שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: "תרומת איברים - רק באישור הרב"

ל-ynet נודע כי ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) יגיש בשבוע הבא הצעת חוק לפיה ניתן יהיה להתנות בזמן החתימה על כרטיס אדי את תרומת האיברים באישור איש דת ספציפי. "אנשים יחתמו על הכרטיס כדי לקבל קדימות בהשתלה - למרות שבפועל אין להם כוונה לתרום", אומרים גורמים בתחום השתלת האיברים. "מדובר בטענות חסרות שחר", אומר שנלר בתגובה

האם הצעת חוק חדשה באה לעקוף את חוק הקדימות בהשתלת האיברים לחתומים על כרטיס אדי? ל-ynet נודע כי ביום א' יגיש ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) הצעת חוק לפיה כל מי שחותם על כרטיס אדי לתרומת איברים יהיה רשאי להתנות את התרומה בהסכמת איש דת. יש לציין כי כיום ניתן להתנות את התרומה באישור איש דת, אך הצעת החוק, אם תעבור, קובעת כי האישור יינתן על ידי איש דת מסוים - שייקבע על ידי החותם על הכרטיס. 

 

  

הצעת החוק הזו מעוררת התנגדות עזה בקרב גורמים רבים במשרד הבריאות וגורמים נוספים העוסקים בתחום השתלת האיברים. שם טוענים כי לא רק שההתניה תביא לירידה דרמטית במספר תורמי האיברים, שגם כך הוא בין הנמוכים בעולם, אלא אף תרוקן מתוכן חוק אחר שהתקבל לאחרונה, לפיו מי שחתום על כרטיס אדי לתרומת איברים יקבל קדימות במקרה בו יזדקק להשתלה.

 

לדברי אותם גורמים ההצעה תגרור אחריה גל של חתימות על הכרטיס, שיותנו באישור של אנשי דת הידועים כמתנגדים לתרומת איברים. בדרך זו אותם אנשים שיחתמו על הכרטיס יקבלו קדימות במקרה הצורך - אך בפועל לא יתרמו את איבריהם, במקרה שהדבר אכן יתאפשר.

 

"זו הצעת חוק קטלנית"

כאמור, הצעת החוק שיגיש ח"כ שנלר מבקשת להוסיף כי בחתימה על כרטיס לתרומת איברים ניתן יהיה לא רק לבקש את אישורו של איש דת, כפי שניתן לעשות כבר היום, אלא ניתן יהיה לציין באיזה איש דת מדובר.

 

"זכותו של אדם להתנות את הסכמתו ליטול אבר מגופו, באישורו של איש דם מסוים או אנשי דת מסוימים, לנטילת האיבר מגופו לאחר מותו", כותב ח"כ שנלר בהצעה ובדברי ההסבר מוסיף כי "תרומת איברים הוא נושא הקשור לאמונות ולתפיסות עולם שהרגישות בהם רבה.

 

"מתוך כוונה לעודד את ההסכמה לתרומת אברים, תוך פנייה למגזרים שונים, בעלי אוריינטציה אמנותית-דתית, החוק מציע לאפשר ליהודי מאמין להתנות את הסכמתו לתרומת אברים בקבלת אישורו של רב או קבוצת רבנים עליהם הוא סומך, כמו גם למוסלמי למול אנשי הדת המקובלים עליו וכן לכל דת אחרת, לנטילת אברים מגופו בבוא העת".

 

הצעתו של ח"כ שנלר הביאה להתנגדות עזה בקרב גורמים שונים העוסקים בתחום תרומת האיברים בישראל. הם חוששים כי לא רק שההצעה עלולה להוביל לירידה חדה מאוד בתרומות האיברים בארץ, אלא גם לרוקן מתוכן את החוק החדש שעל פיו מי שחתום על כרטיס אדי לתרומת איברים מקבל קדימות במקרה שבו יזדקק בעצמו לתרומה. הצעת החוק, יש לציין, הובילה לעלייה חדה במספר החתומים על הכרטיס ובמודעות לתרומת האיברים.

 

"הצעת החוק של ח"כ שנלר היא קטלנית ותביא לירידה משמעותית במספר תורמי האיברים, הנמוך ממילא בישראל" אומר ל-ynet פרופ' ג'יי לביא, מנהל המרכז להשתלות לב בבית החולים "שיבא".

 

ח"כ שנלר לא מסתפק בהתניה של אישור איש דת, כפי שקיימת היום, ומבקש להגביל עוד יותר כך שהאישור יהיה בהסכמת איש דם מסוים או גוף רבני מסוים. לכך לא נסכים. אין כל ערבות שאיש הדת הנ"ל יהיה פעיל בזמן אמת או שהגוף הרבני ימשיך להתקיים במועד מימוש ההסכמה. צריך לזכור שייתכן ויהיו פערים של עשרות שנים בין מועד מתן ההסכמה של אדם לבין מועד מימושה, כאשר ייקבע מותו המוחי של נותן ההסכמה.

 

ההתניה תטיל נטל עצום על המרכז הלאומי להשתלות, הלחוץ ממילא ומוגבל בזמן. יהיה צורך לאתר את אותו איש דת ספציפי, שלא בטוח שבכלל ניתן יהיה לאתר אותו, ולבדוק האם הוא יהיה נגיש להגיע לבית החולים ולאשר את התרומה. למותר לציין כי מירוץ הזמן בכל הנוגע לנטילת האיברים מרגע קביעת המוות הוא קריטי, וכל עיכוב יכול לסכל את כל ההליך כולו. המשמעות היא שבהיעדר איש דת לא ניתן יהיה לבצע את תרומת האיברים וההשלכות על היקף תרומות האיברים יהיו בגדר אסון.

 

חשש נוסף הוא, כאמור, משימוש לרעה שיעשו קבוצות שונות באוכלוסייה שאינן מעוניינות לתרום איברים - אך רוצות לקבל קדימות בתור להשתלה. מזה מספר חודשים אנשים החתומים על כרטיס אדי מקבלים קדימות לתור בהשתלות איברים וקיים חשש אמיתי שאלה שאינם מתכוונים ממילא לתרום יחתמו על הכרטיס עם התניית איש הדת, על אף שהם כלל לא מתכוונים לתרום, ובכך הם יקבלו קדימות להשתלה. זה אבסורד.

 

גם פרופ' רפי ביאר יו"ר המרכז הלאומי להשתלות איברים, מביע התנגדות עזה להצעת החוק. " כרטיס אדי הנוכחי מכיל אפשרות להתייעץ עם איש דת וגם לא מחייב את ההתייעצות עם קבוצה מוגדרת מראש", הוא מסביר. "מתוך למעלה מ-600 אלף איש החתומים על הכרטיס יותר מ-70 אלף ביקשו התייעצות עם איש דת בעת צורך. בדיונים בנושא בעבר, בוועדת ההיגוי להשתלות, הוחלט שאין מקום לסוגי כרטיסים שונים בישראל. הנזק שייגרם כתוצאה מפרגמנטציה של כרטיסי תורם בהתאם לזרם דתי כזה או אחר יכול להביא לנזק יותר מאשר תועלת".

 

פרופ' ביאר מציין גם כי בוועדת ההיגוי להשתלות, הפועלת על פי חוק בישראל וממונה על ידי שר הבריאות, יש אנשי רפואה מהמובילים בעולם, אנשי אתיקה, אנשי ציבור, אנשי דת וגם נציגי חולים.

 

"אלו טענות חסרות שחר"

ח"כ שנלר הודף את המתנגדים וסבור שהצעת החוק תביא אך ורק לעלייה במספר התורמים. "מערכת הבריאות מתנגדת לכך בשל אינטרסים אישיים ואחרים" הוא אומר ל-ynet. "עד היום לא הצלחתי להבין מה הסיבה האמיתית להתנגדות. טענותיהם חסרות שחר.

יש ערך עצום לצד החינוכי של הכרטיס וערך עצום לשיתוף איש דת ואני מקווה שנצליח בעזרת החוק לגרום ליותר תרומות איברים, על אף התנגדויות אינטרסנטיות".

 

-החשש שלהם הוא שאנשים יחתמו על כרטיס באישור איש דת ויקבלו קדימות להשתלה, אך בפועל הם לא באמת יסכימו לכך וברגע האמת איש הדת יסרב

"רק ראש מעוות חושב בדרך הזו", אומר שנלר. "אנשי הדת, גם יהודים וגם ערבים, סבורים שהדבר חיוני לתרומת איברים. אני אמליץ לאנשי הדת היהודיים לכתוב בכרטיסים שלהם שהם מבקשים שלא תהיה להם קדימות ביחס לאחר, גם אם אין לו כרטיס תורם. זה ההבדל בין ראש של נתינה לראש של לקיחה. הם חושבים מה כל אחד יקבל. התורמים המסורתיים והדתיים רוצים לראות מה כל אחד יכול לתת".

 

-חשש נוסף שהובע הוא שיהיה קושי בזמן אמת להשיג את איש הדת

"אלה פשוט שטויות. יהיו כוננויות של אנשי דת, יהיו הרבה רבנים והרבה אנשי דת. מה שמשיגים היום יהיה ניתן להשיג ביתר קלות. ואם במרכז הלאומי להשתלות גם יעזרו לנו במקום ללכת איתנו ראש בראש - יהיה הרבה יותר קל".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרטיס אדי. הצעת החוק מרוקנת אותו מתוכן
פרופ' ג'יי לביא. "חשש אמיתי שיחתמו רק כדי לקבל קדימות להשתלה"
צילום: עפר עמרם
ח"כ עתניאל שנלר. "התנגדויות אינטרסנטיות"
צילום: נועם מוסקוביץ
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים