שתף קטע נבחר

בז נלכד על עץ גבוה: צפו במאמצי החילוץ

חוט ניילון שנכרך סביב רגלו של בז מצוי צעיר, גרם לדורס להסתבך על ענף עץ גבוה ליד רביבים. מטיילים שחלפו בסמוך נחלצו לעזרתו ובסיוע פקח רשות הטבע והגנים החלו במבצע מורכב להצלת הבז שנותר חשוף לטורפים ורעב. צפו בחילוץ

בז מצוי עם חוט ניילון על רגלו, הסתבך ונלכד על ענף עץ בגובה של כ-8 מטר לפני כשבועיים ליד רביבים. חייו ניצלו תודות לעירנותו של מטייל בפארק גולדה. יחד עם חבריו ובסיוע פקח רשות הטבע והגנים, חילצו את הדורס שנפצע קשה ברגלו.

 

נמרוד בן-אהרון, סטודנט לאקולוגיה בתואר שני במכון לחקר המדבר בשדה הבוקר טייל עם חבריו, דותן דרוקר וענבל אדרי, באזור הפארק. כשעזבה החבורה את המקום בשעות הצהריים הבחין בן-אהרון בדורס במצוקה על אחד מענפי העצים בפארק.

 

"הוא השתולל שם בפראות. ראיתי שהוא הסתבך ברגל עם חוט עבה, שכבל אותו בעצם לקצה הענף סמוך לצמרת העץ ומנע ממנו לעוף", הוא מספר ל-ynet. "למרות שהבז היה ממוקם בגובה רב על העץ, החלטתי לנסות ולהצילו, אחרת הוא היה נשאר למות שם מהתייבשות ורעב או שעורבים היו מגיעים לתקוף אותו מבלי שהוא יכל להגן על עצמו". 

 

 

המחלצים שברו את הענף והבז דאה איתו אל האדמה

בן-אהרון החל לטפס לעבר הבז, כשהוא מצוייד בחבל באורך של כחמישה מטר ואיבטח את עצמו כדי לא ליפול. "הצלחתי בעזרת רצועה גרירה לרכב, חבל ומקל לתפוס את הענף עליו נלכד הבז. התחלנו למשוך את הענף למטה כדי לשבור אותו, אבל לא הצלחנו. הענף היה חזק מאוד וקשה היה לשבור אותו", הוא אומר.

 

בן-אהרון יצר קשר עם פקח רשות הטבע והגנים באזור, עוואד שליבי, והוא נרתם לסייע. השניים קשרו את הרצועה לרכבו של הפקח והחלו למשוך את הענף, עד שהוא נשבר סמוך לקצה. "פחדנו שהענף כולו יישבר והבז יפול איתו ביחד לאדמה, אבל הענף נשבר בקצה, כך שהבז נשאר עם חתיכת ענף קטנה והספיק לדאות למטה עד שנחת בשלום על האדמה". המבצע שנמשך כשעה וחצי, הסתיים בשלום.

 

צילום: ענבל אדרי

 

 

לא ישוב לטבע. מקווים להציל את הרגל

לאחר שאספו את הבז הפצוע מהאדמה, התגלתה הפציעה הקשה ברגלו. "זהו בז צעיר והעצם של הרגל שלו היתה שבורה לגמרי. היא נותרה תלויה על כמה חתיכות עור. אני מעריך שהוא הסתבך בחוט ניילון תוך כדי אימוני ציד. זה לא נראה שהחוט נקשר בכוונה תחילה או שהוחזק בשבי. לרוע המזל שלו, כשהוא נחת על הענף, הוא הסתבך ונלכד", אומר בן-אהרון.

 

הבז הועבר ע"י פקח הרשות לטיפול במרפאת הגן הזואולוגי בבאר שבע, שם זכה לטיפול ראשוני. "כל מפרק הקרסול של הבז התפרק לחלוטין, העצם יצאה בחוץ, אין לו תחושה עצבית ברגל וכל האצבעות משותקות.

למעשה הוא סובל מקטיעה חלקית, אבל המוצא האחרון שלנו הוא קטיעה מלאה של הרגל", מדווח שלמה חדד, מנהל האוסף הזואולוגי בגן החיות הזואולוגי בב"ש. "אנחנו רוצים לשמור לו את הרגל, גם אם היא לא תתפקד, כדי שיהיה לו יותר קל לעמוד".

 

חדד מציין כי הבז לא ישוב לטבע לעולם. "הוא נמצא כרגע תחת השגחה במרפאת הגן, עם תחבושת על הרגל. הוא אוכל ושותה בכוחות עצמו. בימים הקרובים נחליט אם לכרות את הרגל לחלוטין. בכל מקרה, הוא יבלה את שארית חייו אצלנו בגן, יחד עם דורסים נכים נוספים שנפצעו בטבע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבז מתאושש בגן החיות הזואולוגי בב"ש
צילום: שלמה חדד
הבז המצוי לכוד על הענף. בסכנת מוות
צילום: דותן דרוקר
נמרוד בן-אהרון מטפס כדי להציל את הדורס הקטן
צילום: דותן דרוקר
מומלצים