שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

מנהיג הרופאים בא להסביר והותקף: "אתה מפלג"

בלילה הוציא בית הדין הארצי לעבודה צווי מניעה לעיצומי הרופאים המתמחים, שיצאו נגד ההסתדרות הרפואית. הבוקר ניסה יו"ר הארגון, ד"ר לאוניד אידלמן, להפנות את החצים בחזרה לכיוון הממשלה וטען ל"הפרד ומשול". גם הוותיקים לא התרשמו: "יש פה צבא שלם להחריף איתו את המלחמה"

בית הדין עצר אותם, אבל הרופאים ממשיכים לזעוק - גם מול האיש שאמור להיות מנהיגם: בזמן שמתמחים בבתי חולים בארץ התכנסו הבוקר (יום ה') לאסיפות מחאה, כחלק ממאבקם בהסכם המתגבש בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר, לבית החולים איכילוב הגיע יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, כדי לדבר עם אנשיו. "הגורמים הממשלתיים פועלים כמו ברומא - הפרד ומשול", הוא האשים, אבל המשיך לספוג את האש.

 

אחרי 109 ימי עיצומים, רופאים רבים בקהל הביעו כעס כלפיו: "לא היתה כאן שביתה אלא אמירות רופסות. אנו המומחים נהפוך לראש המאבק כי זה לא רק מחאה של המתמחים", אמר אחד מהם. "יש פה צבא שלם להחריף איתו את המלחמה. אתה מפלג את השורות ואמור להיות המנהיג שלנו".

 

"גורמים ממשלתיים באוצר ובמשרד הבריאות מנסים שוב ושוב תקופה ארוכה לפלג את הרופאים, ובימים האחרונים הם הצליחו בגדול", טען קודם לכן אידלמן,

"ולא כי הם חכמים יותר מבעבר. הם הצליחו בגלל התסכול הגדול שקיים בשטח".

 

לדבריו, הצעדים שנקטו המתמחים ביומיים האחרונים "החזירו אותנו לנקודת האפס והורידו לטמיון את ההישגים אליהם הגענו במו"מ. זהו ההסכם הכי מורכב בהיסטוריה של יחסי העבודה. אתם יכולים להמשיך לצעוק, אבל אי אפשר להשיג 100% מהדרישות שלנו", הדגיש אידלמן. "רצינו הסכם ארוך טווח, שלא כמו בארגונים האחרים, שם ההסכם הוא לשנתיים-שלוש ואז שוב יוצאים לשביתה, מה שמוביל להרס המערכות".


אידלמן נואם בפני הרופאים באיכילוב, הבוקר (צילום: עופר עמרם)

 

במהלך הדיון, דחה יו"ר ההסתדרות את קריאות הקהל להביא את ההסכם המתגבש להצבעה בפני הרופאים, והודיע כי זה לא בא בחשבון. "חד משמעית - ההסכם לא יובא להצבעת הרופאים. יש לנו דמוקרטיה ייצוגית", הבהיר. במהלך נאומו חלק מהרופאים נרדמו, כנראה לאחר משמרות ארוכות.

  

רופא ותיק אחר אמר לאידלמן: "אם לא נתחיל להתנהג כמו ועדי הנמלים וחברת החשמל לא נשיג כלום. האוצר הוריד אותנו לרמה של העו"סים. שלח לנו בפייסבוק את התמונות והטלפונים של נציגי האוצר שמתחמנים אותך, ונדע איך להיאבק בהם. יש להפסיק להשתמש בשיטות של 1917 ולדבר ב'קומן-סנס' עם נציגי האוצר. האדמה רועדת, נצל אותנו".


"צבא שלם להחריף איתו את המלחמה", הבוקר באיכילוב (צילום: עופר עמרם)

 

בין היתר, זעמו הרופאים על העובדה שאידלמן הסכים לדון עם האוצר על דרישתם לקבוע שעון נוכחות עבור הרופאים: "המהות של שעון הנוכחות היא שלילית ומעליבה", ציינו היושבים בקהל, "שופטים לא היו מוכנים שיהיה להם שעון כזה ולא משנה באיזה תצורה. זה הופך אותנו לפקידי בנק במקום לרופאים שמוכנים שיקראו להם בכל שנייה, 24 שעות ביממה". אחת הרופאות תקפה אישית את אידלמן וטענה כי התעלם אתמול מטלפונים של רופאים שנחסמו על-ידי המשטרה לאחר שביקשו להצטרף לדיונים עם האוצר.

 

רופאים ותיקים ביקשו להפסיק בהפצת הדיס-אינפורמציה: "זה לא מאבק רק של המתמחים אלא של כל הרופאים, גם הבכירים פה קוראים לרדיקליזציה של המלחמה. להוציא את הרופאים לכיכר רבין". אחרים הטיחו ביו"ר: "אתה מייצג את תסמונת השבוי ונוח לך לדבר עם פקידי האוצר. הבטחת לנו מהפכה, אז תקיים!".

 

"100% תוצאות? זה לא יקרה"

אמש בסביבות חצות, הניפה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, דגל שחור מעל לפעולות המחאה של המתמחים והוציאה צווי מניעה תוך קביעה שפעולותיהם נחשבות לשביתה בלתי חוקית. "כל פעולה שאינה בתוך פעולות ההסתדרות הרפואית תיחשב כבלתי חוקית ובלתי מוגנת", היא קבעה.

 

הבוקר, אידלמן ניסה לאחד את השורות: "אין זכות שביתה במדינת ישראל כיום. אין שביתה בלתי מוגבלת.

שביתת הפרקליטים הסתיימה בבית המשפט ושביתת העובדים הסוציאלים בבית הדין. האוצר מתעלם כבר עשור מקצב הירידה של כמות הרופאים לאלף נפש, שבישראל הקצב הזה מהגבוהים בעולם.

 

"עשור שהאוצר לא משקיע במערכת הבריאות. אלו שחיים בחוץ באשליה שיש לנו מערכת בריאות נהדרת, אבל זו אשליה שגדלה מיום ליום. אנו קורסים, עייפים מתוסכלים. אנו לא הזויים ולא חושבים להשיג 100% תוצאות. זה אף פעם לא יקרה".

 

גם מחאת האחיות נמשכת

ההחלטה הדרמטית על צווי המניעה התקבלה לאחר שאתמול יצאה המחאה משליטה, וכל מרכז רפואי החליט על עיצומים משלו. אתמול בצהריים הגיעה מחאת הרופאים לשיאה, כשרופאים רבים ברחבי הארץ, מתמחים ולצדם גם מומחים, נטשו את מחלקותיהם ויצאו להפגין. מרביתם התייצבו מול בניין ההסתדרות הרפואית ברמת-גן ומחו על ההסכם המתגבש עם האוצר, למרות שהמשא ומתן פוצץ.


הרופאים מפגינים אתמול. "מקימים ארגון מתמחים" (צילום: אבישג שאר ישוב)

 

היום מתכוונים המתמחים לפעול בעיקר במישור המשפטי, כדי לבטל את צווי המניעה. יניב יוגב, מנכ"ל עמותת מרש"ם, המאגדת את המתמחים, אמר כי "בשעות הקרובות נצא בקריאה למתמחים לעשות מאמץ ולהחתים עוד 200-300 חברים שיצטרפו, ואז נגיע למספר החברים שיאפשר לנו להפוך לארגון היציג של המתמחים".

 

לדבריו, מתוכננת גם פגישה עם עו"ד שמייצגת את העמותה, "כדי לבדוק כיצד אנחנו יכולים לעתור נגד צווי המניעה". לצד זאת אמר יוגב כי "צעד המחאה עליו דובר - של התפטרות קולקטיבית של המתמחים - עדיין נמצא עד הפרק".

 

במקביל, נמשך מאבק האחיות. בבית החולים שיבא בתל השומר הן יעבדו היום במתכונת מצומצמת בכל שש המחלקות הפנימיות בבית החולים.

הן מוחות על כך שהנהלת בית החולים לא הוסיפה אף תקן של אחיות, למרות הסיכום עימה ולמרות החלטה של מנכ"ל משרד הבריאות בנושא. 

 

האחיות בשיבא הכריזו אתמול על סכסוך עבודה והן יוכלו לפתוח בשביתה בתוך שבועיים, אם לא יהיה שינוי במצב. יו"ר ההסתדרות האחיות, אילנה כהן, אמרה: "לא נתקלתי בכזו אדישות מצד מנהל בית חולים, ועוד בית החולים הגדול במדינה, אני בטוחה שלו היה מדובר בתיירות מרפא שמכניסה כסף לבית החולים הנושא כבר מזמן היה מטופל".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אידלמן. הם לא חכמים יותר
צילום: עופר עמרם
כינוס רופאים הבוקר בבי"ח בני ציון בחיפה
צילום: אירית וירנסקי
מפגינים מול ההסתדרות הרפואית, אתמול
צילום: אמיר לוי
מתמחים ברמב"ם, אתמול
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים