לי לראות בו בעל חיים נקלע למצוקה בגובה כה רב. זו לא הפעם הראשונה שאנחנו עובדים יחד עם אבי כדי לחלץ חיות ואני שמח שיכולנו לעזור".

 

חשש: החתול ילחץ ויקפוץ

המבצע לחילוץ החיה משך סקרנים רבים למקום, ביניהם ילדים ומבוגרים, תושבי הבניינים שצפו במתרחש ועודדו את המחלצים. לאחר שהסולם נפתח כולו באמצעות המנוף, הצליחו הכבאים לקרבו למרחק של כשני מטרים מהחתול. קוזי, מצוייד בכלוב חילוץ ושני מוטות לכידה, החל בטיפוס מעלה.

 

"החתול בחן את הסולם, אבל לא נבהל ממנו ברמה שתחייב אותו לברוח או לזנק למטה, כך שזה היה השלב בו יכולתי להתקרב אליו", הוא מסביר. "הטיפוס בסולם היה כמו לטפס על תורן גבוה. היתה רוח חזקה שהזיזה אותו מצד אל צד, עד שהגעתי אל החתול והוא בחן אותי היטב. פחדתי מאוד שהוא יילחץ ויקפוץ".

 

קוזי נערך לחילוץ החיה והצליח להתקרב למרחק של מטר אחד מהחתול. לדבריו, מאכילת החתולים עדכנה אותו טרום החילוץ כי מדובר בחתול רחוב בוגר, מסורס שלא נותן לאנשים להתקרב אליו. לאחר שיצר עימו קשר עין הוא הצליח להגיע אליו והשחיל את הלולאה דרך צווארו והידק את האחיזה. "בדרך כלל אני משתדל לתפוס אותם במרכז הגוף, כי בצוואר ישנו סיכוי שהחתול ישתחרר במאבק, אך הפעם זה לא היה אפשרי. הידקתי את האחיזה וקירבתי במהירות את החתול אלי".

 

קוזי מציין כי החתול היה חסון ונאבק בו. "כל הגוף שלי היה מחוץ למנוף ונאבקתי במקביל לשמור על שיווי משקל כדי ששנינו לא ניפול למטה ובסופו של דבר, הצלחתי לתפוס אותו והכנסתי אותו אל כלוב הנשיאה", הוא מספר. "זו היתה הקלה גדולה והתחלתי לרדת למטה, כשאני רואה את כולם שמחים שזה הסתיים בטוב".

 

לאחר שהחתול הגיע לקרקע בטוחה, הוא זכה לבדיקה שנועדה לוודא שהוא לא נפגע ונלקח לנקודת ההאכלה הקבועה שלו, שם שוחרר בשלום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבי קוזי בדרך אל החתול
צילום: אנסטסיה איווכנו
תושבים הגיעו לצפות במבצע החילוץ
צילום: אנסטסיה איווכנו
צילום: אנסטסיה איווכנו
צילום: אנסטסיה איווכנו
מומלצים