שתף קטע נבחר

ליברמן לנתניהו: אם אפרוש, יש לי הרבה סיבות

כשבכנסת התנהל דיון סוער סביב הקמת ועדת חקירה לארגוני השמאל, כינס יו"ר ישראל ביתנו את סיעתו. הוא רמז שלא יפגע כעת בקואליציה, אך הזהיר את ראש הממשלה, שפעל נגד ההצעה: "נהגת שלא בקולגיאליות. אל תדחקו אותנו לפינה"

הסערה בכנסת סביב ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת מימון ארגוני השמאל הישראליים, מביאה לשיא חדש את המתיחות בין ראש הממשלה לשר החוץ שלו. במקביל לדיון במליאה כינס הערב (יום ד') אביגדור ליברמן את סיעת ישראל ביתנו, שהעלתה את ההצעה, והאשים את בנימין נתניהו כי פעל בצורה לא קולגיאלית כשהתנגד להצעה וכשניסה לשכנע את חברי הקואליציה להפילה. ליברמן הבהיר שגם אם לא תעבור הערב - יביא את ההצעה שוב ושוב לאישור המליאה.

 

"ברגע שהליכוד העלה את חוק החרם עם משמעת קואליציונית, לא יכול להיות שלא נעלה את ועדות החקירה הפרלמנטריות", אמר ליברמן. "ראיתי בפרשנויות שיש קרב בין ראש הממשלה לשר החוץ שלו - זו פרשנות מוטעית ולא נכונה. יש פה קרב אחד: על הגישה, על הדרך שלנו, ואנחנו בפירוש לא מוכנים להתקפל. לא בגלל התקשורת ולא בגלל גורמים זרים. אם לא נעביר את זה היום, בשני הבא נגיש את ההצעה שוב ונעלה אותה גם במושב הבא".

 

שר החוץ רמז, כמו אנשי מפלגתו אתמול, שהתנגדות נתניהו להצעה לא תגרום לו לפגוע כרגע ביציבות הקואליציה, אך הזהיר: "אני לא מחפש סיבות לפגוע ביציבות השלטונית שמדינת ישראל זקוקה לה, אבל גם לזה יש גבולות סבירים. נחפש את הדרך לעבוד יחד. אם אחפש לפרוש, יש לי הרבה סיבות. אני רק מקווה שלא ידחקו אותנו לפינה". הוא אמר כי אין ברצונו להתחנף לאיש או לבקר מישהו: "במקרה זה, גם ראש הממשלה וגם ראשי הקואליציה נהגו שלא בצורה קולגיאלית, וזה לא חכם".

 

יו"ר ישראל ביתנו: מחקים אותנו, ניצחתי

ליברמן התייחס להתנגדות נתניהו להצעה, להחלטתו לאפשר חופש הצבעה לקואליציה וללחץ שלו על השרים להצביע נגד ההצעה: "השינוי בעמדת הקואליציה - אני לא מבין מה השתנה? הרי הגשנו הצעה בהסכמה ובתיאום מוחלט עם הנהלת הקואליציה. מה השתנה מאז? העברנו הצבעה ראשונה במליאת הכנסת, וכל הקואליציה תמכה בנו. אז היה לחץ מהזירה הבינלאומית ולחץ מהתקשורת, ופתאום אין להם יכולת לעמוד בלחץ ומשנים את העמדה באופן כל-כך דרמטי? אנחנו לא משנים עמדתנו כתוצאה משום לחץ".


תמרור אזהרה לנתניהו מסיעת ישראל ביתנו (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ליברמן אמר כי הוא רואה בהצעה להקים ועדת חקירה לארגוני השמאל ניצחון למפלגתו: "הניצחון הראשון הוא עצם הוויכוח הציבורי וההצלחה להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי. זה אחד הנושאים שמזמן רצינו להעלות ולשים במוקד הוויכוח הציבורי, וכך אכן נעשה. הנקודה השנייה היא הניסיון של השותפים הקואליציוניים האחרים לחקות את ישראל ביתנו. כשאני רואה את חוק החרם ואת 'סוכן זר', אני מבין שהדרך שלנו ניצחה".

 

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף: "אנחנו הלכנו עם הדגל הזה לפני הבחירות, ולא בגלל שזה מביא תועלת אלקטורלית כזאת או אחרת". הוא הדגיש שוועדת החקירה הפרלמנטרית הייתה אמורה לבדוק מעשים ולא מחשבות: "כשאנחנו מדברים על ארגונים, אנחנו לא מדברים על ארגוני זכויות אדם ולא על שמאל, אלא על ארגונים תומכי טרור, ואני מצטער שהתקשורת לא מנסה להתעמק".

 

ליברמן: הם מסיתים תיכוניסטים נגד צה"ל

ליברמן האשים: "כשארגונים הגישו חומר מסולף לוועדת גולדסטון (שחקרה את אירועי "עופרת יצוקה") ומוציאים דיבת ישראל בכל מקום - האם זו הסתה או פעילות חתרנית לשמה? ספינה שמנסה לפרוץ מצור ימי של ישראל, מדובר בארגונים שהולכים מבית ספר לבית ספר ומסיתים את התיכוניסטים משירות צבאי, מלמדים אותם איך להתחמק. האם זה לא עניין ציבורי - לבחון למה הם מקבלים ומאיפה הם מקבלים את המימון הזה? יש פה נושא אמיתי שמחייב בדיקה".

 

בדיון הערב במליאה, תקף חבר סיעתו של ליברמן, ח"כ דוד רותם, מעל דוכן הכנסת את ארגוני השמאל: "הם משקרים, הם מלשינים, הם מביאים אינפורמציה לא אמיתית, והם מביאים נזק למדינת ישראל. אני מדבר על ארגונים שמקבלים מימון ממדינות

זרות כדי ליצור מצב לא נוח למדינת ישראל. אותן ממשלות זרות שתומכות בבנייה ביהודה ושומרון - צריך לחקור אותן".

 

ההצעה להקמת ועדת החקירה הפרלמנטרית הוגשה על-ידי ח"כ דני דנון (ליכוד) וח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). ההצעה של דנון מבקשת להקים ועדות חקירה שיבחנו את מעורבותן של ממשלות זרות במימון ארגוני שמאל ישראליים ואת הליך רכישת הקרקעות על ידם, קירשנבאום דרשה לחקור את פעילותם של ארגונים ישראליים, שלטענתה נוטלים חלק בתהליך הדה-לגיטימציה נגד צה"ל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן
צילום: נועם מושקוביץ
רה"מ נתניהו וחברת הכנסת קירשנבאום, הערב
צילום: נועם מושקוביץ
המליאה בדיון על ההצעה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים