שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: אבי מועלם

  המתמחים מתכוננים להתנתקות מההסת' הרפואית

  פרסום ראשון: המתמחים על סף היפרדות מההסתדרות הרפואית. הבוקר פנו ראשי עמותת המתמחים למשרד עו"ד המתמחה בדיני עבודה ומבהירים: אין לנו גיבוי מהר"י, בלית ברירה - נתנתק כדי להגן על זכות המחאה שלנו

  המתמחים מעלים הילוך: ל-ynet נודע כי הבוקר (ד') שכרה עמותת המתמחים מרש"ם משרד עורכי דין שייצג אותה בשלבי המחאה הקרובים, תוך אפשרות כי תשמש אלטרנטיבה להר"י. הבוקר איימו רופאים בכירים ומתמחים כי יתנתקו מההסתדרות הרפואית, לאור ההסכם המתגבש שאינו מהווה פתרון למשבר הבריאות בישראל. עורכת הדין טל קרת, שמונתה לייצג את עמותת מרש"ם, אמרה: נפעל לביטול ההסכם אם לא ישונה, נגן על זכות המתמחים לכל מחאה.

   

   

  עמותת מרש"ם הוקמה לפני כשש שנים על ידי ד"ר ליאור פרל, מתמחה בבית החולים מאיר, במטרה לשנות את פני הרפואה בישראל. במשך השנים צירף פרל את המתמחים לשורות העמותה, ונציגי מרש"ם נאבקו כדי להצטרף כנציגים בדיוני הר"י, עד שההסתדרות הסכימה לכך.

   

  קריאות להתפטרות יו"ר הר"י

  עם תחילת מחאת המתמחים אתמול, שנפתחה בנטישת המחלקות, החלו קריאות

  של בכירים ושל מתמחים להתפטרותו של יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, ולהתנתקות מההסתדרות הרפואית הגובה מדי חודש כ-300 שקלים מכל רופא.

   

  יו"ר מרש"ם, ד"ר יונה וייסבוך, הבהיר כי המתמחים אינם פועלים לניגוח הר"י, אלא להעצמת כוחם של המתמחים.

   

  הבוקר, כאמור, שכרה העמותה את שירותי משרד עורכי הדין זיסמן אהרוני גייר, המתמחה בדיני עבודה. עורך הדין יניב יוגב, מנכ"ל עמותת המתמחים מרש"ם (שאשתו רופאה מתמחה), הסביר ל-ynet: "ראינו שמתחילים לאיים על מתמחים בצווים ובתביעות, ובנסיבות הללו מצאנו לנכון לחפש ייצוג ראוי. קשה להאשים את המתמחים: אין כתובת, אף אחד לא עוזר, אין כל גיבוי - מה שמזכיר משטרים אפלים מהעבר. בלית ברירה ובמידת הצורך, נתנתק מההסתדרות הרפואית ונשמש אלטרנטיבה ראויה".

   

  "הניסיון להפחיד מתמחים אינו ראוי"

  עורכת הדין טל קרת, המייצגת מעתה את מרש"ם, אומרת הערב ל-ynet כי צוות עורכי הדין במשרד יגן על זכותם הלגיטימית של המתמחים למחות: "הניסיון להפחיד את המתמחים באופן אישי בתביעות אישיות אינו ראוי. גם במחאה שהמתמחים נוקטים, הם עושים זאת במשנה זהירות כדי לא לפגוע בחולים. בתי החולים צריכים לגלות את מלוא הגמישות ולאפשר למתמחים להביע את מחאתם".

   

  - המתמחים יכולים לישון בשקט ללא חשש מתביעות אישיות או צווים?

  קרת: "כמובן שכמי ששמייצגים אותם אנו נגן עליהם, אם מאיומי צווי מניעה או איומי סרק בתביעות אישיות, שאין להם כל הצדקה שכן אנו פועלים במלוא הזהירות כלפי החולים. אם בתי חולים יאיימו כדי למנוע את זכות המחאה של המתמחים, הרי שהם פוגעים בזכות יסודית הרבה יותר של המתמחים - זכות ההתארגנות".

   

  - האם הצטרפותכם למחאה מלמדת על ניצוץ התנתקות מהרי"?

  קרת: "אין ספק שחלק מהמתמחים סבורים שהר"י אינה מייצגת את האינטרסים שלהם. אנו בוחנים את כל ההשלכות וכל האופציות. אם נגיע למסקנה שכקבוצה עצמאית מרש"ם תפעל טוב יותר למען המתמחים, נשקול גם התנתקות".

   

  - מה צפוי אם יתקבל ההסכם שגובש מול האוצר?

  קרת: "נבחן אותו, וככל שהוא לא ישקף את צורכי הרופאים והמתמחים ולא ייתן ייצוג הולם והוגן, נשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו במדינת ישראל לביטול ההסכם, ואכן עומדים לפנינו הכלים לעשות זאת". 


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מרד המתמחים הבוקר. מחפשים חלופה
  צילום: אמיר לוי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים