שתף קטע נבחר

הכנסת לא נכנעה: לא יהיה כרטיס "אדי לדתיים"

ברוב קולות דחתה ועדת הכנסת את הצעת החוק של ח"כ עתניאל שנלר (קדימה). ההצעה, כפי שנחשף ב-ynet, ביקשה להתנות את תרומת האיברים באישור רב. חברי הועדה מתחו ביקורת קשה על ח"כ שנלר וטענו כי ניסה "לבצע מחטף"

ה"טריק" לקבלת קדימות בהשתלות איברים סוכל: היום (א') דחתה ועדת שרים לעניני חקיקה הצעת החוק של ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) ברוב קולות. הצעת החוק קבעה, כפי שנחשף ב-ynet, כי כרטיס אדי לתרומת איברים ישונה כך שניתן יהיה להתנות את תרומת האיברים באישור רב או גוף רבני ספציפי. גורמים במערכת הבריאות טענו כי מדובר למעשה בהצעה שכל מטרתה היא "לעקוף" את החוק החדש, הנותן קדימות בתור לתרומת איברים למי שחתום על כרטיס אדי.

 

 

הצעת החוק: רוקנה מתוכן הקדימות לחתומים על אדי

הצעת החוק שהגיש ח"כ שנלר ביקשה להוסיף כי בחתימה על כרטיס לתרומת איברים ניתן יהיה לא רק לבקש את אישורו של איש דת, כפי שניתן לעשות כבר היום, אלא ניתן יהיה לציין באיזה איש דת מדובר. "זכותו של אדם להתנות את הסכמתו ליטול אבר מגופו, באישורו של איש

דת מסוים או אנשי דת מסוימים, לנטילת האיבר מגופו לאחר מותו", כתב ח"כ שנלר בהצעה ובדברי ההסבר הוסיף כי "תרומת איברים הוא נושא הקשור לאמונות ולתפיסות עולם שהרגישות בהם רבה.

 

"מתוך כוונה לעודד את ההסכמה לתרומת אברים, תוך פנייה למגזרים שונים, בעלי אוריינטציה אמנותית-דתית, החוק מציע לאפשר ליהודי מאמין להתנות את הסכמתו לתרומת אברים בקבלת אישורו של רב או קבוצת רבנים עליהם הוא סומך, כמו גם למוסלמי למול אנשי הדת המקובלים עליו וכן לכל דת אחרת, לנטילת אברים מגופו בבוא העת".

 

כאמור, הצעתו של ח"כ שנלר הביאה להתנגדות עזה בקרב גורמים שונים העוסקים בתחום תרומת האיברים בישראל. הם חששו כי לא רק שההצעה עלולה להוביל לירידה חדה מאוד בתרומות האיברים בארץ, אלא גם לרוקן מתוכן את החוק החדש שעל פיו מי שחתום על כרטיס אדי לתרומת איברים מקבל קדימות במקרה שבו יזדקק בעצמו לתרומה. הצעת החוק, יש לציין, הובילה לעלייה חדה במספר החתומים על הכרטיס ובמודעות לתרומת האיברים.

 

"המחשבה שעומדת אחרי הצעת החוק היא אחת ויחידה: איך לגרום להרבה יותר אנשים בציבור לחתום על כרטיס אדי", אומר ל-ynet ח"כ שנלר, לאחר החלטת ועדת הכנסת. "מצוות הצלת נפשות גדולה מעבר לבירוקרטיה הממשלתית. היכולת להניע את הציבור לחתום על הכרטיס מותנית בכך שיהיה גיבוי הלכתי שרואה בתרומה מצווה. סברתי שאם תהיה פתיחות, ולו קטנה, לאפשר את הביטחון הזה לכל מאמין, זה יגדיל את מספר החותמים.

 

"אני כשלעצמי ומשפחתי חתומים על אדי כי אנחנו מאמינים באופן מוחלט במערכת הבריאות, אך תפקידנו כאנשי ציבור לרתום אוכלוסיות נוספות. משום שכך ומשום שהקהילה הרפואית מתנגדת ומסתבר שגם הממשלה מתנגדת, יהיה צורך להמשיך לעודד אנשים בכל דרך לחתום על הכרטיס על מנת שיביעו את נכונותם לחתום. הטכניקה איך לעודד אנשים לכך איננה יכולה לגבור על המהות והמצווה הגדולה. אני אומר את זה מתוך כבוד רב והערכה לקהיליה הרפואית, שעושה את עבודתה בצורה טובה וחשובה, ולכן נמשיך לעבוד על זה בדרכים אחרות ובלבד שלא יפגע הדבר המהותי של תרומת האיברים".

 

"נעשה כאן מחטף"

לשמחתם של המתנגדים ועדת השרים לעניני חקיקה הסכימה עמם ודחתה את הצעתו של ח"כ שנלר. בתגובה להחלטת הוועדה אמר ל-ynet פרופ' אבינועם רכס, יו"ר הוועדה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, כי הצעת החוק הגיעה לועדה "במחטף ובסודיות". "פרק הזמן בין הצעת

תיקון החוק של ח"כ שנלר לבין הדיון בוועדת הכנסת היה אמור להיות 45 יום, אולם נעשה כאן נסיון למחטף. הוא שמר בסוד את דבר ההצעה, מבלי שניתן היה להגיב עליה ולהתייחס לסוגיה, שהיא מהרגישות ביותר שחוצות את ישראל", הסביר.

 

"נעשה כאן מחטף בצורה שמערערת את אמינותו של ח"כ שנלר בעיניי. ההצעה הייתה עלולה להביא לירידה במספר תרומות האיברים. היא בנויה כך שיש בה מקום לניצול לרעה והיא אינה מבטיחה שהרבנים ימצאו שם בעוד 20 שנה, כשהחותם יתבקש לתרום. בנוסף היא מפלה ומחזקת אינטרסים סקטוריאליים ומפלה בין הציבור החילוני לדתי. היא אינה מבטיחה שאלה שיחתמו על כרטיס אכן יקיימו זאת והיא תגרום לבלבול בציבור".

 

"זוהי החלטה נכונה", הוסיף פרופ' רפי ביאר, יו"ר המרכז הלאומי להשתלות. "כל מהלך שהוא בנושא כל כך רגיש צריך להיות מתואם איתנו, ולא להיעשות כמהלך חפוז מאחורי גבם של האנשים העוסקים בנושא. כרטיס התורם הנוכחי מכיל רובריקה של הסכמת איש דת, הוא מאפשר את החופש הזה ופונה לכל האוכלוסיות - כך שהכל בא בחשבון. אני מתפלא איך שנלר פוסל ומנסה לאכוף בחוק משהו שעלול לעשות נזק אדיר למדינת ישראל. יש כיום אלף אנשים הממתינים להשתלות איברים, המספר רק הולך ועולה, וכל דבר שיעלה את הרשימה ויקטין את מספר ההשתלות וההסכמות לתרומות, יגרום לנזק לאלה הזקוקים להשתלות".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרטיס אדי. אלף איש ממתינים להשתלת איברים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים